Reporterzy bez Granic obniżyli pozycję Polski w Światowym Rankingu Wolności Prasy. Polska spadła z 18. miejsca na 47. To efekt polityki medialnej Prawa i Sprawiedliwości. ?Wolność polskich mediów i pluralizm są w niebezpieczeństwie? - uznała międzynarodowa organizacja.

Światowy Ranking Wolności Prasy przygotowują Reporterzy Bez Granic (RWB). To międzynarodowa organizacja pozarządowa, która występuje w obronie dziennikarzy, a także monitoruje poziom pluralizmu i wolności mediów w 180 państwach. W swoim najnowszym, opublikowanym we wtorek rankingu RWB ostrzega przed "erą propagandy". Tak nazywa obniżenie poziomu wolności mediów odnotowane we wszystkich częściach świata.

"Na pogorszenie wskazują wszystkie wskaźniki. Liczne władze starają się przejmować kontrolę w swoich państwach, obawiając się otwartej debaty publicznej. Mamy do czynienia z atmosferą strachu i napięcia połączoną ze zwiększaniem kontroli nad newsroomami" - mówił agencji AFP Christophe Deloire, sekretarz generalny RWB.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    To dopiero początek. Uspokoją się, jak zamkną wszystkie niewygodne stacje i zlikwidują gazety, wypowiadające się krytycznie o naszym wodzu i jego przybocznych.
    @jingo777 Dobra uwaga. Warto odnotować, że na czele "wolności prasy" są takie "potęgi" Europy, gdzie słowem nie można odezwać się przeciw multi-kulti, bo zwolnią z pracy, zapuszkują za rasizm lub jakieś feminazi komando wpadnie odbierze dzieci z rodziny "prawaków i oszołomów".
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @jingo777 Jakbys przeczytal ten raport ktory sam przytaczasz to bys wiedzial ze Polska jest krytykowana miedzy innymi za to ze mozna skarzyc ludzi obrazanie uczuc religinych. A te glupie przepisy to wprowadzila prawica, ty prawicowy debilu.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @darr.darek Jakie ty masz sczeście, że urodziłeś jako biały w Europie. Jedyne czego Bóg lub natura (do wyboru) ci oszczędziła to rozum.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Ojej. Jacek nie zostanie Naczelnym Demokratą Wolnych Mediów Narodowych? Tak pięknie powstał z kolan i zrzucił futrzasto-marchewkowe żydokomunistyczne okowy... Co za peszek, no.
    @ewka_blaszczyk W tym celu zrobi swój własny ranking. A Efendi wygłosi orędzie, że ci zagraniczni reporterzy są bez granic źle poinformowani.
    już oceniałe(a)ś
    16
    6
    @ewka_blaszczyk Jak to nie zostanie. Oczywiście że zostanie! będzie nawet miał 101% głosów.
    już oceniałe(a)ś
    11
    6
    Brawo PIS! Idee Lenina wiecznie żywe!
    @jingo777 Jeśłi dobrze pamiętam to PIS wygrał wybory w 2015. Chyba, że PIS wprowadza jakiś nowy kalendarz
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Przekaz dnia forsowany przez posła Sasina: lewacka organizacja finansowana przez żydowskich oligarchów plecie jakieś bzdury. No i to by było na tyle ,demokracja w Polsce nie jest zagrożona ,pani premier Szydło nawet mogła polecieć do USA. Gdzie stanie na wysokości zadania i wybije te lewacko-liberalne ciągoty z głowy Obamy .A w ogóle Obama jest na wylocie i nie ma co się spotykać z politykiem gorszego sortu. ..Natomiast podpisanie umowy klimatycznej w kontekście wycinki Puszczy Białowieskiej to chyba żart .Minister Sałek ocenił, że wynegocjowany w stolicy Francji dokument (w Nowym Yorku tylko podpisanie układu paryskiego) jest korzystny dla Polski, ponieważ nie mówi o dekarbonizacji, a także - jak podkreślił - mówi, że emisja CO2 może być bilansowana przez pochłanianie przez lasy.Jakie lasy ?? Szyszko mówi ,że las ma iść na deski .Chyba ,że coś pokręciłam z tym pochłanianiem dwutlenku przez lasy których nie będzie ???
    już oceniałe(a)ś
    41
    10
    Za to w zakupie Wazeliny im J. Kurskiego prowadzimy w swiatowych rankingach - alleluja
    @batura3 i do przodu, hehe!
    już oceniałe(a)ś
    5
    3
    @batura3 Ten J.Kurski to tak na dwoje babka {brat) wróżyła
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Powoli się rozpędzamy. Na równi pochyłej.
    @japka_putina Kościół ustami Kaczyńskiego chce przyspieszyć.
    już oceniałe(a)ś
    9
    6
    @japka_putina My staczamy się coraz szybciej. Przyspieszenie działa:)
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Wkróte kurdupli hitlerek reaktywuje urząd na Mysiej.
    @halfl-itra Ale kogo rzuci na ten odpowiedzialny odcinek jak mamusia nie żyje?
    już oceniałe(a)ś
    9
    7
    @halfl-itra Jakby nie było, był jego ostatnim prezesem. To ćwierćwiecze to tylko przerwa, w karierze prezesa, szefa cenzury.
    już oceniałe(a)ś
    8
    6
    @halfl-itra Tym razem będzie na Miodowej. Oni tam mają wieloletnie doświadczenie.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @jingo777 Mhm... I zapewne dlatego w nawet skrótowym omówieniu tego raportu na stronach RBG można przeczytać: "The countries that fell farthest include Poland (47th, down 29), where the ultra-conservative government seized control of the public media, and (much farther down) Tajikistan, which plunged 34 places to 150th as a result of the regime’s growing authoritarianism. The Sultanate of Brunei (155th, down 34) suffered a similar fall because gradual introduction of the Sharia and threats of blasphemy charges have fuelled self-censorship. Burundi (156th, down 11) fell because of the violence against journalists resulting from President Pierre Nkurunziza’s contested reelection for a third term." źródło: rsf.org/en/news/2016-world-press-freedom-index-leaders-paranoid-about-journalists Jak piszą sami RBG głównym powodem spadku było zagarnięcie przez "ultrakonserwatywny" rząd mediów publicznych. Jak myślisz - to wina Tuska czy Kopacz?
    już oceniałe(a)ś
    2
    2
    @jingo777 Dlaczego znowu łżesz? Kiedy ostatnio powiedzałeś prawdę? Pamiętasz jeszcze? A może to z głupoty? To jakoś by cię usprawiedliwiało.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @bazbaz1973 A ty jak myślisz, wyborca PIS potrafi myśleć czy tak nie do końca?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Znów pisiory uaktywniły swoje trole?
    @alik444 Zmasowany atak - wiosenny wysyp. :D
    już oceniałe(a)ś
    2
    0