Na całym świecie rządy wykorzystały drastyczne ograniczenia swobód obywatelskich do stłumienia wolności wypowiedzi, ograniczenia dostępu do informacji i podważenia krytycznych wobec siebie relacji - pisze Andrew Heslop, dyrektor programu Press Freedom w World Association of News Publishers (WAN-IFRA).

Opłacalność, różnorodność, stabilność i bezpieczeństwo to składniki zdrowego informacyjnego ekosystemu. Ile mediów na całym świecie może pochwalić się tymi przymiotami? W jakim stopniu są udziałem specjalistów, organizacji medialnych i całej branży? Czy w ogóle w obecnych czasach powszechnego niepokoju, zawirowań gospodarczych i niepewności jutra próba sprostania tym wymaganiom nie jest czystym szaleństwem?

3 maja obchodzony jest Światowy Dzień Wolności Prasy. W tym czasie media zmagają się z zagrożeniami zarówno długo-, jak i krótkoterminowymi. Pandemia COVID-19 tylko spotęgowała wyzwania, z którymi właściciele mediów, redaktorzy i dziennikarze musieli się mierzyć już wcześniej. Paradoksem tej kurczącej się z dnia na dzień branży jest fakt, że największym i najbardziej nieuniknionym kosztem jej znikania są same treści, które przecież ją definiują.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Dla sowieckiego reżimu wolne media to śmiertelny wróg.
    @ZKRK1952
    Dla amerykanskiej plutokracji tez, cwiercglowku.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    W obronie wolności prasy w 1830 r. wybuchła rewolucja lipcowa. Ale to było we Francji a my żyjemy w kraju ukształtowanym przez setki lat systemu folwarczno - pańszczyźnianego i analfabetyzmu.
    już oceniałe(a)ś
    5
    1
    Hucznie obchodzony w Chinach.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    "Pandemia COVID-19 tylko spotęgowała wyzwania, z którymi właściciele mediów, redaktorzy i dziennikarze musieli się mierzyć już wcześniej. "

    Doprawdy. Ja mam raczej wrażenie, że media podbijają sobie dochody publikując liczne panikarskie materiały na temat epidemii. Nikt poza politykami nie zrobił tyle złego strasząc ludzi i przekonując ich, że muszą się podporządkować zamordystycznym restrykcjom. Pamiętam artykuły szczujące na Szwecję, głupkowate materiały telewizyjne z wrzeszczącymi dziennikarzami i jakiegoś głupca, który biegał z mikrofonem za rowerzystami i dopytawał czemu mają źle założone maski. Głosy rozsądku i opamiętania giną w powodzi paniki i histerii. To wasza wina redaktorzy!
    @mrmouse
    Masz całkowitą rację. Pandemią ukazała słabość mediów, wiecznie goniących za sensacją. Gdyby nie media, ludzie nie wpadliby w panikę, domagając się, by ich władza wzięła za mordę.
    już oceniałe(a)ś
    2
    2
    Biorąc pod uwagę wiadra pomyj wylewane przez GW i TVN w ostatnim tygodniu na Lewicę, że nie poszła w antyunijną koalicję z faszystami Bosakiem i Ziobrą, to najpierw dobrze by się było cofnąć 3 kroki i przestać robić Budce za biuletyn partyjny.
    już oceniałe(a)ś
    2
    2
    Jest prosty sposób na ograniczenie postprawdy w casach baniek. Obowiązek wyświetlania na startowych stronach Facebooka, Twittera, innych portali "społecznościowych" not informacyjnych z odnośnikami do szerszych artykułów, redagowanych przez agencję prasową, powołaną i gwarantowaną co do obiektywizmu, przez jeden z ostatnich demokratcznych podmiotów, czyli w Polsce i Europie Unię Europejską. Notki obejmwć winny tłumaczenia artykułów z ostatnich poważnych mediów, także zestawianych polemicznie, jak BBC, Deutsche Welle, RFI, AFP, FAZ, Die Zeit, l'Osservatore Romano, także sprostowania kłamstw z mediów propagandowych. W przypadkach niektórych konsumentów mediów, dałoby się dotrzeć do nich przez "niszowe" strony, to trudne zadanie, ale czas wypracować takie metody, bo opinii publicznej już nie ma i dotyczy to nie tylko satrapii jak Rosja, Węgry czy Polska, ale także wielu krajów demokratycznych z podzielonymi społeczeństwami.
    @Pawel_Deeee
    Pomysł rodem z Ministerstwa Prawdy.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Widocznie demokracja dla Polski to zbyt wiele . Nie nazwa o mrzonka tylko realna demokracja ... 17 lat w UE i dyktatura jakiegoś idioty ... Święto konstytucji a co co to jakoś papier na który wszyscy się wysralii .
    już oceniałe(a)ś
    1
    4
    Lewactwo ma TVN i wyborczą, dla pozostałych jest TVP
    .
    @weber

    A tym, ktorzy oczekuja po prostu rzetelnych informacji zostaje Reuters?
    Czy jest jeszcze jakis inne dobre miejsce.....?
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @MarcinFromJasoom
    Reuters?
    Ha ha ha ha ha ha ha ha !!!
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    @PiSPOjednoZŁO

    Umiales sie.
    No dobrze. Smiech to zdrowie

    Wrzucaj swojej propozycje
    już oceniałe(a)ś
    0
    0