Europosłowie chcą, by Komisja Europejska zaczęła na poważnie zajmować się Pegasusem. Zarzucają jej brak przejrzystości - nawet co do podejrzeń o szpiegowanie komisarza Reyndersa.

Nadużycia za pomocą oprogramowania Pegasus były w środę tematem debaty Parlamentu Europejskiego. Byli na niej przedstawiciele komisji senackiej zajmującej się sprawą nielegalnego używania programów szpiegujących w Polsce.

- Komisja Europejska oczekuje, że władze krajów Unii dokładnie zbadają wszelkie zarzuty. Pragnę też przypomnieć, że UE ma solidne ramy prawne w zakresie ochrony danych i prywatności – powiedział komisarz Johannes Hahn podczas debaty.

Jednocześnie Hahn podkreślił, że badanie podejrzeń co do poszczególnych nadużyć to zadanie władz poszczególnych krajów Unii, bo nie leży w traktatowych uprawnieniach Komisji. Śledzenie to bowiem sfera „bezpieczeństwa narodowego".

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Małgorzata Bujara poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Droga UE:
    Pegasus to skutek. Objaw inaczej. Wyleczcie ten objaw.

    Ale leczcie (i wyleczcie) też chorobę.
    Pomogę: Ziobro, Kamiński. Generalnie PIS. Tak, ten z Polski. Też w UE (jeszcze).

    Kuracja ma być silna.
    już oceniałe(a)ś
    5
    1
    większych terrorystów niż pisowcy nie ma , lecz Polska nie posiada tyle Pegazów , by śledzić rodzimych terrorystów,
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Niezależnie od wszystkiego, czy nie należałoby "zwrócić uwagę" cwanym Izraelczykom i innym z nimi związanym cwaniakom. Albo odpowiedzieć działaniem adekwatnym. UE ma chyba odpowiedni potencjał informatyczny.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Walka z Pegasusem to przejaw antysemityzmu.
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    Widze ,ze UE ma nieczyste sumienia.Izraelski pegasus niezle zalazl im za skore.
    już oceniałe(a)ś
    2
    4