Nowe przepisy gwarantują parom - bez względu na płeć partnerów - podobne prawa jak małżeństwom. A więc w niektórych przypadkach także adopcję dzieci. - Estonia jest bardzo mała. Żyje tu zbyt mało ludzi, by stawiać mury między sąsiadami - przekonuje były minister sprawiedliwości

Prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich trwały w Estonii kilka lat. Ostatecznie projekt został przedstawiony Zgromadzeniu Państwowemu, a więc estońskiemu parlamentowi, wiosną tego roku. Złożyło go 40 posłów i posłanek, którzy reprezentują trzy z czterech partii parlamentarnych.

Partnerzy z prawami podobnymi do małżonków

Drugie czytanie projektu odbyło się wczoraj. Dzisiaj większością głosów członkowie parlamentu opowiedzieli się na tak. Jeśli ustawę zatwierdzi prezydent Toomas Hendrik Ilves, wejdzie ona w życie w 2016 r. Zmiany w prawie pozwalają zawierać związki parom bez względu na płeć partnerów.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Ciekawe jak długo Polska pozostanie czarną wyspą w Europie. Czarną - od ciemnogrodu i wielkich wpływów pewnej organizacji (bo grupą zawodową nazwać ich raczej nie można).
    Mamy demokracje, zdecydowana większość Polaków nie chce tych związków więc w czym problem? :)
    już oceniałe(a)ś
    7
    24
    @kazekmasw jak bardzo zdecydowana większość? :P
    już oceniałe(a)ś
    15
    6
    70% :>
    już oceniałe(a)ś
    5
    15
    @kazekmasw Mamusia jednak za bardzo Cię tym różańcem biła po główce małej....
    już oceniałe(a)ś
    6
    4
    @kazekmasw Jasne, wmawiasz nam, ze wiekszosc Polaków nie popiera zwiazków partnerskich czy malzenstw osób tej samej plci, i dajesz nam statystyki, ze 70 nie popiera, aby usprawiedliwic niesprawiedliwosci dotykajace Polaków (tak samo placacych podatki), którzy sa osobami LGBT, a prawda jest taka, ze rok temu 40% Polaków powiedzialo, ze akceptuje zwiazki partnerskie: <a href="http://wyborcza.pl/1,76842,14745603,Polski_rekord_tolerancji__40_proc__z_nas_akceptuje.html" target="_blank" rel="nofollow">wyborcza.pl/1,76842,14745603,Polski_rekord_tolerancji__40_proc__z_nas_akceptuje.html</a> Jestem ciekaw, jaki wynik bylby teraz, ale raczej jeszcze wiekszej empatii sie spodziewam po narodzie, znanym z walki o wolnosc, sprawiedliwosc i tolerancje
    już oceniałe(a)ś
    7
    2
    Boze, a Polska nie jest nawet krajem bylego Zwiazku Radzieckiego!
    już oceniałe(a)ś
    51
    3
    no coz estonia zawsze byla progresywna. W latach 90 mozna bylo kupic cole w automacie przez telefon komorkowy. Tej technologii nawet nie uzywano jeszcze w eu.
    już oceniałe(a)ś
    39
    1
    Vivat Estonia!
    już oceniałe(a)ś
    39
    3
    Kluczowe jest zdanie: Złożyło go 40 posłów i posłanek, którzy reprezentują trzy z czterech partii parlamentarnych
    już oceniałe(a)ś
    30
    0
    Nic milosci nie pokona :)  A kraj zyska lepsza reputacje, turystów i inwestycje.
    już oceniałe(a)ś
    16
    3
    Czyli według mafii Watykańskiej Parlament Estonii pójdzie do piekła. I pomyśleć że ludzie nauczyli się czytać a nawet myśleć i pisać, (czego dowodem jest ten komentarz) mając mafię Kościoła Katolickiego w głębokim poważaniu. Mafiosi z KK, gdy kasa się kurczy a dzikusów z Afryki i Am. Południowej coraz trudniej namówić na płacenie daniny na ogromne stado cwanych nierobów, krew zalewa gdy na dawnym swoim podwórku owieczki pyskują i brykają zamiast klękać. Dawniej kapłan to była fucha, nic nie robisz tylko opieprzasz wiernych i jeszcze ci za to płacą...a teraz trzeba kombinować i płacić politykom aby dali pożyć wygodnie...
    już oceniałe(a)ś
    8
    2
    Lemonde.fr podaje, że wprowadzono małżeństwo, a tymczasem chodzi o konkubinaty. Związki partnerskie to jest poniżające. Moim zdaniem Polsce potrzebne jest od razu małżeństwo.
    już oceniałe(a)ś
    12
    7