Według informacji francuskiego radia RTL minister zdrowia Marisol Touraine planuje wprowadzenie przepisu zakazującego korzystania z e-papierosów w miejscach publicznych. Po tym jak w 2008 roku zakazano we Francji palenia w miejscu pracy tradycyjnych papierosów, e-papierosy zaczęły gwałtownie zyskiwać na popularności.

We wtorek do ministerstwa zdrowia wpłynął raport na temat elektronicznych papierosów, przygotowany przez pulmunologa prof. Bertranda Dautzenberga. Zalecono w nim, aby e-papierosy poddać takim samym ograniczeniom dotyczącym sprzedaży i reklamy, jak wyroby tytoniowe.

Milion Francuzów pali elektroniczne?

Po zakazie używania w miejscach publicznych tradycyjnych papierosów ich elektroniczny odpowiednik zaczął we Francji zyskiwać gwałtownie na popularności. Wiele barów, hoteli i restauracji sprzedaje obecnie klientom jednorazowe e-papierosy. Wolno ich także używać w miejscach pracy, chyba że pracodawca wprowadzi stosowny zakaz. Obecnie według szacunków branży tytoniowej z e-papierosów korzysta ok. pół miliona Francuzów. Prof. Dautzenberg ocenia jednak, że używa ich we Francji już nawet milion osób.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Argumentem przeciwko paleniu był smród i zatruwanie innych. E-papieros nie smrodzi i nie szkodzi postronnym, więc o co chodzi? To już jakaś nowa religia się zrobiła. Kiedyś Kościół prześladował za łamanie postu, a teraz za podobne prześladowania zabrało się państwo.
    @aaron_agorenstein Zydkom spadly zyski ze sprzedarzy prawdziwej machorki?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Wiem ze długię, ale polecam lekturę: "Straszne chemikalia w tych e-fajkach – aceton, ksylen, nitrozoaminy, formaldehyd. Zatrzymajmy się może na tym ostatnim. Cóż tam napisali na plakacie: silnie toksyczny dla zwierząt, w tym też ciebie. Dobry do balsamowania zwłok. Powoduje raka. W zasadzie to prawda. Jest silnie toksyczny, stosuje się go do konserwacji preparatów biologicznych, ostatnio są doniesienia o tym, że długotrwała ekspozycja może indukować nowotwory. W zasadzie… albowiem stara zasada toksykologii, znana z pism Paracelsusa mówi: Omnia sunt venena, nihil est sine veneno. Sola dosis facit venenum. (Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę). Przejdźmy więc do faktów i podeprzyjmy się liczbami. Z danych prezentowanych przez dr. Laugesena wynika, że we wdychanej chmurce (z równoważnika jednego analoga, czyli 15 wdechów) przyjmujemy ok. 2 μg formaldehydu. Dużo to czy mało? Porównajmy z analogiem – spalenie jednego analoga daje nam 27 μg tego związku, czyli 15 razy więcej. Idźmy jednak dalej z porównaniem. Czy formaldehyd występuje np. w żywności? Jasne, że tak. Sięgnijmy po dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Zdrowe jabłuszko? Bardzo zdrowe. Jeśli zjemy jedno małe jabłko (100 g), przyjmiemy w nim 1,5 mg formaldehydu, czyli 1500 μg. Jest to ilość równoważna ponad 11 tysięcy “machów” z e-papierosa. 100 g kalafiora to ponad 2,5 mg. Nie daj Boże, jeśli ktoś lubi gruszki – 100 g tego owocu doładuje nas porcją formaldehydu o masie 5 mg (czyli odpowiednika 30 tysięcy zaciągnięć e-p). Reasumując – w liquidzie (i dowolnym innym produkcie) można tak naprawdę wykryć wszystko. Współczesne metody chemii analitycznej pozwalają bez problemu na wykrywanie ilości pikogramowych (0,000000000001 g) różnych substancji. Można z tego powodu wpadać w histerię, ale chyba warto posłuchać mądrej rady starego Paracelsusa – omnia dosis facit venenum.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Proste - zawsze się znajdzie dobry powód żeby czegoś zakazać. Nie śmierdzi? Więc musisz być tam jakaś substancja, która to sprawia! Pewnie jest szkodliwa ;) I tak to się kręci. Ja e-papieroski bardzo lubię i swojego Cigito palę bez chowania się po kątach. Bo i po co? U nas jeszcze chyba nie ma zakazu w restauracjach, ale kto wie... Mimo wszystko rozumiem tą sytuację. Restauracje z założenia muszą być "czyste". Przecież w niektórych wywala się ludzi, za nieobyczajne zachowanie przy stole ;)
    @maciejas1987 Ja też palę e-petka z przyjemnością. Zastanawiam się tylko, kiedy nasz chciwy rząd nakaże akcyzowania liquidów.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Palenie powinno się odbywać jedynie w specjalnych palarniach-klubach !!!
    @mieszkaniec_wszechswiatow Ale to nie jest palenie.
    już oceniałe(a)ś
    7
    2