Nie można wykluczyć, że ktoś wreszcie na unijnym forum zacznie łączyć rolę Polski w kształtowaniu unijnej polityki wobec Rosji z tematem praworządności w samej Polsce - uważa Charles Michel.

Bruksela, Deutsche Welle

Były belgijski premier Charles Michel w grudniu 2019 zastąpił Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej. To kluczowe grono w Unii składające się z przywódców 27 krajów UE (premierów bądź prezydentów), w którym – oprócz samego Michela – zasiada również Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej.

***

Co da się zrobić z cenami energii?

- To kwestia wiarygodności Unii Europejskiej. Dwa lata temu, kiedy zaczęliśmy zmagać się z covidem, też mieliśmy pewne trudności w pierwszych tygodniach, ale potem już potrafiliśmy w UE działać wspólnie. I to bardzo skutecznie. Teraz ze strony wszystkich państw członkowskich rośnie oczekiwanie co do konkretnych propozycji Komisji Europejskiej w sprawie cen prądu.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Żadnych złudzeń , Kaczyński to agent Rosji . Węgrzy i Polacy to zdrajcy . współczesna Targowica 2022. Szubrawcy od Orbana i złodzieje z Pisu od lat są koniem trojańskim w UE. Teraz ten bydlak Kaczyński stroi się w pióra obrońcy Polski a wpycha nas w łapy Putina od lat.
    @bigraph@interia.pl

    Jeden Procent
    przywraca feudalizm.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Gdyby w latach czterdziestych ludzie mieli takie kapitulanckie podejście jakie jest teraz to Hitler by wygrał.
    @Olgino
    To nie jest IMHO kapitulanctwo, tylko Realpolitik. W latach 40-tych ub. w. były podobne głosy, ale jednocześnie widmo komunizmu ciążyło nad Zachodem. Teraz presja Raszystów też może doprowadzić do konsolidacji kontynentu. Martwi jednak to, że bez USA jakiekolwiek zmiany w UE są nie do pomyślenia. To pokazuje, że projekt integracyjny się wypala… Ale są próby jego utrzymania; tak też odczytuję formułę EWP, choć jest to znowu odgrzewany kotlet.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @Flying_Circus
    Realpolitik jest takie, że dla faszystowskich państw nie ma miejsca w Europie (Rosja) i na świecie (Czerwone Chiny).
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    " aby tylko przetrwać zimę ".... ostatnio pisałem to kilka razy :) Niemcy już mają solidne zapasy gazu o czym pisała niedawno nasza gazeta wyborcza, brytyjczycy podobnie....Aby przeżyć tę zimę , a w przyszłym roku Gazprom będzie błagać o kupowanie rosyjskiego gazu. Poza tym....zima obecnie a ta którą pamiętam z podstawówki za Jaruzelskiego to zupełnie inne pory roku.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Czy spółki energetyczne muszą tyle zarabiać? czym spowodowany jest pięciokrotny wzrost cen certyfikatów do emisji co2, za które płaci odbiorca końcowy!
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Absolutna konieczność. Jest tak, jak mówi dziadek Biden: wojna w Ukrainie, to jest walka demokracji z dyktaturą. Świata demokratycznych swobód i praw ze zbrodniczym reżimem.
    Czy Europejczycy zrozumieją, że to jest ICH sprawa, a nie tylko Ukraińców?
    Wolność czasem kosztuje, nie zawsze jest za darmo.

    Nasi sąsiedzi z południe teko nie kumają.
    już oceniałe(a)ś
    4
    1
    Być nadal twarda to za mało.
    Musi być twardsza niż do tej pory. Również wobec Orbana, Kaczyńskiego i ich żałosnych, smutnych kraików.
    już oceniałe(a)ś
    4
    1
    Co tu dużo gadać jak nie ma o czym mówić : musimy przetrwać i stać twardo twarzą w twarz z tym gadem. To nasze być albo nie być.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Europa ma zasoby gazu łupkowego, może warto się nimi trochę zainteresowac?
    już oceniałe(a)ś
    3
    2