Jean-Claude Juncker, przyszły szef Komisji Europejskiej, zadeklarował się dziś jako ?entuzjastyczny orędownik społecznej gospodarki rynkowej?. Obiecał wielki program inwestycji na rzecz nowych miejsc pracy oraz wzrostu gospodarczego w Europie.

Jean-Claude Juncker nowym przewodniczącym Komisji Europejskiej

Luksemburski chadek Jean-Claude Juncker w swoim kraju jest czasem nazywany "chadeckim socjaldemokratą" i dziś umocnił ten wizerunek w przemówieniu w Parlamencie Europejskim. Wystąpienie to poprzedziło głosowanie nad zatwierdzeniem jego kandydatury na nowego szefa Komisji Europejskiej.

O błędach doby kryzysu

Do początku 2013 r. Juncker był szefem eurogrupy, czyli rady ministrów finansów strefy euro. I dziś przyznał się do błędów Unii w najcięższych okresach kryzysu.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Michał Olszewski poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Przeczytałem kiedyś zabawne uzasadnienie dążenia do wejścia do strefy euro: Dlaczego powinniśmy wejść do strefy euro? Żeby stać się częścią słonia. Jeśli ktoś zaatakuje słoniową nogę, reszta słonia nie będzie stać obojętnie. Dlaczego dzisiaj jakiś Hiszpan miałby przejmować się polską tragedią? Nie ma powodu. Ale jeśli polska tragedia oznaczać będzie perturbacje w hiszpańskich portfelach, będą powody do przejmowania się. Przyjęcie euro jest w naszym interesie i w zgodzie z naszym instynktem samozachowawczym, tak sądzę. Nawiasem mówiąc, oznacza to także, że hiszpańskie tragedie też nabiorą znaczenia (dla nas)
    już oceniałe(a)ś
    7
    4