Na pierwszy rzut oka wczorajsze głosowania w Izbie Gmin wyglądały tak, jakby brytyjska klasa polityczna zupełnie straciła kontakt z rzeczywistością. Kiedy się temu jednak przyjrzeć bliżej, to widać w nich zupełnie nieznane w polskiej polityce działanie zespołowe.

Zgodnie z oczekiwaniami spiker Izby Gmin sir John Bercow wybrał do głosowania zaledwie siedem z niemal dwudziestu propozycji złożonych przez parlamentarzystów.

Ułożył je wedle logiki malejącej radykalności postulatów, więc nie było zaskoczenia, gdy upadła głosowana jako pierwsza, a zmierzająca w stronę bardzo łagodnego brexitu propozycja Partii Pracy, a zaraz potem projekt Szkockiej Partii Narodowej, który oznaczał zdecydowane opóźnienie brexitu i wykluczał brexit bez umowy.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Jak można z kimś takim po raz drugi negocjować?
    Co to za partner, który nagle nie uznaje tego, co sam wcześniej zaakceptował?
    Jak się "pępek świata" za bardzo napuszy, to może skończyć się bardzo wielkim hukiem i jeszcze większym smrodem.
    A za klika miesięcy może trzecie i czwarte, piąte negocjacje, bo w Londynie nie wiedząc, czego właściwie chcą.
    Referendum ogłosić jest bardzo łatwo.
    Szkoda tylko, że wcześniej Londyn nie przeanalizował czym to się może skończyć.
    Liczenie na to, że suweren jest mądry i wie co ma zrobić (vide Polska) było strzałem samobójczym.
    @stan-bln
    Suweren buduje Two Towers, nie obchodzą go takie pierdy :)
    już oceniałe(a)ś
    13
    0
    @conan1986
    Z Rydzykiem jako Sauronem...
    już oceniałe(a)ś
    11
    0
    @stan-bln
    "Liczenie na to, że suweren jest mądry i wie co ma zrobić (vide Polska) było strzałem samobójczym." Exactly so!
    Na referenda ludowe nie ma co liczyc, tzn. referenda jako takie przestaly byc instrumentem demokracji. Swiat jest tak skomplikowany ze dawanie niewyksztalconemu ludowi ("suwerenowi") narzedzia decyzji politycznej w sprawie skomplikowanej, to tak jak dawanie 5-letniemu dziecku decyzji na temat jaka forme oszczedzania emerytalnego powinno podjac.
    już oceniałe(a)ś
    9
    0
    @witowita
    Referenda sa OK. Tylko spoleczenstwo musi byc helweckie.
    już oceniałe(a)ś
    10
    1
    @conan1986
    Mnie chodziło o to, że jest tak samo głupi, ten brytyjski, jak i ten polski.
    Polskiego suwerena interesuje tylko jedno: 500 zł i, że PISuar jest taki bardzo katolicki.
    już oceniałe(a)ś
    15
    0
    @stan-bln
    Właśnie to, napisał @conan1986...
    Pozdrawiam ; )
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @Misieq
    Tyle tylko , ze Helweci do obecnego poziomu swiadomosci ODPOWIEDZIALNEGO spoleczenstwa obywatelskiego , zbiorowo dochodzili KILKASET LAT ...
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @north-west
    Ale doszli, czyli mozna. Brytole i Polacy tez ida, ale w przeciwnym kierunku.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Pan redaktor chyba za dużo naczytał się Daily Heil oraz reszty gadzinówek redagowanych przez Murdocha. May nie prowadzi żadnej subtelnej gry z Europą, tylko walczy o przetrwanie partii konserwatywnej. Kwestionuje umowę międzynarodową, którą sama wynegocjowała i której broniła przez ostatnie miesiące. Nie odniosła żadnego zwycięstwa, tylko została spacyfikowana przez wolnorynkowych faszystów z European Research Group którzy grożą jej rozłamem we własnej partii. Przede wszystkim zaś kompromitację odniosła wczoraj Partia Pracy, której 14 posłów wbrew kierownictwu zagłosowało przeciw wydłużeniu terminu wyjścia z UE, haniebnie stając tym samym w jednym szeregu z twardogłowymi brexitowcami. A jeśli do twardego brexitu jednak dojdzie i w Irlandii pojawi się twarda granica, to gwarantuję panu redaktorowi, że bomby będą wybuchać nie po irlandzkiej strony granicy, tylko w Ulsterze i w Anglii.
    @karakan
    nie ma "wolnorynkowych faszystow" - faszysci z samej definicji faszyzmu (narodowego-socjalizmu) sa socjalistami ekonomicznymi - prawdopodobnie chodzi ci o skrajna prawice (w rodzaju Pinocheta np) - ale to tez nie to bo ERG jest wprawdzie skrajna prawica ale demokratyczna.
    już oceniałe(a)ś
    7
    7
    @yogi&ranger
    nie mieszaj pojęć, faszysci to etatyści, nie socjaliści (chyba że komunizm uznajesz za odmiane socjalizmu), a sądze, ze terminu wolnorynkowy uzył jako wymiennik wolnaamerykanka, choć dla mnie to oczywiście nie to samo
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Tylko, że Unia jest mocniejsza niż te 15% UK. Idę na ebaya, zanim będzie cło 10% i 23 % VATu, żeby cokolwiek stamtąd ściągnąć.
    @conan1986
    I to jest chyba najbardziej zdroworozsądkowa decyzja po przeczytaniu tego artykułu. Nie wierzę, że w ciągu najbliższych 2 miesięcy obie strony się dogadają. Zbyt wiele emocji, za mało rozsądku..
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Niezła chamówa.
    już oceniałe(a)ś
    13
    0
    UE powinna w jakiś sposób przekupić północną Irlandię zeby wystąpiła ze Zjednoczonego Królestwa. Irlandczycy mieliby jedyną okazję, zeby stać się jednorodnym państwem a ich przyszłość w UE byłaby o wiele lepsza.
    W śniących o imperium głowach Brexitowców się taka myśl nie pojawia, ale Republika Irlandii - choć oficjalnie tego nie przyzna - niekoniecznie boi się twardego brexitu. Tak, gospodarczo to będzie kosztowne dla Irlandii (i dlatego radykałowie z ERG myślą, że mogą "run down the clock" i UE wraz z Irlandią zmięknie). Ale Irlandia też może marzyć o reunifikacji wyspy - a chaos wywołany bezumownym brexitem będzie do tego najlepszą szansą w ciągu stulecia.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Piłka leży w Irlandii Północnej. Oni powinni jednoznacznie opuścić Zjednoczone Królestwo. Jeżeli byliby odpowiedzialności, powinni zaakceptować stanowisko Dublina. Podobnie Szkoci. Anglia chce utrzymać hegemonię ktora była przez wieki brutalną przemocą i Anglicy ciągle jeszcze żyją wizją dominacji nad całym światem. Nie kapują, że te czasy minęły. Dzięki UE podbite narody mają szanse na samostanowienie. Referendum powinno odbyć się w Irlandii Północnej.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Ma być tyle referendów aż wyjdzie na nasze.
    @tadan.se
    Wyglada na tu , ze Ty wolalbys stawiac na nieodpowiedzialne ryzyko oraz polityczne oszustwo i manipulacje …
    A czy nie lepiej , ot tak po prostu , jest postawic na ZDROWY ROZSADEK ? , na uswiadomiona , spokojna , zdrowa kalkulacje , na rachunek ekonomiczny ? I wybrac , zamiast pustej DEMAGOGII , populistycznego klamstwa , oszustwa , na jak najlepsze mozliwe rozwiazanie ?
    think about it ...
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @north-west
    Tak, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @tadan.se
    Tadanie.se, a czy nie widzisz, że Brytyjczycy panęli głupstwo? W dużej części z niewiedzy, bo po ogłoszeniu wyników referendum niektórzy dopiero zaczęli się interesować, co mogą stracić. A niektórzy dopiero dowiedzą się, co stracili po twardym brexicie.

    Jak ktoś wjechał samochodem pod prąd (w ruchu prawostronnym Anglikom się zdarza) - to co? Nie dać mu szansy się cofnąć? Ma grzać kilkadziesiąt km pod prąd tylko dlatego, że raz podjął głupią decyzję?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Powoli. Parlament na razie dobrze wie czego nie chce, ale nie wie czego chce. W takiej sytuacji obowiązuje stan aktualny czyli porozumienie Unii z rządem brytyjskim. A ponieważ to porozumienie nie przewiduje żadnych zmian to nic się też w marcu nie zmieni. Bo porozumienie mówi tylko, że dopiero porozumienie końcowe będzie ustalone. Nic więcej w nim praktycznego nie ma. Przecież Brytyjczycy nie zamkną swoich granic ustawiając żołnierzy z bronią zgadza się? Unia też tego nie zrobi i na zasadzie stanu faktycznego nic się nie zmieni. Tyle.
    @bardzospokojny
    dedykuje ci dwa cytaty :
    - "co ty godosz , co ty godosz"
    oraz
    - "puknij ty sie w glowe"
    już oceniałe(a)ś
    8
    1
    @bardzospokojny
    Ustawią żołnierzy - do sprawdzania paszportów i naliczania opłat. Czyli się zmieni - choć "tylko" tyle.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    @Szafirowlosa
    Jak ktos ma ponad 40 lat, to pamieta, ze w Ulsterze brytyjscy zolnierze nie tylko paszporty sprawdzali, ale takze wielu cywili zazstrzelili.
    już oceniałe(a)ś
    8
    0