Z powodu epidemii COVID-19 francuski rząd przesunął na 4 października referendum w sprawie niepodległości Nowej Kaledonii. Będzie to już trzecie głosowanie w tej sprawie. Poprzednie przyniosły jednoznaczne odrzucenie idei oderwania tego terytorium od Francji.

Nowa Kaledonia została oficjalnie proklamowana kolonią francuską w 1853 r. Wkrótce zaczęła służyć m.in. jako miejsce zsyłki nie tylko pospolitych przestępców, lecz także więźniów politycznych, takich jak uczestnicy Komuny Paryskiej czy rebelianci z algierskiej Kabylii. Przede wszystkim była jednak miejscem zaboru ziem na rzecz europejskich osadników. Kanakowie, rdzenni mieszkańcy melanezyjscy, byli coraz bardziej ograniczani terytorialnie, spychani do rezerwatów i wyzyskiwani.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Fragment o tym jak to biali i czarni żołnierze USA ramię w ramię działali na Nowej Kaledonii w czasach II wojny światowej jest nieprawdziwy. Segregację rasową w armii USA zniósł dopiero w roku 1948 prezydent Harry Truman a pierwszą wojną w której biali i czarni Amerykanie naprawdę walczyli ramię w ramię była wojna koreańska (1950-1953). Do tego czasu biali i czarni żołnierze USA walczyli w osobnych oddziałach.
    @maciek.borkowski72
    Mylisz zjawiska. To, ze byly osobne oddzialy nie oznacza, ze czarni i biali zolnierze sie nie fraternizowali. Podobnie zolnierz bialy, spotkawszy czarnego, ktory byl wyzszy ranga, musial mu normalnie oddawac honory. Czego to nieucy-rewizjonisci nie wymysla!
    już oceniałe(a)ś
    9
    1
    @muszkieterowie
    Jakby czarny żołnierz się chciał z białym sfraternizować podczas WŚ II to mógłby tej fraternizacji nie przeżyć. A w czasie WŚ II nie tylko że utrzymano ścisłą segregację rasową to jeszcze tworzono nowe jednostki oparte na segregacji. A swoją drogą chętnie poczytam jak to w czasie WŚ II na Nowej Kaledonii czarni oficerowie komenderowali białymi żołnierzami. Czekam na takie teksty jako nieuk z niecierpliwością.
    już oceniałe(a)ś
    3
    3
    Ta, ci wielcy bojownicy o niepodległość jak tylko tę niepodległość uzyskają, zaraz kraj sprzedadzą Chińczykom, szczególnie jeśli są tam jakieś rzadkie pierwiastki. Francuzom chyba trochę brakuje wyobraźni...
    już oceniałe(a)ś
    9
    0
    Szanse na to, że dobrowolnie opuszczą mateczkę Francję, a co za tym idzie Unię Europejską, które obie szczodrze sypią euro (które notabene też trzeba by zastąpić własną walutą) są niewielkie. Nie pamiętam szczegółów, ale już kiedyś tak było że jakieś wysepki które wybiły się na niepodległość chciały potem na powrót zostać terytorium francuskim (Francja się nie zgodziła).
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    Francja próbuje w jakiś godny i cywilizowany sposob pozbyć sie dziś kosztownego balastu z przeszłosci
    już oceniałe(a)ś
    0
    0