Załamanie gospodarek wskutek pandemii koronawirusa może doprowadzić do konfliktu światowego - powiedział generał Nick Carter. Jego zdaniem sytuacja na świecie nasuwa skojarzenie z okolicznościami poprzedzającymi wybuch I i II wojny.

Sir Carter powiedział to w wywiadzie dla telewizji Sky News z okazji nadchodzącego Dnia Pamięci upamiętniającego żołnierzy poległych w obu wojnach światowych.

W ocenie szefa sztabu Wielkiej Brytanii sytuacja na świecie w związku z pandemią budzi coraz większe poczucie niepewności i niepokoju. Może dojść do „eskalacji, która doprowadzi do błędnych decyzji”.

- Historia może się nie powtarza, ale ma pewien rytm. Kiedy spojrzymy na poprzednie stulecie przed wybuchem dwóch wojen, widzimy eskalację, błędną ocenę sytuacji, a to doprowadziło do wojen na skalę, jakiej mieliśmy nadzieję już nigdy nie zobaczyć – powiedział generał.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Heloł. Ktoś czytał po angielsku, o czym mówił ten wojskowy? Przetłumaczcie dla czytelników ten artykuł, do którego się odwołujecie i puknijcie się w głowę, zanim napiszecie taki potworek z pupy rodem. A ten tytuł, to już jak Boga kocham woła o pomstę do nieba. Za takie dziennikarstwo to ja dziękuję, ktoś to w ogóle u was zatwierdza, czy praktykant dostał zadanie, aby wymyślić poczytny tytuł na pierwsza stronę? Skandal w biały poniedziałek!
    @wujo
    ale ma rację, tak może być i pewnie będzie, a to że tobie sie nie podoba, to juz co inego.
    już oceniałe(a)ś
    6
    8
    @wujo
    Artykuł w Guardian jest o robotyzacji armii, a tylko na końcu wspomina o aktualnej sytuacji i podobieństwach z XX w. Powyższy artykuł w GW ma dokładnie "odwrotne proporcje". To chyba można nazwać manipulacją?
    już oceniałe(a)ś
    22
    4
    @complutense
    Kogo obchodzi u nas robotyzacja brytyjskiej armii? A widm światowego konfliktu jest ważne dla wszystkich. Choć "artykuł" rzeczywiście jest jakimś potworkiem.
    już oceniałe(a)ś
    2
    7
    @wujo
    Owszem, jakieś brednie. Akurat obie wojny wybuchały, kiedy sytuacja gospodarcza w Europie była dość stabilna. Przed I wojną europejskie mocarstwa notowały wysoki wzrost gospodarczy. Przed wybuchem II było już po Wielkim Kryzysie i świat kapitalistyczny prosperował zupełnie nieźle.
    już oceniałe(a)ś
    7
    3
    @complutense
    Powyższy artykuł odnosi się do tekstu w skynews a nie w guardian!
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @Serratiamarcescens
    Ale przed II wś rządy były już w rękach niebezpiecznych ruchów politycznych, które wypłynęły na fali wcześniejszego kryzysu. Co i teraz może nastąpić, bo rozmaici populiści i ideowi pogrobowcy Mussoliniego i Hitlera już przebierają nóżkami.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @wujo
    klikalność rządzi
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Wygląda na to, że redaktor strony wyborcza.pl albo nie ma kontroli nad tym co się na niej dzieje, albo jest zupełnie nieodpowiedzialny. Cytowany artykuł dotyczy głównie robotyzacji armii brytyjskiej.
    @sine.ira
    Zapomniałem o najbardziej prawdopodobnym: zapewnienie klikalności. Tyle że chyba nie tędy droga...
    już oceniałe(a)ś
    11
    1
    @sine.ira
    Własne żądza klikalności wynosi do władzy ostatnich ch...ow :(
    już oceniałe(a)ś
    4
    1
    Taniej by wypadło zastąpienie robotami wszystkich polityków, to znaczy zastąpienie naturalnej głupoty sztuczną inteligencją.
    @Institoris
    na razie dobrze (chociaż nie dla czytelników) idzie zastępowanie sztuczną inteligencją dziennikarzy
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    "Jak to na wojence ladnie kiedy ulan z konia spadnie". Sporo jest entuzjastow konfliktow wszelkiego rodzaju. Obrodzili ostatnimi laty, wladze juz w wielu miejscach poprzejmowali. Chetnie by swoje "romantyczne" bajania w czyn wporowadzili. A ze to ci ktorzy by sie pod pierzyna chowali w razie czego to juz zupelnie inna historia...
    @Longmire

    Wolałbyś, żeby koń spadał z ułana?
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Chciałby! Wtedy pokazałby, że jest niezbędny. Tak myśli zapewne wielu wojskowych. Niestety.
    już oceniałe(a)ś
    12
    3
    Czego bardziej sie obawiac;konusa czy wirusa?
    @majak
    I jedno i drugie paskudne..!
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    pan tu nas nie straszy!
    już oceniałe(a)ś
    8
    2
    Szesc, SZESC ZDAN! Ja mam za takie "artykuly" placic?!
    już oceniałe(a)ś
    4
    0