To już drugi w tym miesiącu cios dla produkującego chemię rolną koncernu: najpierw wyrok sądowy i wysokie odszkodowanie, teraz niepokojący raport na temat przenikania szkodliwej chemii do pożywienia.

Quaker Oats, płatki owsiane w poręcznym kartoniku ze staroświecką etykietą, ma lub miał w domu prawie każdy Amerykanin. A Cheerios – popularne płatki śniadaniowe w kształcie słodkich miodowych oponek – znają nawet polskie dzieci. Między innymi na tych swojsko kojarzących się produktach cieniem położył się raport amerykańskiej organizacji pozarządowej Environmental Working Group (EWG).

Chemia na śniadanie

Z raportu wynika, że 31 z 45 przetestowanych produktów śniadaniowych opartych na owsie i przeznaczonych dla dzieci (w tym również granoli i batoników) zawiera glifosat. Chodzi o śladowe ilości, ale wciąż wyższe niż normy uznawane przez niektórych naukowców i przyjęte przez EWG jako bezpieczne dla dzieci. Związku nie znaleziono w ogóle w zaledwie dwóch produktach, zawierały go nawet niektóre z tych reklamowanych jako organiczne.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Sebastian Ogórek poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    A ten glifosat jest powszechnie stosowany nie tylko w uprawach profesjonalnych. Ludzie radośnie leją go w swoich ogródkach i warzywnikach. Stosują go nawet na pojedynecze chwasty, które wyrastają między kostkami na podjeździe albo między kwiatami.
    już oceniałe(a)ś
    25
    0
    sprawy dziwnie przyspieszyły dopiero odkąd firmę nabył Bayer
    już oceniałe(a)ś
    15
    1
    Ten koncern, w moim odczuciu, jest koszmarem, jest wielkim, potężnym monstrum, który w imię zysku, nie cofnie się przed niczym; nie ma kłamstwa, którego nie wypowie. Nie zapomnę, gdy przez lata zapewniali glifostat jest biodegradowalny.

    To, że zdrowie ludzi się nie liczy, to jedno; że wpływ GMO na środowisko jest wielką niewiadomą, to drugie. Natomiast po przejęciu przez Bayer będą dążyli do monopolizacji rynku nasienniczego. Proszę sobie wyobrazić z jakimi reperkusjami będzie się to wiązać. Jeżeli społeczeństwo, media będą apatyczne, ciężko będzie ten proces odwrócić.

    Muszę powiedzieć, że jestem mile zaskoczony, że takie informacje zaczynają pojawiać się na łamach GW. Zaskoczony, biorąc pod uwagę związki Agory (w ukochanym Tok FM) z Polityką, w której działem nauki współkieruje red. Rotkiewicz. W przeszłości związany z Monsanto i od wielu lat przemycający do umysłów Polaków treści stawiające zarówno koncern, produkty jak i i wykorzystywaną przez niego technologię w niezwykle korzystnym świetle. Oczywiście fakt, iż był związany z koncernem wcześniej związany, nie ma najmniejszego wpływu, na to co publikuje.
    Tytuł jego książki 'W królestwie monszatana. GMO, gluten i szczepionki" to manipulacja (brakuje jeszcze poszukiwaczy UFO i ekoterrorystów) mająca za zadanie dyskredytację wszystkich osób w jakikolwiek sposób podważających bezpieczeństwo i zasadność stosowania technologii GMO w rolnictwie. W istocie wygląda jak solidny artykuł sponsorowany.
    @ort123123
    "Ten koncern, w moim odczuciu, jest koszmarem"
    Twoje odczucie jest argumentem rozstrzygającym!
    Guru, prowadź, ufamy ci bezgranicznie.
    "Nie zapomnę, gdy przez lata zapewniali glifostat jest biodegradowalny. "
    A nie jest? Pozostaje na wieczność?
    już oceniałe(a)ś
    10
    18
    @anty.ekolog
    no najwyraźniej nie jest, skoro w płatkach są wciąż znaczące ilości.
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    @anty.ekolog
    pozostaje w glebie około 20-30 lat... a później i tak nie wiadomo w co i gdzie się zmienia...
    niby się rozkłada ale dzięki bardzo za te kilkadziesiąt lat rozpadu... czy ktoś w Polsce badał owoce na zawartość tego świństwa? ano właśnie... sadownicy masowo stosują roundup do zwalczania chwastów i traw rosnących wokół drzewek owocowych...
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    W Polsce produkty określane angielskim mianem "organic" to po prostu żywność ekologiczna ;-)
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    „Ludzie ludziom gotują ten los”.
    @avaqe
    a wszystko dla kasy
    już oceniałe(a)ś
    11
    2
    @avaqe
    Ludzie Ziemi gotują ten los :(
    już oceniałe(a)ś
    4
    1
    @Szafirowlosa
    ziemie to akurat ratuje
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    A jeszcze kilka lat temu na gazeta.pl wszystkie komentarze ze słowem Monsanto były wycinane. Ciekawe dlaczego.
    @lelontm2
    bo widac w alternatywnej rzeczywistosci taki panowal zwyczaj ;)
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    "Szkodliwy glifosat" płacę abonament i byłbym jednak wdzięczny za pisanie o rzeczach o których się ma pojęcie.
    Dziękuję.
    już oceniałe(a)ś
    5
    1
    Nie rozumiem po co jeść na śniadanie jakieś płatki śniadaniowe - przetworzone, z mnóstwem cukru. Nie lepszy jest zwykły chleb? owsianka? omlet, jajecznica?
    już oceniałe(a)ś
    4
    1