Po 33 latach od ustanowienia nagrody za skonstruowanie helikoptera unoszącego się dzięki sile ludzkich mięśni udało się tego dokonać kanadyjskim konstruktorom. W nagrodę otrzymali 250 tys. dolarów.

Nagrodę im. Igora Sikorskiego ustanowiło w 1980 r. The American Helicopter Society. By ją zdobyć, należało skonstruować helikopter zasilany jedynie siłą własnych mięśni. Maszyna powinna latać przez co najmniej minutę, wznieść się na wysokość 3 metrów i unosić się nad przestrzenią nie większą niż kwadrat o wymiarach 10 na 10 metrów.

Te warunki udało się spełnić dopiero po 33 latach. Kilka dni temu dokonali tego kanadyjscy inżynierowie. To studenci i absolwenci Uniwersytetu w Toronto, którzy założyli firmę AeroVelo. Wcześniej wiele zespołów zbudowało podobne konstrukcje, ale jedynie pięć z nich wzniosło się w powietrze. I do tej pory żadna nie spełniła wszystkich pozostałych wymagań postawionych przez organizatorów.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    niesamowita konstrukcja. Zasadnicze pytanie - kiedy dostepne w veturilo?
    już oceniałe(a)ś
    40
    0
    My w Polsce nie marnujemy stadionow pilkarskich na takie bzdurne, utopijne projekty.
    @tow_rydzyk Nasze stadiony wybudowane za spoleczna kase sluza swołoczy kibolskiej ,która niszczy,bije i zabija ludzi a nazywana jest narodowcami ,polskimi patriotami ,prawdziwymi polakami. Bandziory skutecznie bronieni sa przez pisdzielcow.
    już oceniałe(a)ś
    19
    4
    Idiotyzm.Sztuka dla sztuki.Komu to potrzebne.Ile kosztuje bilet na przelot,i ile pasazerow moze poleciec w jednym czasie.Achaaaaa nie ma odpowiedzi.Wszystko jasne,nie zawracajcie dupy.
    Przy pomocy takich "sztuk dla sztuki" wyszukuje sie i wykuwa rozwiazania techniczne, dzieki ktorym potem zwykle smiglowce sa lzejsze, szybsze i oszczedniejsze. Ale co ty, tumanie bez szkoly, mozesz o tym wiedziec.
    już oceniałe(a)ś
    12
    0
    To tylko pokazuje, jak mierne pojęcie masz o historii techniki. Często mało z pozoru przydatny wynalazek daje początek zupełnie nowym ideom, choćby nowym mechanizmom, niekoniecznie z tej samej dziedziny. Poza tym to z pewnością było doskonałe, rozwijające ćwiczenie intelektualne dla tych przyszłych inżynierów. Bez nich mielibyśmy tylko ekspertów od bomb helowych i innych (c)humanistów.
    już oceniałe(a)ś
    13
    0
    @pies_w_studni Jak bys tumanie pracowal w Sikorskim przy montazu Black Hawk,to bys zrozumial co znaczy prawdziwy smiglowiec,ale bez szkoly i jezyka nikt cie nie zatrudni.
    już oceniałe(a)ś
    1
    5
    @ttoorroo05 btw nagrodę ufundowała nomen omen Sikorsky Aircraft Corp.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Po polsku to się nazywa "śmigłowiec" . Analfabeci.
    @bzbz666 Sam jesteś analfabeta. Maszyny wznoszące się dzięki śmigłu dzielą się tradycyjne na helikoptery i śmigłowce, przy czym kryterium tego podziału jest ich zastosowanie. Helikopter - cywilne, a śmigłowiec - wojskowe. To taki sam podział jak na statki i okręty.
    już oceniałe(a)ś
    9
    1