Najbardziej znana jako jedna z najbliższych współpracowniczek Renaty Bogdańskiej-Anders i Mariana Hemara, Maria Drue zmarła w Warszawie 1 grudnia. Powojenna emigrantka znaczną część życia spędziła w Londynie

Maria Drue urodziła się w 1923 r. w żydowskiej rodzinie krakowskich inteligentów, która wraz z wybuchem wojny uciekła do Lwowa. Po nieudanej próbie przedostania się w głąb Związku Sowieckiego od 1941 r. ukrywała się, już tylko z matką; ojciec  – na terenach okupowanych przez hitlerowskie Niemcy.

Udając Polkę i katoliczkę, trafiła na roboty przymusowe do austriackiego Tyrolu, gdzie spędziła czas aż do końca wojny.

W tym czasie jej brat, wywieziony na Sybir, trafił do Armii Andersa, z którą przeszedł całą kampanię. Pod sam koniec wojny został ciężko ranny na froncie włoskim. Lekarze uratowali mu życie – jak pisał w liście do rodziny - „»drobnym« kosztem utraty nogi”. Po wojnie skończył ekonomię na London School of Economics i pracował dla Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku i Genewie.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Podpisując list dotyczący wybryku Jędraszewskiego udowodniła pełną sprawność umysłu pomimo zaawansowanego wieku.
    już oceniałe(a)ś
    13
    0
    Pamiętam jej występy z Renatą Bogdańaką w londyńskim Ognisku. Wspaniała kobieta.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0