Dwanaście historii. Dwanaście dylematów. Przedstawiamy serię rozmów przeprowadzonych w Londynie i na północy Anglii, które pokazują, co brexit oznacza dla ekspatów z różnych krajów UE. Nowe materiały publikujemy co rano.
---
Cristina Tegolo przyjechała do Anglii na Erasmusa – i została na dobre. Jak mówi, trochę za sprawą męża Brytyjczyka, trochę z powodu perspektyw zawodowych. Jest architektką w Rochdale pod Manchesterem, gdzie 60 proc. mieszkańców zagłosowało za wyjściem z Unii Europejskiej.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze
Gina. Jakby wypuszczali gin to nie byłiby źle
Dżina nie gina.
Gin = rodzaj alkoholu.
Jinn/djinn = dżinn, postać z bliskowschodnich wierzeń.
A jeśli chcemy trzymać się angielskiej pisowni: "genie"
A lekarstwo?
Znalezc wroga/ ofiare.
Emigranci i uciekinierzy pasuja jak ulal.
Skad my to znamy?
Bo to Wolska właśnie!
Anglicy przebywający w Unii kontynentalnej są niewinni, nic nie zrobili. Chcesz być taki sam, jak oni?
Już mają unijne paszporty. Nigel Farage też (niemiecki).
Nie Nigel Farage posiada podwójne obywatelstwo lecz dwójka jego dzieci z drugiego małżeństwa z Niemką Kirsten Mehr, z którą żyje w separacji. Pozdrawiam.
on juz tez sie postaral. zaraz po referendum.
Prawidlowa, normalna, logiczna reakcja.
W przeciwienstwie do tej obrazonej pani z Francji ta Wloszka zachowala sie racjonalnie.
To proste jak drut.
Problem to maja np. Austriacy mieszkajacy w UK bo prawo austriackie w zasdzie nie zezwala na nabycie drugiego obywatelstwa bez uprzedniego zrzeczenia sie obyw. austriackie (choc moze sa jakies wyjatki, nie wiem nie sprawdzalem). Mam znajomego Austriaka, urodzonego w Szwecji z austriackich rodzicow.
Nie moze przyjac obyw. Szwecji (choc Szwecja na to zezwala) bo kloci sie to z austriackimi przepisami.
No i tak tkwi, wylacznie, przy tym austriackim paszporcie choc po szwedzku mowi lepiej niz po niemiecku, no i ze Szwecja wiecej go laczy, bo nigdy nie mieszkal w Austrii.
A, i jeszcze, jesli chodzi o pilke nozna to w pierwszym rzedzie kibicuje Austrii :-).
Kiedyś Polska nie uznawała podwójnego obywatelstwa. W rzeczywistości przepisy nie pozwalały jednak na to żeby państwo jednostronnie pozbawiało kogoś obywatelstwa, więc jedynym problemem dla ludzi o podwójnym obywatelstwie byli służbiści ze straży granicznej, którzy robili Polakom wyjeżdzającym do USA problemy że nie mają wizy w polskim paszporcie i ignorując ich paszport amerykański. Innym aspektem nieuznawania drugiego obywatelstwa było to, że jeśli ktoś na przykłąd porwał Polako-Szweda na przykłąd w Kolumbii czy na Bliskim Wschodzie, to strona polska nie mogłą zepchnąć odpowiedzialności na stronę szwedzką tylko musiała traktować porwanie jako porwanie polskiego obywatela.
Nie wyobrażam sobie, żeby przepisy Austrii czy Niemiec były bardziej restrykcyjne.
> Nie wyobrażam sobie, żeby przepisy Austrii czy Niemiec były bardziej restrykcyjne.
Oczywiście jak zwykle jesteś w błędzie:
www.austria.org/citizenship
"An Austrian citizen applying for foreign citizenship will automatically lose his/her Austrian citizenship upon obtaining foreign citizenship. Minor children born in wedlock usually also lose their Austrian citizenship (because of their parents' losing theirs)."
1. Od 2007 roku Niemcy otrzymujący obywatelstwo kraju należącego do UE oraz Szwajcarii nie tracą obywatelstwa niemieckiego: ("Seit dem 28.08.2007 verlieren Deutsche, die die Staatsangehörigkeit eines Staates der Europäi-schen Union oder der Schweiz erwerben, ihre deutsche Staatsangehörigkeit nicht mehr. Sie benöti-gen daher keine Beibehaltungsgenehmigung." Źródło: bva.bund.de/DE/Services/Buerger/Ausweis-Dokumente-Recht/Staatsangehoerigkeit/Beibehaltung/02-Vordrucke_BB/02_02_BB_Vordrucke_Merkblaetter/02_02_BB_Vordrucke_Merkblaetter_node.html - Merkblatt zum Antrag auf Beibehaltung der deutschen Staatsangehörigzeitt
2. Niemcy ubiegający się o obywatelstwo innego kraju mogą wypełnić Merkblatt zum Antrag auf Beibehaltung der deutschen Staatsangehörigzeitt i zachować swoje obywatelstwo.
3. Austriacy ubiegający się o obywatelstwo innego państwa mogą złożyć podobne oświadczenie, że chcą zachować obywatelstwo: Bewilligung der Beibehaltung der österreichischen Staatsbürgerschaft im Hinblick auf den Erwerb einer fremden Staatsangehörigkeit: Diese Bewilligung hat vor der Beantragung einer anderen Staatsangehörigkeit zu erfolgen, da ansonsten der Verlust der österreichischen Staatsbürgerschaft eintritt (§ 28 StbG 1985 idgF).
Tak więc w gruncie rzeczy i obywatele Niemiec i Austrii mogą zachować podwójne obywatelstwo uznawane przez te państwa. Innymi słowy, Niemiec czy Austriak z podwójnym obywatelstwem nie będzie miał ŻADNYCH problemów na granicy czy w urzędach, niezależnie od tego, którym paszportem się będzie posługiwał. Polacy w podwójnym obywatelstwem takiej opcji nie mieli - Polska nie uznawała ich drugiego obywatelstwa. Tak więc w związku z powyższym nie uważam, żeby przepisy Niemiec i Austrii były bardziej restrykcyjne.
Dokładnie tak jest.
Mój znajomy Austriak też to wie i dlatego nie ubiega się o szwedzkie.
Większość krajów unii toleruje podwójne , Szwecja też ale dopiero od 2001 roku.
Niemcy pozwalają na podwójne imigrantom z innych krajów UE, ale juz Turkom mówią NEIN.
Slabo znma niemiecki, zwlaszcza taki prawno-oficjalny, ale tu sa wyjasnienia, ze wartoscia stnadardowa dla Austrii i Austriakow jest nieuznawanie podwojnego.
Oczywiscie - jak to zwykle - sa rozne wyjatki.
Niemniej jednkak, w krotkich zolnierskich slowach, w UK jest trudno o podwojne dla Austriaka (ze wzgl. na austr. przepisy) . I odwrotnie, czyli dla Brytyjczyka osiedlonego w Austrii - tez jest trudno i tez ze wzgledu na austr. przepisy.
Stan prawny na dzis 29 mars 2019, godzina 14:08:
botschaft.austria.org/doppelstaatsbrgerschaft
> Tak więc w gruncie rzeczy i obywatele Niemiec i Austrii
> mogą zachować podwójne obywatelstwo
Nie wiem jak w przypadku Niemiec, bo nie chce mi się zgłębiać tematu, ale w przypadku Austrii mogą na zasadzie wyjątku, a nie reguły. To nie jest tak, że państwo austriackie z automatu uzna oświadczenie obywatela o chęci zachowania austriackiego obywatelstwa.
Jak to nie wiesz?! Napisałeś "zwykle jesteś w błędzie", co znaczy że musisz wiedzieć jak jest w przypadku Niemiec, a nawet jak było w przypadku Polski.
Austria jest jednak dosyć małym i specyficznym krajem więc stawianie tak obszernych zarzutów, nie pozostawiających żadnego pola manewru, na jej podstawie wydaje mi się intelektualnie nieuczciwe.
> Jak to nie wiesz?!
Normalnie - nie wiem. Pisałem o Austrii, nie o Niemczech, to chyba jasne. Mam wykropkowywać z twoich cytatów każde słowo, do którego się nie odnoszę?
> Austria jest jednak dosyć małym i specyficznym krajem
A jakie to ma znaczenie w kontekście tego, że pisząc "Nie wyobrażam sobie, żeby przepisy Austrii [...] były bardziej restrykcyjne" strzeliłeś zwyczajnego babola, bo bardziej restrykcyjne istotnie są?
------Normalnie - nie wiem. Pisałem o Austrii, nie o Niemczech-----
Na drugi raz proponuję więs stonować atak i zamiast "Oczywiście jak zwykle jesteś w błędzie" napisać "jeśli chodzi o Austrię to się mylisz". Inaczej sugerujesz że adresat jest głupcem, który się nie zna. A wychodzi na to, że to Ty się za bardzo nie orientujesz.
-----"Nie wyobrażam sobie, żeby przepisy Austrii [...] były bardziej restrykcyjne" strzeliłeś zwyczajnego babola----
Jeśli już to proszę zacytować całe zdanie: "Nie wyobrażam sobie, żeby przepisy Austrii czy Niemiec były bardziej restrykcyjne."
Mylić się jest rzeczą ludzką. Biorąc jednak pod uwagę co napisałem powyżej, nie sądzę, że są bardziej restrykcyjne. Tzn. w obu karajch przepisy dopuszczają zachowanie podwójnego obywatelstwa i w obu jeśli uznają ci podwójne obywatelstwo (w Niemczech z automatu jeśli chodzi o obywatelstwo państwa UE lub Szwajcarii i po złożeniu podania, jeśli chodzi o obywatelstwo innych państw, w Austrii po złożeniu podania) to nie będą cię nękać. Zarówno Niemcy jak i Austriacy.