Starożytna - jeśli przyjmiemy czas starzenia się technologii - łódź latająca Be-12 ?Czajka?, która został wyprodukowany w ZSRR w latach 60., patroluje Morze Czarne. Uczestniczył m.in. we wrześniowych manewrach Sea Breeze 2014.

Dwusilnikowe łodzie latające Be-12 zostały zaprojektowane przez biuro Berijewa pod koniec lat 50. XX wieku, a do produkcji weszły w 1963 roku. Ich głównym założeniem według planu miało być śledzenie okrętów podwodnych NATO u wód ZSRR, ale rozwój techniki militarnej na Zachodzie szybko zweryfikował te plany. Wkrótce ciężkie i powolne samoloty zajęły się patrolowaniem wybrzeży, poszukiwaniami i akcjami ratunkowymi na morzu.

Ukraina odziedziczyła kilka z tych 32-tonowych maszyn po rozpadzie ZSRR W 1991 roku. Kijów nie miał jednak pieniędzy na remontowanie 30-letnich wtedy patrolowców, które stały skorodowane przez morską słoną wodę w bazie na Krymie. Według danych ukraińskiej armii do 2012 roku w jednym kawałku dotrwało siedem maszyn Be-12, ale nie było jasne, ile z nich może się jeszcze wznieść w powietrze.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Nic niezwykłego. Amerykanie planują używać oblatne w 1952 roku bombowce strategiczne B-52 (oczywiście po modernizacjach) do roku 2040.
    @cameel.m Radzieccy technicy nie mieli dostępu do wysokich technologii, więc budowali rzeczy mocne i trwałe, nie zaawansowane technologicznie. Czołgi które stoją w większości rosyjskich miast jako pomniki mogłyby w każdej chwili z nich zjechać (podobno po wojnie same na nie wjeżdżały, gdzie je dopiero unieruchamiano). Jest nawet na youtube film jak separatyści odpalają taki pomnik na Ukrainie.
    już oceniałe(a)ś
    3
    5
    @jm131 nieoczekiwany sposób został wykorzystany T-34 w Budapeszcie 23 października 2006 roku. Trwający ponad miesiąc kryzys wokół gabinetu Ferenca Gyurcsány zaowocował ulicznymi zamieszkami podczas obchodów 50 rocznicy Powstania węgierskiego w 1956 roku. Protestującym udało się uruchomić muzealny czołg T-34 będący elementem rocznicowej wystawy i użyć go w walkach z policją. <a href="http://panzer.wikidot.com/t-34-76" target="_blank" rel="nofollow">panzer.wikidot.com/t-34-76</a>
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    "samolot uczestniczył we wrześniu 2014 podczas manewrów Sea Breeze 2014" uczestniczył podczas manewrów? a w czymże to uczestniczył?
    @telefonografia został wmanewrowany w uczestniczenie ;-)
    już oceniałe(a)ś
    20
    2
    @telefonografia już wiem, przeczytałem ze zrozumieniem : uczestniczył we WRZEŚNIU ! ;-)
    już oceniałe(a)ś
    41
    1
    @telefonografia Szukał łodzi podwodnych z tamtych lat.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    Bez przesady z tą starożytnością. Samolot został przekazany do użytku na początku lat 60. Ma dwa potężne silniki turbośmigłowe po ponad 5000KM. Do latania wzdłuż wybrzeża, czy zadań typu S&R nadaje się wyśmienicie. Na świecie lata jeszcze bardzo wiele samolotów pamiętających te czasy - wspomniane B-52, Mig-21, niewiele nowsze B737-200, czy nasze jeszcze starsze reprezentacyjne Iskry :)
    @kowgli Iskry, które obecnie latają są z serii wyprodukowanej w latach 80tych. Te z lat 60 i 70tych dawno są w muzeum.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    @kowgli To prawda. Ludzie mają pojęcie o starzeniu się maszyn odnosząc się do samochodów osobowych. Samoloty, wagony kolejowe czy choćby rowery nie starzeją się tak szybko jak nasze osobówki.
    już oceniałe(a)ś
    14
    1
    To cudo jest młodsze od B-52,który w służbie pozostanie jeszcze 20 lat.
    już oceniałe(a)ś
    34
    1
    UE i NATO nie pomaga Ukrainie. Patrzymy tylko jak się wykrwawia... smutne :( ___ Zachód pomaga Ukrainie tak samo jak i nam w 1939 r.
    już oceniałe(a)ś
    39
    18
    fajny
    już oceniałe(a)ś
    19
    1
    "śmigłowiec szturmowy Kamov Ka-29" -KamoW! po polsku.
    @xsawer Nazw własnych się nie spolszcza.
    już oceniałe(a)ś
    4
    4
    rozwój techniki militarnej PODWÓJNIE SZYBKO zweryfikował te plany ;-)
    już oceniałe(a)ś
    10
    4