Międzynarodowa zmowa milczenia wokół sytuacji w Mjanmie. Pracownicy ONZ wiedzieli o dramatycznej sytuacji Rohingya, ale nie zrobili nic, by zapobiec czystce etnicznej.

Gdy blisko 0,5 mln muzułmańskich Rohingya uciekło ze stanu Rakhine w Mjanmie (Birmie) do Bangladeszu, niektórym pracownikom ONZ rozwiązały się języki. Na czwartkowej sesji Zgromadzenia Ogólnego poświęconego sytuacji w Mjanmie Antonio Guterres zaapelował, by położyć kres „najszybciej rozwijającemu się kryzysowi uchodźczemu na świecie i koszmarowi humanitarnemu”. Sekretarz generalny ONZ, który nie przebiera w słowach, określił wcześniej wydarzenia w zachodnim zakątku dawnej Birmy jako „podręcznikowy przykład czystki etnicznej”. Nowy Jork przestał się patyczkować z Mjanmą, jednak - jak przekonuje BBC - przez poprzednie cztery lata ONZ robiła w stanie Rakhine złą robotę.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Zaczyna się od mowy nienawiści i odhumanizowania przyszłych ofiar ludobójstwa. Tak było z Ormianami, Żydami, Bośniakami, tak jest teraz z uchodźcami i mniejszościami w systemach autorytarnych. Po pierwsze odczłowieczyć!
    już oceniałe(a)ś
    15
    1
    ONZ to zwykła sekta zajmująca się zarabianiem pieniędzy i polityką. Ostatnią rzeczą jaką ONZ się interesuje sa ludzie, którym rzekomo ta organizacja ma pomagać.
    Nic nie zrobili w Rwandzie, nic nie zrobili podczas wojny na Bałkanach, nic nie zrobili w Darfurze, itd, itd.
    Generalnie ONZ interweniuje tylko tam, gdzie opłaca się amerykanom, politycznie bądź ekonomicznie.
    już oceniałe(a)ś
    6
    1
    Babsztyl dostaje pewnie jakąś sześciocyfrową kwotę w dolarach, to przecież niepotrzebne jej do szczęścia zajmowanie się jakimiś prześladowanymi mniejszościami. Jak takie coś może spać spokojnie?

    Swoją drogą, interesujący zbieg okoliczności, że w artykule wspomniano o Rwandzie. Głównodowodzącym wojsk ONZ w Rwandzie przed i w czasie ludobójstwa też był Kanadyjczyk. Jakaś pechowa jest ta nacja...
    @arthur_dent
    a weź ty poczytaj o bojówkach muzułmańskich na terenie Mjanmy? UCZCIWIE!
    już oceniałe(a)ś
    0
    4
    @dust-on-the-wind
    No. "Bojówki" ludzi od 30 lat pozbawionych faktycznie obywatelstwa kraju, w którym żyją, zepchniętych na margines w każdym możliwym sensie, to w rzeczy samej doskonałe usprawiedliwienie urządzania czystek etnicznych. Lecz się, psycholu.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Najlepszą tegoroczną pokojową Nagrodą Nobla (termin przyznania w piątek) byłoby jej odebranie pani Aung San Suu Kyi, którą zatkało w sprawie prześladowań muzułmańskiej mniejszości w Birmie. To byłoby uczciwe, ale świat dziś odwraca oczy od prześladowań narodu Rohingya, tak jak odwracał od prześladowań Żydów w latach 30. w Niemczech.
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    Swoją drogą, kto wymyślił tę polską wersję nowej nazwy Birmy. Jeśli trzymać się zasad polskiej ortografii, to powinno być Mianma przez i. A tak w ogóle, to idąc tym tropem zmieńmy Niemcy na Dojczland a Francję na Frąs. I domagajmy się stosowania nazwy Polska we wszystkich językach nie jakieś tam Polen czy Pologne.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    sprawa jest kłopotliwa jak ZAWSZE gdy w tle są muzułmanie i ich ambicje - tym razem muzułmanie dostają w d.pę - czyli ODWROTNIE jak w KAŻDEJ INNEJ ZADYMIE z udziałem wyznawców "religii pokoju". NIE - w żadnym wypadku nie usprawiedliwiam działań rządu Mjanmy - ale można zrozumieć ich mitywy - a kto chce tolerować pod bokiem agresywne bojówkio muzułmańskie, jawnie i terrorystycznie dążące do destrukcji państwa? Bądźcie UCZCIWI!
    @dust-on-the-wind
    Masz całkowitą rację. Jak zwykle kwestie religijne powodują że ludzie mieszkający obok siebie mordują się nawzajem.
    A może religie wymyślili producenci broni...?
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    @dust-on-the-wind
    moze poczytaj najpierw o Birmie i historii współżycia tych dwóch narodowości. Mniejszość muzułmańska była tam od dawna w tragicznej sytuacji i nie dążyłą do żadnej destruckji. Ich "bojówkarze" działali na podobnej zasadzie jak partyzantka Palestyny, to było jedyne co jeszcze potrafili/mogli zrobić w swoim tragicznym położeniu, żeby zachować resztki godności. To byławalka o przetrwanie, a nie o destrukcje pańśtwa. człowieku ci ludzie nie maja co jesc, a ty mówisz o jakichś politycznych aspiracjach
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @rachel
    rachelo - a sięgnij w przeszłość i CAŁKIEM niedawne napaści bojówek islamskich rozzuchwalonych działaniami braci muzułman w sąsiednich krajach a potem pisz te kocopały.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @inkwizytorstarszy
    no, to musiało być jeszcze w epoce kamienia nie rozłupanego....
    już oceniałe(a)ś
    0
    0