Zobacz zapis wideo z debaty:
Od roku trwa w Europie wojna. Dziesiątki tysięcy Ukraińców straciło życie, miliony dach nad głową. Ukraina krwawi, ale walczy – o swoje życie i niezależność oraz o nasze bezpieczeństwo. Wojna bardzo wiele zmieniła w Europie. Postawiła na głowie wyobrażenia o świecie. Zburzyła iluzje na temat Rosji. Zrewidowała aksjomaty polityki energetycznej. Wstrząsnęła Unią, ale nie rzuciła jej na kolana. Żyjemy w przekonaniu, że nie ma powrotu do przeszłości.
Ale jaka czeka nas przyszłość? Jak silna jest determinacja Zachodu w wojnie, która w istocie skierowana jest przeciwko jego wartościom i stabilności? Czy jesteśmy w stanie wspomóc Ukrainę w odniesieniu zwycięstwa i co ono miałoby oznaczać? W jaki sposób spór o wojnę kształtować będzie relacje wewnątrz Unii oraz jej miejsce w świecie? I jakie lekcje musimy wyciągnąć z ostatnich dwunastu miesięcy?
O Europie w czasach wojny i o wojnie w Europie rozmawiali Thomas Bagger - ambasador Niemiec w Polsce; Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz – szefowa think-tanku Strategie 2050 i była ambasador RP w Moskwie oraz Ivan Krastev – bułgarski intelektualista i prezes Centrum Strategii Liberalnych w Sofii. Spotkanie poprowadził Bartosz Wieliński wicenaczelny "Gazety Wyborczej".
W jego trakcie Piotr Buras, dyrektor warszawskiego biura ECFR, zaprezentował nowe badania opinii publicznej w Europie i na świecie na temat wojny w Ukrainie, przeprowadzone na zlecenie European Council on Foreign Relations organizacji, która jest partnerem spotkania.
Tak o badaniu pisze Susi Dennison specjalistka ds. polityki w Europejskiej Radzie Spraw Zagranicznych (ECFR).
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze
Niestety moskowici też się uczą. Wyciągnęli wnioski. Zbrutalnieli dla Ukraińców i dla swoich i tą brutalnością bez końca chcą przełamać zarówno opór Ukraińców jak i wsparcie Zachodu. Abyśmy wszyscy wytrzymali!
To fragment znanej książki o wojnie sprzed stu lat.
Brzymi znajomo.
Nietstety.