Joseph Stiglitz – wykładał na najbardziej prestiżowych uniwersytetach po drugiej stronie Atlantyku, doradzał także prezydentowi Billowi Clintonowi. Porzucił stanowisko głównego ekonomisty Banku Światowego, aby zaprotestować przeciwko konserwatyzmowi tej międzynarodowej instytucji. 75-letni noblista zapewnia, że gdyby miał 20 lat, wychodziłby w każdy czwartek na ulice Brukseli, by protestować. Jego rola jest jednak inna, to rola mędrca, który chce przekonać, że istnieje alternatywa.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze
Do tej ekonomczno-politycznej strategii dołączają ludowy populizm nazwany Piątką Kaczyńskiego przekształconą w Piątkę Plus prowadzącą w prostej linii do niechybnej inflacji.
Jeżeli dodamy do tego Centralny Port Lotniczy w Baranowie zwany hubem oraz przekop Mierzei Wiślanej jako nowe okno na świat Elbląga to mamy do czynienia z fakirami ekonomicznymi w Polsce.
Zatem wole już uwierzyć w teorie Josepha Stiglitza związane z jego poglądami na ochronę środowiska szczególnie z paktem klimatycznym jako zagrożenie katastrofą klimatyczną.
Po uchwaleniu 500+ wszyscy politycy PO-PSL włącznie z królem Tuskiem twierdzili, że nie ma na to pieniędzy a Kopaczowej miał kaktus na dłoni wyrosnąć jeśli rząd zacznie wypłacać 500+. Teraz "kreatywna" opozycja mówi, że nie tylko utrzyma Piątkę + ale da jeszcze więcej!!! KOD protestował przeciwko zmianom w sądownictwie ale ani słowa protestu w sprawie Just Act 447 i roszczeń w sprawie bezspadkowych roszczeń żydowskich!!! Beznadziejna hipokryzja!!! 31 marca w wielu największych miastach USA Polonia Amerykańska protestowała przeciwko Just Act 447 i roszczeniom, w głównych polskich mediach ani słowa o tym wydarzeniu!!! Wniosek każdy myślący człowiek może wyciągnąć tylko jeden...
W edukacje, w zdrowie, w ochrone srodowiska, w odnawialne zrodla energii, w infrastrukture publiczna.
Tylko, które z nich przyniosą w miarę szybką wartość dodaną, a piątka wisi nad głowami.
Jeśli Europa jako całość ma słaby wzrost to warto trochę nad tym się zastanowić, bo ukształtował się mało sensowny model gospodarczy w którym praktycznie każda z gospodarek Unii ma deficyt wynikający z konieczności importu nośników energii. Więc program zmierzający do samowystarczalności energetycznej (i przy okazji dekarbonizacji) spokojnie może być takim kierunkiem inwestycji w Europie.
Źródło: gospodarka.gazeta.pl, 20 stycznia 2007
Chavez odnosi sukcesy zarówno polityczne, jak i gospodarcze. Ma poparcie sporej większości obywateli. Gospodarka Wenezueli rośnie dzięki wysokim cenom ropy. Jest to kraj, w którym dwie trzecie ludności żyje w biedzie i w którym zyski szły zawsze do kieszeni wąskiej elity. Chavez skierował je do większej grupy odbiorców – przede wszystkim poprzez wydatki na edukację i służbę zdrowia dla biednych.
Tyle, że Chivez od dawna nie żyje, a jego następca jest głupkiem.
Chavez również był głupkiem i to właśnie jego polityka populistycznego interwencjonizmu była zaczynem tego, co się stało. Maduro tylko to kontynuował.
to było ponad 12 lat temu, może już nie jest fanem Chaveza? zwłaszcza, że ten od dawna już nie żyje. Poza tym ten Chavez się objawił się bez przyczyny, nie dlatego został prezydentem, że Wenezueli się tak dobrze powodziło.
Powtarzasz się.
Proszę sobie wyszukać artykuł pt. "Neoliberalizm to religia" w Gazecie Wyborczej z 2007 roku i sprawdzić. Na szczęście internet nie zapomina i można to potwierdzić też w wielu innych źródłach.
Dlaczego spośród wszystkich noblistów z ekonomii Wyborcza wybiera akurat tego, który wyznaje poglądy, które doprowadziły do niewyobrażalnego kryzysu w Wenezueli, niegdyś jednego z najbogatszych krajów Ameryki Łacińskiej?
neoliberalizm jest quasi religią , jedną z najbardziej szkodliwych
Bo tacy są teraz modni? Bo Adaś dość długo był socjalistą? Trudno powiedzieć...
a komunizm czy lewica nie szkodzą?