Apel w sprawie ustawy o prawie autorskim w świecie cyfrowym
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jako kierujący mediami redaktorki i redaktorzy zebrani w Radzie Polskich Mediów apelujemy do senatorek i senatorów RP o przyjęcie takich poprawek do ustawy o prawie autorskim, które pozwolą na partnerskie rozmowy z koncernami technologicznymi o sprawiedliwym podziale zysków wynikających z pracy naszych dziennikarek i dziennikarzy.

W tej chwili koncerny te, wykorzystując swą faktycznie monopolistyczną pozycję, bez ograniczeń i praktycznie za darmo lub za niewielkie, wskazane przez siebie kwoty wykorzystują nasze artykuły oraz materiały wideo i audio do budowania nowych usług, np. w obszarze sztucznej inteligencji, wyszukiwarek i mediów społecznościowych.

Potrzebujemy wsparcia państwa w postaci rozwiązań legislacyjnych wspierających wydawców i dziennikarzy, które umożliwią realne rozmowy z BigTechami. W przeciwnym razie media zaczną znikać, a wraz z tym zacznie umierać demokracja. Taki czarny scenariusz rozegrał się już w innych krajach, tak — bez pomocy Sejmu i Senatu — stanie się i w Polsce.

Członkowie Rady Polskich Mediów

Warszawa, 8 lipca 2024 r.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Łukasz Grzymisławski poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    A redaktorszcza?
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    Dlaczego w nagłówku zostały pominięte pozostałe płcie osób redaktorskich?
    już oceniałe(a)ś
    1
    2