Tradycyjny sceptycyzm Paryża wobec rozszerzania UE? Lęk przed rodzimymi populistami? Rozczarowanie Bałkanami? A może po prostu rozgrywka Macrona z Merkel? Dlaczego Francja nie chce Bałkanów w UE

Francja sprzeciwiła się w październiku decyzji UE o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Albanią (to weto miało wsparcie Holandii, Danii i Szwecji) oraz z Macedonią Płn. (w tej kwestii za plecami Francji być może kryło się parę innych krajów, ale w milczeniu), a w dodatku klapą skończyła się doraźna inicjatywa Donalda Tuska, by ten spór przenieść na szczyt UE. Prezydent Emmanuel Macron nie odpuścił bowiem swego weta ani pod naciskiem kanclerz Angeli Merkel, ani wobec wsparcia dla Macedończyków ze strony zdecydowanej większości krajów Unii.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Małgorzata Bujara poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Haha "Na bałkańskich perspektywach Unii nadal mocno ciąży rozczarowanie krajów Zachodu rozszerzeniem z 2007 r. Wtedy przyjęto Bułgarię i Rumunię, co m.in. Holendrzy do dziś uznają za „krok pochopny”.

    Jaka Rumunia i Bułgaria?! Europa ma już pełną świadomość, że rozszerzenie na wschód (PL, Czechy, Słowacja, Węgry - jak nie u jednych, to drugich ciągle niby-dyktaturki, brak poszanowania prawa, żadnej lojalności wspólnotowej, tylko ciągnięcie kasy i rozsadzanie UE od środka), to był błąd. Jedynie Macron ma jaja by to powiedzieć na głos.

    Niech sobie dziennikarze zapiszą w kajecikach: nie będzie żadnego rozszerzenia na UE na Bałkanach!
    @vq555vq
    jakie "ciągle"?
    już oceniałe(a)ś
    1
    6
    @vq555vq
    Macron może sobie tak gadać, bo Francuzi nie mają interesów na wschodzie Europy. Jednak dla Berlina rozszerzenia z 2005 i 2007 roku oznaczały przedłużenie na wiele lat swojego cudu gospodarczego i zbudowanie potężnej strefy wpływów ekonomicznych.
    już oceniałe(a)ś
    11
    8
    @ksmiechowski
    do tego wystarczyła by umowa stowarzyszeniowa z UE jest tańsza a działa tak samo a śmieci ze wschodu nie mają głosu w sprawach UE
    już oceniałe(a)ś
    12
    3
    @stavros
    Nie udawaj Greka, stavros.
    już oceniałe(a)ś
    4
    2
    @vq555vq
    Tak jakby wygrana salviniego czy deale pomiedzy afd i kremlem nie byly bolem doopy dla Zachodu. Mamy naszych paliakow of course ale jednak trzeba sie trzymac mocno i napierd.lac zeby EU byla jak najmocniejsza
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @glos.wolny.wolnosc...
    Tolerancja nie polega na dawaniu się frajerować takim podłym dupkom jak ty.
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    @noel
    dlaczego działa tak samo?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Tylko głupi dwa razy się myli. Problemem jest wyrzucenie Polski i Wegier, wielkiej pomyłki UE, która popełniła na początku wieku....więc nic tu nie dziwi!
    @AeR_1957
    dlaczego pomyłki?
    już oceniałe(a)ś
    6
    15
    @stavros
    Bo Kaczyński i Orban pasują do Europy jak wół do karety. Takie proste rzeczy trzeba ci tłumaczyć?
    już oceniałe(a)ś
    19
    4
    @pivit
    Kaczyński nie będzie rządził wiecznie!
    już oceniałe(a)ś
    7
    1
    @pivit
    Dla kompletności wywodu, trzeba dodać, że nie chodzi o Kaczyńskiego i Orbana (tacy ludzie znajdą sie w każdym kraju), tylko o to, że większość Polaków to nadal homo sovietikus i na nich głosowali.
    już oceniałe(a)ś
    14
    2
    @polak_z_polski
    W punkt!
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    @AeR_1957
    Ej ej ej. Bez takich. Pomylka sa rzady karaczana ale one tez sie skoncza. Mielismy 8 lat PO i to znaczy tyle ze nas na to bylo stac. Ostatnie wybory nie byly wcale piesnia zwyciestwa pisiactwa.
    już oceniałe(a)ś
    3
    2
    @staten_islander
    Polacy to Ruskie, którym się wydaje, że są Francuzami.
    już oceniałe(a)ś
    10
    2
    @polak_z_polski
    Nie homo sovietkikus, tylko homo endecikus.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    @TdBlk
    Jednak wyniki wyborów pokazują, że to Polscy mają problem mentalny. Kaczyński nie jest uzurpatorem. Polskie społeczeństwo jest bardzo odległe od oczekiwań wobec krajów Unii.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    @marnier13
    Homo debilius jest chyba najważniejsze.
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    @TdBlk
    Kaczyński sam się nie wybrał. A, że kupił chłopków za unijne dopłaty do hektara?
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @polak_z_polski
    A cóż to za wywód, z którego wynika, że ponad połowa Amerykanów to homo sovieticus, bo głosowali na Trampa ?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Jeżeli Unia zacznie się rozszerzać na wschód, to po prostu szybciej pęknie. Polska i sąsiędnie kraje staną się Unią Europejską Wschodu. Nie rozumiem tego pędu, żeby się powiększać. Na przestrzeni historii takie rozszerzanie zawsze kończyło się jednakowo: pęknięciem balona. Co należałoby robić to oferować korzystne warunki handlowe krajom przestrzegającym demokracji a bojkotować, zbiorowo, te gdzie jest ona deptana.
    już oceniałe(a)ś
    49
    3
    Rumunia a w szczegolności Bułgaria przelały szalę goryczy. Wyczyny albańskich gangów w Wiedniu, Monachium czy Kopenhadze dopełniły dzieła. NIe dziwię się zachodnim Europejczykom że mają dość.
    już oceniałe(a)ś
    37
    1
    muszą poczekać jedno pokolenie aż unia przetrawi lub wypluje Polskę i Węgry
    @noel
    Albo Polska wypluje kosciol i kaczor pojdzie w koncu do piachu. A jestesmy najszybciej laicyzujacym sie krajem swiata.
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    No cóż Unia stała się tworem po prostu za dużym, i istnieje obawa, że się zapadnie pod własnym ciężarem. To nie jest już teraz twór spójny wewnętrznie. Każde nowe rozszerzenie rodzi coraz to nowe kłopoty i sprzyja dezintegracji. Z punktu widzenia Polski czy Węgier, które prą do konfederacji, to pewnie dobrze. Mamy bezpieczeństwo, korzyści gospodarcze, przepływ technologii i kasę, a równocześnie odrębność i żadnych zobowiązań i żadnych nowych imigrantów. No może trochę mniej pieniędzy tu trafi, ale to tyle. Z punktu widzenia Francji czy Niemiec tak dobrze już nie jest. Naplyną tam nowe miliony biednych ludzi innych kultur, nowe miliardy trzeba będzie wydać, nowe problemy z korupcją czy inne, i jeszcze mniejszy wpływ na Unię jako całość.
    @kociol
    >No cóż Unia stała się tworem po prostu za dużym....
    Unia jest przede wszystkim wspólnym rynkiem. Wielkim projektem o założeniu merkantylnym. Widziałeś kiedyś za DUŻY rynek?????????
    Niestety, dla nowych członków, takich jak Polska, merkantylizm to oczywista bzdura. Nic dziwnego, że Kaczynski opowiada na prawo i lewo, że "rynek" tak ale u siebie w domu to on będzie decydował co jest koszerne a poza tym nikt mu nie wmówi, że Euro to nie szmelc. Tacy ludzie już kiedyś, w XX wieku, doprowadzili do wojen przerastających naszą wyobraźnię. I to dwukrotnie. Warto o tym pamiętać bo "uczone" rozprawianie o zbyt dużej Unii to zwyczajne rojenie.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Jeśli ktoś chce bronić europejskiej tożsamości, to właśnie najlepszym działaniem jest blokowanie jakiegokolwiek dalszego rozszerzania UE. Już sam fakt, że kraje członkowskie mają prawo weta i wykorzystują je już dziś (Polska i Węgry) w doraźnych rozgrywkach politycznych pokazuje, czym skończyłoby się przyjęcie kolejnych krajów, które są jeszcze bardziej zacofane. Najpierw dogłębna reforma prawa UE, nowy Traktat, zniesienie prawa weta, dopiero wtedy można myśleć o jakichkolwiek rozszerzeniach. I jeśli już, to na pewno nie z tak przestępczym, korupcyjnym i wręcz dzikim krajem jak Albania. #Błońska2020 #JestemNaWyborach
    już oceniałe(a)ś
    16
    0
    Słusznie.
    już oceniałe(a)ś
    14
    1