William Arnold-Forster, jeden z twórców Ligi Narodów, mówił, że "sankcje powinny zniechęcić naszych wrogów do rodzenia dzieci". I faktycznie bywały bolesne, ale rzadko skuteczne.

Walka gospodarcza z ludnością cywilną jest znana od wieków - podczas wojen przeprowadzano oblężenia miast i blokady portów. Powstanie Ligi Narodów w latach 1919-20 ułatwiło skoordynowane działania grupy państw, które próbowały nie tylko wpłynąć na przebieg wojen, ale im zapobiec. Postępująca globalizacja, przejawiająca się w rosnącej roli wymiany handlowej, pozwoliła stosować nowe instrumenty nacisku. Wrogom odmawiano dostaw kluczowych surowców lub kupowania ich towarów. Przykładem – odcięcie od reszty światowej gospodarki Japonii, która do połowy 1941 r. straciła 90 proc. importowanej ropy i 70 proc. dochodów z handlu.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Sankcje mają boleć i ograniczać (rozwój) i tak się dzieje.
    Połączone z pomocą dla Ukrainy działają podwójnie - Rosja się osłabia a Ukraina dostając wsparcie, osłabia ją jeszcze bardziej. Połączenie w sam raz.
    @Redrum
    z jednej strony tak - z drugiej - nadmierne sanckje i reparacje wojenne po I WW umozliwily hitlerowi dojscie do wladzy... oby po putlerze nie dorwal sie do wladzy ktos gorszy... (wiem - trudno sobie to wyobrazic... ale np wyobraz sobie kogos o mentalnosci trumpa w kraju bez demokratycznej tradycji i licznych bezpiecznikow prawnych/urzedowych, jakie istnieja w usa...)
    już oceniałe(a)ś
    7
    2
    @Redrum
    Ale sankcje widać u nas, wszystko drożeje, inflacja.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Należałoby dodać:
    HISTORIA NIE JEST DETERMINISTYCZNA
    To nie nauka ścisła, więc podobieństwa są możliwe -ale nie konieczne.
    @jakjakub
    *niekonieczne*
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Sankcje już zaczęły działać, a schody dla Putina dopiero się zaczęły.
    Większość firm zachodnich wycofuje się z Rosji, rosyjskie samoloty przestały latać.
    Państwo Putina nie poradzi sobie bez towarów i części zamiennych z Zachodu.
    Rosja padnie na kolana.Putin wpakował się w te maliny.
    Życzę im wszystkim cudownej klęski. Od lat sobie na nią zasłużyli. Howk.
    @vytrisalov1
    Czy nie poradzi sobie bez części zamiennych z Zachodu ? Będzie to trudność ale myślę, że większość towarów jest w stanie kupić w Chinach i nie tylko. Gospodarka z pewnością się mocno osłabi ale chyba za wcześniej na prognozowanie upadku na kolana. Chiny jakoś nie spieszą się z potępieniem Rosji. Wręcz przeciwnie raczej sugerują, że rozwiążą "kwestię Tajwanu", co nie wróży nic dobrego.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Jestem całym sobą za sankcjami.
    Zastanawiam się jedynie jak zastosować najcięższe możliwe sankcje, jednocześnie nie odcinając Rosjan od źródeł prawdziwej informacji, zwłaszcza tej pochodzącej prosto z frontu, od ich dzieci.
    @Cyklistaaleniewegetarianin
    O odcięcie Rosjan od źródeł informacji zadbają sami Rosjanie.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Sankcje mają przede wszystkim powalić kacapię a nie zakończyć wojnę. Oczywiście drugie może wyniknąć z pierwszego, ale wiadomo, że Putler tak łatwo nie odpuści. Dlatego sankcje powinny być całkowite, bez wyjątków dla sektora paliwowego.
    już oceniałe(a)ś
    8
    1
    Świat jest coraz bardziej zglobalizowany i odcięcie Rosji od powszechnego rynku zadziała z pewnością inaczej, niż na Japonię w latach 30. XX wieku. Tak, że ten.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    możne sankcje zmusza Rosjan do przyjrzenia się co Putin robi i za co płaca i w imie czego ich rodacy umieraja w Ukrainie.?
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Sankcje były dokuczliwe dla Rodezji, razem z wojną domową doprowadziły do przejęcia władzy przez większości etniczne, które przemianowały kraj na Zimbabwe. Po jakimś czasie nowi władcy także zostali obłożeni sankcjami. Skutkiem jest katastrofalna sytuacja gospodarcza kraju od wielu lat.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0