Polska 2050 chce, by pielęgniarki i farmaceuci mogli wystawiać zwolnienia chorobowe, a szczepionki na grypę były refundowane dla wszystkich. Ministerstwo Zdrowia mówi tymczasem o spadającej liczbie zachorowań i zapowiada testy w poradniach.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego liczba infekcji grypowych lub „grypopodobnych" wyniosła w ciągu ostatnich dziewięciu dni grudnia 389 tys. To oznacza średnio ponad 43 tys. zakażeń dziennie, a więc liczbę zbliżoną do odnotowanej w tygodniu od 16 do 22 grudnia.  

Ostatnie dni grudnia przyniosły prawie 69 tys. infekcji grypowych wśród dzieci do czterech lat, ponad 93 tys. wśród dzieci w wieku od pięciu do 14 lat. – Wśród dzieci zapadalność spadła, ale tylko trochę – przyznał na konferencji prasowej we wtorek rano wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zaznaczył przy tym, że mniej jest także hospitalizacji wśród dzieci i młodzieży. Ich liczba spadła o 400. Jeśli wziąć pod uwagę, że w zeszłym tygodniu minister Adam Niedzielski informował o 10 tys. dzieci w szpitalach, to oznacza spadek o 4 proc. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Chaos? Ktoś ma jeszcze złudzenia że system ochrony zdrowia istnieje,a może ma się dobrze? Od lat rządzą nim organizacyjne ale cwane matoły nastawione na drenaż kasy od sławetnego momentu przekształcenia kas chorych w nfz. A teraz to już nawet nie z górki,teraz tylko można wszystko zaorać.
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    Szczyt grypy zazwyczaj jest na przełomie lutego/marca, więc jest jeszcze czas żeby się zaszczepić.

    Natychmiast powinni być wydane rozporządzenie, że do szczepienia na grypę może kwalifikować farmaceuta i zrobić je na miejscu. Szczepionka kosztuje jakieś 50 zł. Biorąc pod uwagę ile się płaci za apteczny test na grype + leki przeciwirusowe (o innych kosztach nie wspominam), to bardzo się opłaca.

    Ale nasz rząd potyka się o własne nogi.
    @same.zalety
    Wystarczyłoby wystawić automatyczne skierowania dla wszystkich na konto pacjenta - tak, jak to było ze szczepionkami przeciw covid. Kto chce, ten się zaszczepi (i zapłaci). Ale nie, to by było za dobrze - już rząd zadba o to, żeby chętny do szczepienia musiał najpierw odbyć kilkugodzinne "grypaparty" w poczekalni do lekarza, z kilkudziesięcioma chorymi osobami.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Ministerstwo wieszczy spadek liczby zachorowań na podstawie danych z 9 dni, z których większość to dni świąteczne, a niemal wszystkie - dni wolne w szkołach. Urocze.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    "Postulujemy, żeby ten urlop zdrowotny był dodatkowym urlopem, a nie tym wliczanym w dni urlopowe. Państwo na to stać. "

    Rozumując jak Hołownia, nie ma rzeczy na którą "Państwa nie stać". A tymczasem ostatnia rzecz której Polska potrzebuje to kolejni populiści, skłonni rozdawać pospiesznie drukowane banknoty o coraz większych nominałach ale o coraz mniejszej wartości.
    @8Bunio
    Gdyby już państwo koniecznie chciało rozdać kolejne miliony, to powinno to zrobić w postaci pełnej refundacji szczepionki dla wszystkich, a nie tylko 75+.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @a.r.c.o
    Przez wiele lat w naszej firmie (pracownicy w różnym wieku ale głównie z przedziału 30-40 lat) fundowano szczepienia przeciw grypie, zainteresowanie było mizerne, problem leży raczej w mentalności.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    pracodawca nie musi czekać na taką ustawę, może wprowadzić to w firmie zarządzeniem wewnętrznym.. Pracodawca najlepiej zna swoich pracowników i wie czy i kto nadużywa.
    W mojej firmie jest tak od zawsze i nie słyszałem o problemach większych niż np. lewe L4.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Pobożny Hołownia potwierdza: trzy zdrowaśki w piecu leczą grypę najskuteczniej.
    już oceniałe(a)ś
    3
    6