Nowa ustawa pozwoli samorządom na to, by sprawniej reagowały w sytuacjach kryzysowych - na przykład takich jak powódź.

TRWA WALKA Z POWODZIĄ. CZYTAJ RELACJĘ NA ŻYWO

- Gdybyśmy wcześniej mieli tę ustawę, system zarządzania w czasie kryzysu byłby zupełnie inny. Dzisiaj tak naprawdę działamy w oparciu o kilka ustaw, takich jak ustawa o zarządzaniu kryzysowym czy ustawa o klęskach żywiołowych. Ta nowa to jedna ustawa, która wszystko scala. Będzie nam łatwiej zarządzać w czasie kryzysu - mówi Wiesław Szczepański (Nowa Lewica), wiceszef MSWiA.

W poniedziałek rząd przyjął Ustawę o ochronie ludności. Projekt powstał w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    A może by tak kryzysem zarządzał odpowiednio wykształcony specjalista a nie wójt, burmistrz czy prezydent, któremu wydaje się że zna się na wszystkim. W dużych miastach pewnie zatrudniają takich ludzi ale w małych gminach widzimy jak to wygląda. Podstawą zarządzania kryzysem są szczegółowe procedury i scenariusze zdarzeń. Powołanie gminnych, powiatowych, wojewódzkich i krajowych zespołów złożonych z urzędników to za mało.
    @bamul
    Przede wszystkim bym zmienił ten projekt na poziomie centrali. Minister SWiA ma tysiąc spraw na głowie i OC to będzie dla niego jedna - i to zazwyczaj nienajpilniejsza - z wielu spraw. A ten system trzeba zbudować od zera, monitorować, poprawiać itd. To powinien być raczej szef odrębnego urzędu w randze podobnej do ministra (choć niekoniecznie członka rządu).
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    @bamul
    dokładnie, szczególnie ze na burmistrza małej miejscowości to nie wybiera sie na podstawie tego typu kompetencji, a niestety zwykłej popularności

    moim zdaniem lepiej gdyby akurat te zadania byly w gestii PSP, a nie wojtow czy burmistrzow...

    przynajmniej jest szansa, ze straz by ich wyszkoliła

    no i strazacy nie zmieniają sie na "stołkach" co pare lat...tak czesto jak władze samorządowe
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Qrna, w Polsce (i w sumie nie tylko) jest tak, że do władzy pchają się typy niekoniecznie zainteresowane pracą na rzecz społeczności. I oni mają zarządzać kryzysem? Przecież to wymaga wiedzy, doświadczenia i elementarnej etyki, której większości brakuje. Zarządzanie to nie polega na cykaniu sobie słitfoci podczas sypania piasku do worków. Ile to razy wójt chował się za urzędnikami, bo nie chciał świecić gęba za swoje decyzje? To wiedza na temat procedur, słabych punktów, wymaga myślenia szachowego na kilka kroków w przód i świadomości, że jego decyzje mogą zaważyć o czyimś życiu. Tego polityk nie ogarnie.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    "Chcemy przydzielić te obowiązki samorządom, bo to one przecież najlepiej wiedzą, jak ma wyglądać ochrona ludności w lokalnych społecznościach"

    Właśnie w ostatnich dniach nie zdało to egzaminu i zarządzaniem kryzysowym w Lądku i Stroniu musiał zająć się oficer Państwowej Straży Pożarnej.
    .
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Ustawa pewnie potrzebna i może i dobra, ale kto to wie skoro została zrobiona na łapu-capu w trakcie powodzi? Co jest z wami ludzie, żeby zamiast wykonywać swoją pracę porządnie, to gonicie za chwilowymi sensacjami i traktujecie usyawy jak nagłówki w gazetach dla popularności? No i kto to, jak zwykle? Lewica.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Zamiast wyszkolić i porzadnie zbudowac struktury PSP skoro i tak oni maja miec etaty na całodzienne obserwowanie i reagowanie...to nagle wiecej ma isc do władz lokalnych?

    przecież na wojta czy burmistrza wybiera się co pare lat nowa osobę

    i wybiera się ja po popularności, a nie umiejętności radzenia sobie w ogromnym kryzysie

    aktualna powodz pokazala, ze PSP lepiej sie do tego nadaje niz lokalni samorządowcy
    już oceniałe(a)ś
    0
    0