Prężna metropolia pełna bezcennych zabytków i baśniowych bazarów to dziś opustoszała ruina. Czy wkrótce opanują ją radykałowie z Państwa Islamskiego?

Mało komu spieszno dziś do Aleppo, które od 2012 r. jest kluczowym punktem na froncie walki między armią dyktatora Baszara al-Asada a walczącymi o jego obalenie rebeliantami. W mieście nie ma zachodnich dziennikarzy, niewiele wiadomo o sytuacji tamże, dawno zniknęło ono z czołówek światowych gazet.

Wszędzie straszą ruiny, unosi się nad nimi szary dym. Pomiędzy pustymi blokami ukrywają się rebelianci i żołnierze...

Syryjski anestezjolog Ammar Zakaria od blisko trzech lat pracuje w szpitalu polowym: - Chcesz wiedzieć, co słychać w Aleppo? Przecież wszystkich interesuje tylko islamski kalifat - mówi z goryczą. - W mieście pozostało 300 tys. cywilów, są na granicy przetrwania. Nie mają czym ogrzać domów, ścinają ostatnie drzewa, palą śmieciami i chorują na potęgę. Cały czas mam pacjentów rannych w bombardowaniu, w zawalonych budynkach, a do tego tłum chorych z zimna i niedożywienia.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Pod takim artykułem powinny być linki do zweryfikowanych organizacji, które organizują pomoc humanitarną dla regionu.
    @eeela ale to jest bardzo proste. Polska Akcja Humanitarna ma taki program i bardzo latwo go znalezc w necie. Nie trzeba szukac wymowek i obwiniac Gazety
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    @coomassie9 Nie to miałam na myśli. Z używaniem gugla nie mam problemu, ale nie każdy ma taki odruch. Po co pisać taki artykuł, jeśli nie idzie za nim zachęta do niesienia pomocy? To jest zmarnowany wysiłek. A, nie, przepraszam, autor dostanie wierszówkę...
    już oceniałe(a)ś
    6
    3
    @eeela Nawet pomoc humanitarna dla regionu, w którym wszyscy walczą ze wszystkimi nie wiadomo o co jest śliskim tematem. Ładowanie się w ten konflikt nawet tylko z żywnością i kocami zaowocuje kolejnymi porwaniami, okupami, ścinaniem głów, a w gorszym scenariuszu dodatkowo doprowadzi do wzmocnienia jednej ze stron i nasilenia walk, z jeszcze większą liczbą ofiar i solidarnej walki wszystkich stron z obcymi, którzy chcieli pomagać. Warto tu przypomnieć Afganistan. Niezależnie od intencji i metod, wszyscy, którzy chcieli pomóc, szkodzili i płacili z to wysoką cenę.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @wmc-33 Tu trzeba niestety liczyć na sztuki. Kilka rozstrzelanych konwojów czy parę ściętych głów nie równa się setkom dzieci, które bez pomocy umrą z zimna i głodu.
    już oceniałe(a)ś
    1
    2
    Zbrodniarze z ISIS i Al-Qaidy, Talibu i al-Szababu wlacza o wartosci duchowe. Niszcza jedyna mozliwa kulture - kulture materialna. Burza miasta, bazary, stare swiatynie, restauracje posagi Buddy, groby swietych sufickich, biblioteki, ksiazki, morduja rysowników. Zostaje mordercza kultura duchowa.
    @rozwado Polski katolicyzm jest kultura duchowa w stanie ostatecznego rozkladu.
    już oceniałe(a)ś
    8
    4
    To jest wlasnie efekt arabskiej wiosny, której tak mocno kibicowali wielcy tego świata z USA na czele. Podobnie jak w przypadku Ukrainy nikt nie przewidział następstw, nikt nie zastanawiał sie co dalej. Tak, rządzili dyktatorzy, ale taki system rządzenia istniał tam od wieków, nigdy nie było demokracji. Był za to względny spokój i spora przewidywalność. Teraz moze być juz tylko gorzej.
    już oceniałe(a)ś
    38
    10
    Nie można zapomnieć, że Assad broni tych ludzi, którzy walczą o przeżycie bez względu na wyznanie i narodowość, popieram Go!!
    już oceniałe(a)ś
    31
    13
    Byl kiedys piekny francusko-wloski film o Aleppo, pokazywano go w PRL-u w latach 70-tych chyba. Piekne miasto.
    @123jna To było piękne miasto.
    już oceniałe(a)ś
    9
    0
    @lauray byłe w Alleppo kilka tygodni ok 4-5 lat temu, nigdy nie nazwałbym tego miasta jak i całego regionu pięknym. Choć ma (miało) swój klimat. Nie zmienia to oczywiście faktu jak wielką stratą kulturową jest to co się dzieje,
    już oceniałe(a)ś
    2
    2
    Widziałem kilka filmików w necie jak fanatycy zarzynają chrześcijan w Syrii.To zgroza co się tam dzieje.Polska jako głęboko chrześcijański kraj a przede wszystkim władze kościelne powinny wystąpić z propozycją pomocy im np. w emirgacji.Kiedyś władza ludowa pomogła Grekom a my ludzie wolni nie pomożemy???
    już oceniałe(a)ś
    17
    2
    no i macie rewolucje wszystko co bylo cos warte szlak trafil nawet was samych
    już oceniałe(a)ś
    12
    1
    sama wplacam na pomoc Syrii i nie jest to specjalnie trudne. Polska Akcja Humanitarna ma specjalne konto na ten cel. Dostepne w internecie Decyzja o wplatach wlasnie na Syrie wynikala wlasnie z faktu, ze caly swiat o niej zapomnial. Na Gaze ida ogromne fundusze marnowane potem przez terrorystyczny Hamas na zakup broni a o Syrii mimo straszliwych ofiar, zniszczen i cierpienia nikt już nie mowi. Wlasnie dlatego, ze zaden dziennikarz nie czuje sie tam bezpiecznie i po prostu tam nie jada. Podrozowalam niegdys sporo bo Bliskim Wschodzie i odwiedzialm tez Syrie i Aleppo, kiedys naprawde piekne miasto. A Pani Marcie bardzo dziekuje za ta skromna ale wazna dziennikarska inicjatywe. Dobrze, ze "red." Wachnicki juz sie tym nie zajmuje bo byl w tym zenujacy.
    już oceniałe(a)ś
    8
    0