Sześć lat po najtragiczniejszych w historii Francji zamachach terrorystycznych za udział w nich sądzonych jest w Paryżu 20 osób. W "procesie stulecia" zeznało już 300 ofiar i były prezydent François Hollande. To ważne także z punktu widzenia kampanii prezydenckiej.

W zamachach terrorystycznych 13 listopada 2015 r. zginęło 130 osób, a ponad 400 zostało rannych. Szósta rocznica tych wydarzeń upłynęła pod znakiem powściągliwości i ciszy. Żaden polityk nie wykorzystał tego dnia jako okazji do zabrania głosu.

Bez udziału prasy ani fotografów, bliscy ofiar wraz z przedstawicielami rządu i władz Paryża złożyli wspólnie hołd przed tablicami upamiętniającymi zabitych i rannych: przed salą koncertową Bataclan, do której podczas koncertu rockowego wtargnęło trzyosobowe terrorystyczne komando, i przed tarasami sześciu paryskich restauracji, zaatakowanych przez uzbrojonych w kałasznikowy dżihadystów.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Michał Olszewski poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    "W tej sprawie nie ma we Francji konsensusu. Zdaniem politologa Oliviera Roya, dżihad to „islamizacja radykalizmu". Gilles Kepel uważa zaś, że to raczej po prostu „radykalizacja islamu". (...)"

    Nie rozumiem czemu to wyjaśnienia miałyby się wykluczać? To jak kłótnia o to czy do Częstochowy ludzie wjeżdżają samochodami, rowerami czy też wchodzą pieszo lub na kolanach. Drogi do zostania terrorystą są różne.
    @m.klimowicz
    Bardzo mi się podoba twoja analogia :)
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    "Wyrok co do losu każdego z oskarżonych zostanie ogłoszony pod koniec maja."
    W Polsce nie do pomyślenia.
    "542 tomy, w sumie milion stron dokumentacji, ponad 2 tys. osób z powództwa cywilnego, 300 adwokatów",
    To by musiało trwać ponad 10 lat i łatwo byłoby znaleźć ponad 100 autorytetów prawniczych, które by z mądrymi minami uzasadniały jakie to słuszne i chwalebne.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Jak dostaną po 5 lat to zrozumieją, że nie wolno zabijać.

    TomiK
    @fawad
    po 2 latach wyjda.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    Osoby przeciętne i takie, które są na bakier z prawem, chcą urządzać życie innym. Skądś to znam.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    A co z zamachowcami na redakcję Charlie Hebdo
    @ostatnia_deska
    „Charlie Hebdo” wyprowadził się ze starej redakcji dawno temu. Magazyn znajduje się teraz w miejscu nieznanym opinii publicznej. - DW:
    „Charlie Hebdo”. Proces, który dotyka duszy Francji
    Autor Andreas Noll | 02.09.2020
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @ostatnia_deska
    "paryski sąd skazał na dożywotnie więzienie Mohameda Belhoucine’a - nadal poszukiwanego przez francuskie służby" gazeta pl, 16 gru 2020
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Jak ktoś chce się dowiedzieć, w jaki sposób zostają terrorystami, to polecam autobiografię Maajida Nawaza "Radical". Tylko chyba nie była tłumaczona na polski.
    już oceniałe(a)ś
    2
    2
    Szkoda że nie zaprosiliśmy ich do siebie, prawda ?
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    Czy w Europie nie ma nikogo kto mógłby zorganizować grupę mścicieli która by likwidowała islamskich morderców za nim staną przed sądem?Ja jestem za stary.
    już oceniałe(a)ś
    2
    4