Wojsko przejęło władzę w Mjanmie i aresztowało polityków rządzącej partii, w tym premier Aung San Suu Kyi - laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla.

W poniedziałek wojskowa telewizja przekazała informację, że stan wyjątkowy ma potrwać rok, a władza została przekazana w ręce głównego dowódcy birmańskich sił zbrojnych, generała Min Aung Hlainga. Powodem przejęcia władzy przez wojsko miały być "oszustwa wyborcze", a ruch ten - zdaniem wojska - był konieczny, "by zachować stabilność państwa". Politycy rządzącej partii - Narodowej Ligi dla Demokracji (NLD) - w tym premier Aung San Suu Kyi, zostali aresztowani.

NLD w listopadowych wyborach zdobyła ponad 83 proc. miejsc w parlamencie i mogła samodzielnie utworzyć rząd. Popierana przez armię Unia Solidarności i Rozwoju (USDP) uzyskała zaledwie 6,9 proc. Zamach stanu miał miejsce dzień przed planowaną datą pierwszej sesji parlamentu.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Roman Imielski poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Wojsko za przyzwoleniem Aung San tępiło muzułmanów Rohingya, a gdy wojskowi już się z nimi rozprawili, wzięli się za swoją mocodawczynię.
    @pancerzyk
    Czyli, co? Lepiej, żeby Aung San w ogóle nie było? Powinna się nie układać z Juntą? - łatwo o takie zarzuty siedząc daleko, komentując w sieci.
    Dobrze, że się próbowała dogadać. Dużo na plus się tam zmieniło od 2011. Rohingya to ciemny wyjątek. A teraz koniec, nie będzie nawet tego co ona zdobyła.
    już oceniałe(a)ś
    11
    4
    @pancerzyk
    Rohingya zostali sprowadzeni w 19 wieku przez Anglików. Nigdy się nie zasymilowali. Jest podejrzenie, że ich bunt był inspirowan przez islamistów z innych krajów muzułmańskich. Aung San musiała zareagować, inaczej znowu mielibyśmy do czynienia z jakimś nowym muzułmańskim koszmarem. To tyle na temat gnębienia Rohinga.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Byłem tam 3 tygodnie w 2018 roku i miałem wrażenie, że wojsko rządzi i robi co chce. Te rozpędzone kolumny land cruiserow dowódców i helikoptery wojskowe na lotniskach cywilnych, sprawiały wrażenie jakiegoś stanu wojennego .Turystów nie zaczepiali, ale pistonówkam machali. Tak, że nie bardzo widzę różnicę.
    A pani noblistka, to święta nie jest.
    O kasę z jadeitu i narkotyków się pożarli.
    A kraj piękny. Szkoda.
    już oceniałe(a)ś
    46
    2
    I od nowa.
    już oceniałe(a)ś
    25
    0
    Oświadczenie krajów to jak nakładki profilowe na Fb. Krym dzięki temu momentalnie wrócił do Ukrainy..
    już oceniałe(a)ś
    25
    2
    Zawsze jak się obejmuje władzę, to należy rozstrzelać poprzednikow. PO tego nie zrobiło i teraz mamy.
    @manka
    Oczywiście, zakładamy, że to symbolika a nie dosłowność.
    już oceniałe(a)ś
    10
    0
    @manka
    Do Stalina włącznie tak robiono i w Europie Wschodniej ale potem już nie. Zauważono że ma to zły wpływ na niższe kadry a ponadto taki przeznaczony do rozstrzelania broni się do końca.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    "Premier Aung San Suu Kyi, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 1991 r., znacznie przyczyniła się do tych zmian." Ta pani ma ręce unurzane we krwi mordowanych Rohingya, po łokcie. Tyle są warte dzisiejsze Nagrody Nobla.
    @votec
    Nobla dostała wcześniej, tyle są warte komentarze z dupy
    już oceniałe(a)ś
    5
    3
    @votec
    Zapomniałeś, że jej działania poprzedził bunt Rohingya. To muzułmanie sprowadzeni do pracy przez Anglików. Aung wywaliła ich tam, skąd przyszli. Muzułmanie zawsze w końcu zaczynają swoje mrzonki o kalifacie, republice islamskiej itp. Lepiej takie rzeczy stłamsić w zarodku.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    NLD zdobyła nie 83% miejsc w parlamencie bo tyle nie mogła :/ zdobyła 83% spośród miejsc wyłączonych z puli 25% i tak zarezerwowanych dla Armii.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    No i skończyło sie kilka lat względnej normalności :(
    @esceniusnalolo
    Poza Rohingya... czyli ludobójstwem
    już oceniałe(a)ś
    3
    2