Po zdemolowaniu centrum stolicy przez "żółte kamizelki" i chuliganów prezydent Francji Emmanuel Macron próbuje ratować skórę. Zwołał sztab kryzysowy i obszedł zniszczone miejsca

W mediach dużo się mówi o możliwości przywrócenia stanu wyjątkowego ogłoszonego po zamachach terrorystycznych w 2015 r. Pozwoliłoby to m.in. na zwolnienie znacznej liczby policjantów z obowiązku stałego chronienia budynków publicznych. W stanie wyjątkowym może to robić wojsko, a policja mogłaby zasilić szeregi sił porządkowych próbujących poradzić sobie z chuliganami. Sobotnie wydarzenia w Paryżu pokazały, że te szeregi są za małe.

W Pałacu Elizejskim zebrali się w niedzielę m.in.: prezydent, premier, minister spraw wewnętrznych i sekretarz stanu w MSW. Nie ogłoszono żadnego komunikatu, nic nie przeciekło do mediów. Macron zapowiedział, że nie zabierze głosu. Nie wiadomo więc, co szykują władze, by poradzić sobie z ruchem „żółtych kamizelek”.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Małgorzata Bujara poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Niestety Francuzi cierpią na ekonomiczną schizofrenię narodową. Z jednej strony domagają się socjalu, wysokiej jakości usług publicznych, tworzenia przez państwo miejsc pracy itd., a z drugiej - organizują uliczny "dym" przeciwko podatkom, które są niezbędne do sfinansowania tego wszystkiego. "Dymią" też, gdy ktoś próbuje robić to, czego francuska gospodarka potrzebuje - racjonalizować wydatki publiczne, liberalizować regulacje itd. Jeśli tak dalej pójdzie, to Francja "zjedzie" do poziomu Włoch.
    @lucasdab
    Czyli co, władza ma sobie wybrać inne społeczeństwo?
    już oceniałe(a)ś
    1
    11
    @lucasdab
    We Francji tak jak i w każdym innym kraju są grupy społeczne o różnym poziomie zamożności. Sprawdź kto najbardziej ucierpi na tej zmianie. Czyj budżet domowy zostanie poprzez ten podatek dotknięty w największym stopniu.
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    @lucasdab
    Dziwne że Macron znosi opodatkowanie najbogatszych (np. podatek od fortuny) a koszty przerzuca na ubogich (wzrost akcyzy).
    Przypominam że po manifestacjach w maju '68 Francuzi uzyskali podwyżkę płacy minimalnej o 37%, dodatkowe urlopy i dni wolne od pracy, zmniejszenie nierówności w płacach kobiet i mężczyzn i wiele innych przywilejów.
    Oni wiedzą co robią.
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    To co się dzieje we Francji to próba "hakowania" demokracji. Największą siłą, która kieruje ludźmi jest nienawiść i to właśnie widzimy teraz we Francji. Brak jakiegokolwiek programu, niby brak przywództwa. Tak naprawę sprawą kieruje kolejna głowa Cambridge Analytica i boty zarządzające ludzką flustracją. Teraz nadchodzi czas Waldo, jeśli ktoś oglądał serial "Black Mirror". Jakkolwiek dziwnie to brzmi, po prostu spójrzcie na fakty. Mamy to u siebie w Polsce. Kaczyński i Morawiecki sądzą, że będą potrafili zapanować nad Waldo którego stworzyli. Dość łatwo rozbudzić nienawiść tłumu, ale niemożliwe jest wręcz jej precyzyjne kierowanie i w końcu uderza we wszystko na oślep. Dzięki statystyce, facebookowi i ogólnie Internetowi możliwe jest wywoływanie skrajnych emocji. Zobaczymy gdzie to nas zaprowadzi.
    @ZielonySmyk
    Widać wyraźnie, dokąd prowadzi i wcale nie chcę na to patrzeć. Trzeba przeciwdziałać tu i teraz, nie ma na co czekać. Jest to najważniejsze wyzwanie, w które powinny zostać zaangażowane wszystkie instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa oraz profesjonaliści. Inaczej nie będzie czego zbierać - to jest wojna!
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    @ustawiamdlasiebienick
    Poglądy polityczne nie mają tu nic do rzeczy. Instytucje mają teraz skuteczne metody na wywoływanie niezadowolenia społecznego, patrz Brexit i Trump, co zostało udowodnione.
    Armie botów mogą bardzo intensywnie wpływać na rozkład sił na świecie, bo świetnie radzą sobie z określaniem preferencji i umożliwiają zastosowanie statystyki do osiągania celów. Musimy to zauważyć, bo tylko dzięki temu możemy spróbować opracować skuteczną obronę!
    już oceniałe(a)ś
    10
    0
    Czyżby kolejna rewolucja francuska, kilka było- ostatnia seksualna lat 60-70. To pokazuje jak społeczeństwo w swojej masie jest nieprzewidywalne a wszystkie sążniste analizy politologów można powiesić w WC. Moja rada- wysłać tam Kownackiego, on nauczy ich jeść nożem i widelcem. Ale trzeba przyznać-klimat polityczny w Europie i na świecie się zmienia, niekoniecznie z mojego punktu widzenia na lepzsze.
    już oceniałe(a)ś
    19
    3
    Tak kończy wydmuszka, niestety... Nie pomyliłem się, że Macron będzie nijakim prezydentem, który utoruje drogę do rządów skrajnej prawicy. Zachowywałem dystans, gdy środowiska między innymi GW wpadały w zachwyt jak to Macron powstrzymał prawice, jak wpadały w zachwyt jakim świetnym jest kandydatem. Niestety, od początku widać było, że nie wiadomo kim tak naprawdę jest Macron i jaki ma pomysł na zmiany. Brakowało konkretów, dużo było pustego gadania. Obawiałem się, że wyjdzie z niego liberał/neoliberał, co spowoduje starcia ze społeczeństwem i jak widać nie pomyliłem się. Cóż, tak więc to by było na tyle, myślę że teraz dzięki Macronowi nic już nie zatrzyma skrajnej prawicy, tak więc ciekawe czasy szykują się we Francji. Ta sytuacja tylko pokazuje jedno, że skończył się czas polityków nijakich jakim był Macron. Sprawa jest prosta, chcą walczyć z populizmem, skrajną prawicą, politycy czy to lewicowi czy to liberałowie z centrum muszą zaproponować coś ludziom, trzeba czegoś na kształt tego co mieliśmy po IIWŚ, gdy kapitalizm miał założony kaganiec, a neoliberalizmu jeszcze nie było.

    To jest też przestroga dla Polski i tego co może nas czekać jeśli wygra następne wybory PO, które nie wyciągnęło żadnych wniosków ze swojej porażki. Jeśli PO wygra i nie przesunie się do centrum, nie zacznie wdrażać jakichś programów społecznych (a jest to mało prawdopodobne, bo przecież za finanse ma odpowiadać Rzońca, wychowanek Balcerowicza), tylko nadal będzie stosować politykę neoliberalną, to u nas skończy się podobnie jak we Francji. Albo będziemy mieli za 5lat powrót PiSu, ale w wersji z większością konstytucyjną i z ogromnym pozwoleniem ludzi, by rządzili jak chcą, albo będziemy mieć jakąś skrajną prawicę, na tle której Kaczyński będzie nam się jawił jako miły starszy pan.

    Tak więc wybierajcie drodzy liberałowie, bo to u was jest klucz. Lewica jest za słaba i nie ma szans na nic. To liberałowie zdecydują. Jeśli nic nie zmienią, dalej będzie się liczyć tylko wielki biznes, neoliberalizm, to źle się to dla nas wszystkich skończy. Jeśli zdecydują o jakieś korekcie, założą kaganiec kapitalizmowi, to może jeszcze jest jakaś nadzieja.
    @Kamas21
    "kim tak naprawdę jest Macron i jaki ma pomysł na zmianny" _ niezmiernie ciekawe, ruch Macrona opracowywał miesiącami program, który jest publiczny, Macron dawał tasiemcowe wywiady, o dzis realizuje ten program...

    może warto zapoznać się z tematem przed bazgranie, choć to pewnie jest oszukiwanie, nie ma to jak twórcza intuicja ignoranta.
    już oceniałe(a)ś
    13
    4
    „Wolność ekonomiczna jest najważniejszą z ziemskich wolności. Bez wolności ekonomicznej wolność polityczna i inne zostaną nam z pewnością odebrane” – pisał William Buckley.
    Przecież to co się dzieje jest oczywiste. To się wszędzie powtarza.
    Francuska prowincja straciła tą ekonomiczną wolność (pewność jutra, swobodę ekonomiczną) i wygra ten który jej to przywróci. Jak się ma wolność ekonomiczną to dopiero można myśleć o ratowaniu świata od smogu, ocieplenia itd. Jak tracisz wolność ekonomiczną (pewność jutra) to masz gdzieś wszystko inne.
    Tu nie chodzi o partie polityczne i kryterium modelu władzy czy lewica czy prawica czy kosmici a o proste ludzkie mechanizmy egzystencjalne: czy w kolejnym miesiącu, roku będę miał za co utrzymać rodzinę. A partie próbują się pod ten protest podczepić i dokleić łatkę inną niż ekonomiczną.
    @qscrdz
    Macron jest jednym z polityków najbardziej znienawidzonych przez Putina, a na wschodzie się teraz coś zbiera.
    już oceniałe(a)ś
    5
    1
    A nasz Prezydent A. Duda mając za kierującego Słońce Europy czyni wszystko by PIS rósł w siłę i dostatek , a Morawiecki opowiadał bajki o PKB, złodziejach VAT i bezdrożach zapominając o wpływie podwyżek i wzroście konsumpcji z 500 +. Wszystko to ludzie prawi i sprawiedliwi jak Chrzanowski z Glapińskim.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Zgodnie z ostatnimi przemyśleniami prezydenta Macrona, gorąco popieranymi przez np. Wyborczą, dzisiaj największym zagrożeniem dla Europy jest nacjonalizm. Nawet najlepsiejszy pracownik Wyborczej, p. Żytnicki, wyprodukował w aktualnym Magazynie Świątecznym kabaretowy tekst o "brunatnej" Polsce. Wniosek jest zatem oczywisty - tak to właśnie musi być.

    W rzetelnych mediach można znaleźć zdjęcia manifestantów trzymających flagi np. z komunistycznym zbrodniarzem, Che Guevarą, a p. Moszyński sam wskazuje, ża atakowano symbole kapitalizmu.

    Nacjonalizm podąża zatem krętymi ścieżkami...
    @montellano
    Gdyby nie ten Nacjonalizm, mówił byś dziś po Niemiecku.
    już oceniałe(a)ś
    1
    5
    @montellano
    bo przez Gaz.Wyb. przemawia komunistyczna "prawda etapu" i tolerancja wybiórcza
    już oceniałe(a)ś
    1
    6
    @ustawiamdlasiebienick
    Ależ ja mówię po niemiecku ;)
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    @odradek
    Prawda czasu, prawda ekranu. Prawda...
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Polskę czeka to samo , to kwestia czasu . Wśród polityków istnieje przekonanie ze ciągle podwyżki to dobro wszystkich , wieczne zadłużanie państw przy malejącym PKB , nie sprzyjanie małemu business , nadmierne rozwarstwienie społeczeństwa , rozdawanie pieniędzy osobom które nie pracują celowo by dostać benefity , nie docenianie klasy ciężko pracującej . Populizm itp . Tak naprawdę w Europie jedynie dobrym politykiem to była Margaret Thatcher . Podniosła swój kraj z zapaści ekonomicznej . Dzis brakuje polityków konkretów . To tyle w tym temacie.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0