Nie mamy czasu do stracenia, skala zniszczeń jest porażająca - wezwała podczas wtorkowej konferencji na rzecz odbudowy Ukrainy szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

O wojnie w Ukrainie czytaj w naszej Relacji na żywo

W berlińskiej konferencji biorą udział przywódcy krajów (wśród nich premier Mateusz Morawiecki), eksperci od odbudowy i polityki rozwojowej, szefowie koncernów, przedstawiciele organizacji międzynarodowych. Jej gospodarzami są kanclerz Niemiec Olaf Scholz, sprawujący obecnie rotacyjne przewodnictwo grupy najbogatszych państw świata G7, oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. 

Organizatorzy od początku zastrzegali, by nie spodziewać się konkretnych deklaracji o kwotach pomocy - nie jest to konferencja darczyńców, raczej burza mózgów, która ma określić, jak pomagać Ukrainie w odbudowie.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    W CZASIE WOJNY USA pomagały aliantom dostarczając UZBROJENIE i zwyciężyć dzięki LEND-LEASE ACT.
    Plan Marshalla pomógł ODBUDOWAĆ GOSPODARKĘ państw europejskich PO ZAKOŃCZENIU WOJNY.
    Ukrainę należy NAJPIERW UZBROIĆ i pomóc WYGRAĆ WOJNĘ, a po wojnie ODBUDOWAĆ.
    A więc, najpierw Lend-Lease Act XXI w., potem Plan Marshalla XXI w.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Podoba mi się, że to właśnie kanclerz Niemiec mówi o nowym Planie Marshalla.
    I podoba mi się, JAK o tym mówi. Chyba będę "zmuszona" w końcu uwierzyć, że Niemcy zmienili się na lepsze i nie będą już zagrożeniem dla otoczenia. ;)
    Mój ojciec był w AK, walczył w Powstaniu Warszawskim, był ranny, przeżył, trafił do niewoli i do obozu na terenie późniejszych Niemiec Zachodnich.
    Kiedy wyzwolili ich alianci, wszyscy dostali propozycję wyjazdu do U.K.

    Sporo wyjechało, ojciec wrócił, dzięki temu urodziłam się tutaj. ;) Kiedyś myślałam, że może bym wolała w UK... ale po brexicie już nie. :p ;)

    A serio... urodziłam się w 1950, kiedy wojna była wciąż w pamięci, w umysłach i sercach.. lęk, kiedy przelatuje samolot, jakiś nagły, głośny huk, itp.
    To odczucia mojej mamy, która wraz z rodzicami też była przez czas Powstania w Warszawie, aż do wywózki, do odległej miejscowości.

    Te jej odczucia przeszły na mnie, podobno to naturalne, kiedy matka w czasie noszenia dziecka czegoś się boi. Ja do dziś, kiedy coś huknie głośno, prawie podskakuję i serce mi bije zbyt szybko.

    Teraz, kiedy trwa wojna, której miałam nadzieję nigdy nie doświadczyć, tuż za naszą granicą, wracają do mnie wspomnienia obojga rodziców. Chociaż nie mówili zbyt wiele, ani chętnie.

    Dlatego cieszę się, że przynajmniej od Zachodu, mamy spokój.
    Mam nadzieję, że ten naród, mimo że został bardzo upokorzony, to jednak sam doszedł do właściwych wniosków i szczerze żałuje "za grzechy przodków". Oby.

    Niemcy organizacyjnie są nie do pobicia - firmę w której pracowałam, kupiła firma niemiecka, miałam okazję przyjrzeć się.
    Ilościowo to najliczniejszy naród w UE, 84 miliony - oby naprawdę chcieli pokoju, już na zawsze.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    w skrocie - wszyscy tupia nogami zeby jak najszybciej wojna sie skonczyla ..
    W USA tez juz nawet Demokraci naciskaja na Bidena zeby zaczał rozmawiac z Rosja ..Nie tu nie ma porownan do sytuacji po II WS. W tej wojnie ofiara jest Ukraina , w tamtej byla cala Europa. W tej wojnie nie bedzei konsensusu - Ukraina chce walczyc tak długo jak sie da, bo wiedza ze nie maja wyjscia , Zachod nigdy tego nie zrozumie - kazdy dzien wojny to z jego perspektywy kolejne miliony dolarow puszczone doslownie z dymem ... A kazdy dodakowy milion bedzie musial byc wyjety z Unijnej kasy i to w obliczu kryzysu gospodarczego. Tak wiec nie , nie zyjemy w tej samej rzeczywistosci . Dla Zachodu ta wojna to w skrocie rosnace kwoty zadluzenia w bilansie ekonomicznycm, dla Ukrainy kwestia byc lub nie byc ..
    @pl2020

    Nie bierzesz jednej ważnej rzeczy pod uwagę: prędzej czy później rachunek za wszystko otrzyma Rosja. I będą musieli zapłacić za odbudowę.

    Odbudowa dla EU to ożywienie gospodarcze na wschodzie i w sumie budowa nowego rynku. Ukraina ma wiele ciekawych propozycji dla EU, w tym duże złoża gazu, ropy i węgla.

    I po tej złej sytuacji nastąpi dobra.
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    najpierw trzeba wygrac wojne
    jaki sens cos budowac jesli kacapscy bandyci to zniszcza?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0