Zdaniem przedstawiciela misji ONZ Facebook miał "kluczowe znaczenie" dla wzniecenia przemocy na tle religijnym w Mjanmie, która zmusiła do ucieczki z kraju blisko 700 tys. osób. Brytyjski "Guardian" dotarł do danych, które to potwierdzają.

– [Facebook] wydatnie przyczynił się do tego, że wzajemna wrogość, agresja i mowa nienawiści osiągnęły tam taki poziom – powiedział na początku tygodnia Marzuki Darusman, przewodniczący Niezależnej Międzynarodowej Misji ONZ Badającej Fakty ws. Mjanmy.

Badanie roli mediów jest częścią śledztwa prowadzonego przez ONZ w sprawie czystek, jakie władze Mjanmy dokonały na Rohingya – mniejszości muzułmańskiej zamieszkującej południowy zachód kraju. Siły zbrojne Mjanmy rozpętały wobec nich kampanię przemocy latem zeszłego roku po tym, jak wywodzące się z tej społeczności bojówki przeprowadziły ataki na posterunki wojskowe. W odwecie żołnierze równali z ziemią wioski Rohingya, dokonywali zbiorowych gwałtów, a blisko 700 tys. osób zbiegło do sąsiedniego Bangladeszu. Sekretarz generalny ONZ António Guterres twierdzi, że działania te miały znamiona czystki etnicznej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Facebook powinien zostać zamknięty.

    I tak, wiem, że to tylko emanacja ludzkiej natury. Ale o ile w realu na natura regulowana jest prawem i moralnością (w takiej kolejności chyba), to tam głównie chciwością akcjonariuszy i zarządu. Zamknijmy to, zanim nam zniszczą demokrację.
    @milleniusz
    To byłby początek totalitaryzmu. Pojawią się inne środki przekazu. Je też zamknąć, czy może cenzurować treści? A kto będzie decydował co jest prawomyślne, a co nie?
    już oceniałe(a)ś
    6
    5
    @lelontm2
    Wolę, aby decydowały (demokratycznie wybrane) rządy, niż Zuckerberg, Cambridge Analytica i ich klienci, Putin, czy Trump.
    już oceniałe(a)ś
    11
    1
    @milleniusz
    A jak myślisz, kto pierwszy wykorzysta tę cenzurę? To będą ludzie, którzy chcą zniszczyć demokrację, a to będzie pierwszy krok. Na początku zablokuja jeden portal, potem kolejne itd.
    już oceniałe(a)ś
    4
    1
    @milleniusz
    Po przeczytaniu tego tekstu (na "artykuł" chyba jednak jest zbyt krótki) chciałem napisać komentarz "Czy to już odpowiedni moment na delegalizację Facebooka?" i czekać na milion kciuków w dół, ale widzę, że jest nas przynajmniej dwóch :-)
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    @lelontm2
    Media społecznościowe będą regulowane, bo są jak świnka morska - ani to media, ani nie społeczność. To kopalnia danych dla biznesu, który robi z nich zły użytek. Coś jak wczesnokapitalistyczny wyzysk robotników - tak działa rynek bez regulacji. A tu już widzimy, że stawka może być bardzo wysoka. Zbyt wysoka, aby pozostawić decyzje rynkowi w nadziei, że sam się ureguluje.

    I jestem liberałem, nie komunistą.

    Widzę jak w imię wolności (gospodarczej) sprzedawana jest nasza wolność. Wolność w ogóle, bez kwalifikatorów.

    PS. Kraje które chcą zniszczyć demokracje już walnie używają Facebooka, Twittera armii trolli do tych właśnie celów. U nas też. Przy czym to akurat oskarżenie niekoniecznie jest adresowane do naszego rządu, a przynajmniej nie przede wszystkim. On raczej sobie nie zdaje sprawy, że vox populi za którym drepta ciułając swe promile i procenty może być suflowany z zewnątrz.
    już oceniałe(a)ś
    11
    0
    @RyoIshizaki
    "Delegalizacja" to postulat celowo przerysowany, ale jakaś forma regulacji jest potrzebna. Obawiam się tylko, że ten nasz intelektualnie niedołężny rząd może rzeczywiście to wykorzystać do cenzurowania treści im nieprzychylnych - jak argumentuje @lelontm2.

    Sprawa jest bardzo skomplikowana technologicznie, a prawnie w dużej mierze są to dziewicze tereny. Wielka Brytania, czy Stany sobie z tym nie radzą, choć inna sprawa, ze dopiero zaczyna się tam budować świadomość skali zagrożenia, a co dopiero my.

    W moim rozumieniu zapewnienie bezpieczeństwa informatycznego kraju jest w tej chwili istotniejsze niż ta nieszczęsna bateria Patriotów, czy 7 kolejnych. Które i tak nas nie ochronią przed rosyjskimi rakietami najnowszej generacji.

    Przy czym rakietami w nas nie strzelają. A dezinformacją i owszem.
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    @milleniusz
    Masz rację, że to kopalnia wiedzy dla biznesu, ale dokładnie tym samym jest google i tysiace innych stron. To już jest raczej nie do zatrzymania. Ja widzę problem gdzie indziej. To wszystko sa jedynie skutki, a przyczyną jest zbyt wielka władza korporacji. Mają coraz wiecej pieniędzy, dzięki czemu mogą wpływać na kształt ustaw, dzięki czemu maja coraz więcej pieniędzy, itd. Nie wiem czy da się to zmienić. A regulacje oczywiście są potrzebne. Już dziś facebook cenzuruje treści, jednak kryteria są niejasne.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @lelontm2
    No niestety. Jakem liberał - muszę się zgodzić. Korporacje utworzyły pan-narodowe organizmy z którymi rządy w pojedynkę nie są w stanie konkurować.

    Oczywiście Google też jest na tej liście, ale oni jednak trochę bardziej dbają o prywatność i nie sprzedają "surowych" danych. Wykorzystują je głównie na własny użytek, no i sprzedają targetowane reklamy, ale nie w sposób, w który robi to Facebook. Facebook ten proces doprowadził do ekstremum i na dodatek stracił nad nim kontrolę udostępniając dane użytkowników "partnerom" i twórcom różnych podejrzanych aplikacji, czy quizów, które służą tylko i wyłączie odzieraniu nas z prywatności.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @milleniusz
    "Przy czym to akurat oskarżenie niekoniecznie jest adresowane do naszego rządu, a przynajmniej nie przede wszystkim. "Co ty pitolisz PIS MA 3000 SWOICH PŁATNYCH TROLI W INTERNECIE .Ty jesteś prawdopodobnie jednym z kundelków MISIEWICZA NR 2.
    już oceniałe(a)ś
    0
    2
    @milleniusz
    Nie trzeba delegalizować. Wystarczy wprowadzić odpowiedzialność Facebooka (i innych "mediów społecznościowych") za wszystko, co jest za jego pośrednictwem publikowane - tak jak ma to miejsce w mediach tradycyjnych. Jakby Facebook nie mógł się opędzić od pozwów i musiał wypłacać tysiące odszkodowań, to zaraz skończyłyby się armie ruskich rolli.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @milleniusz
    Uczyć korzystać, nie zamykać. Zamykanie to wylewanie dziecka z kąpielą. Edukacja jest upierdliwa, ale chyba jesteśmy myślącymi ludźmi, nie małyymi dziećmi?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @bergitka1
    No tak, uczyć, edukować i oświecać. A tymczasem Trump i Brexit. Oraz Duda.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Radio w Rwandzie, facebook w Birmie...
    @kajetan
    A co miał do dyspozycji POL POT ,IDI AMIN(Idi Amin Dada Oumee, właśc. Idi Awo-Ongo Angoo),CESARZ BOKASSA,Rządy stosują wszystkie możliwe i dostępne środki łącznie z religią aby panować dla własnej satysfakcji.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    milleniusz 03.04.2018, 19:17 KOLEGO ??? nie używam Facebooka bo nie szukam (nie czuję takiej potrzeby)poszukiwania znajomych i utrzymywania kontaktu przez internet ,Jeśli już to kontakt bezpośredni bez udziału pośrednika Facebook to tylko pośrednik ale to nie to samo co Poczta Polska tam miałeś charakter pisma (identyfikacja)zapach atramenty,papieru ,perfumowane listy itd.i możesz na facebooku przyjąć osoby zapraszające,lub zaproszenia odrzucić,blokować swoje osobiste dla jednych lub udostępniać dla niektórych tylko -i tui właśnie chodzi o kulturę używania ,czyli związaną z kulturą osobistą i o kulturę techniczną czyli umiejętności techniczne korzystania ,i tu właściciel firmy FACEBOOK P.Mark Zuckerberg ma rację trzeba się edukować i trzeba ludzi edukować a szczególnie skundlonych polaków z PIS.
    @gabrys
    Odpowiadamy w wątku do tego przeznaczonym. Twoj post to raczej prowokacja, od dalszych wniosków na razie się powstrzymam. A, nie jesteśmy kolegami.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0