W dniu warszawskiej Parady Równości "Gazeta Wyborcza", Wyborcza.pl, Gazeta.pl, TOK FM i tokfm.pl włączają się do nowej kampanii społecznej przeciwko wykluczaniu osób LGBT+. - We wszystkich mediach Agory bardzo dbamy o widoczność społeczności LGBT+, bo rozumiemy, że jest ona fundamentem bezpieczeństwa i akceptacji - mówi wicenaczelna "Wyborczej" Aleksandra Sobczak.

Dziś o godz. 14, pod Pałacem Kultury i Nauki rozpocznie się XX Parada Równości. Pierwsza po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. W 2019 r. wzięło w niej udział 80 tys. osób. Przejście przez miasto z tęczowymi flagami uczestnicy traktują jako swoje święto i moment, by upomnieć się o prawa i szacunek.

Polska drugi rok z rzędu zajęła ostatnie miejsce (z jeszcze gorszym wynikiem niż wcześniej) wśród krajów Unii Europejskiej w rankingu ILGA-Europe, który mierzy poziom równouprawnienia osób LGBT+.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Super ze mamy GW! Dzieki!!!
    @MichaelJ
    No nie. G ma zniknąć ;)
    już oceniałe(a)ś
    2
    5
    Dzięki wielkie, potrzebna akcja!!
    @maya_alexandra
    chyba raczej: Dzięki wiekie, porzena akcja
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    Jak cwierkają na mieście bez LGBT nie ma też Zbi_niewa i _ohaterskie_o Szere_owego Posła...
    już oceniałe(a)ś
    29
    0
    Kocham Was! Najserdeczniej dziękuję. Jestem szczerze wzruszony. Sam wyjechałem z Po.ski i .akie .es.y so.idarności sprawiają, że może kiedyś wrócę.
    już oceniałe(a)ś
    33
    10
    Gdybym nie był w pracy poszedłbym - duchem jestem z wami bracia i siostry
    już oceniałe(a)ś
    20
    3
    Słusznie, szlachetnie i pięknie zachowują się ci co stoją po stronie wykluczonej i dyskryminowanej społeczności LGBT+ w naszym kraju. Niech czerwiec, miesiąc dumy i dzisiejsza Parada Równości przyczyni się do polepszenia sytuacji osób LGBT+. Zmiana konieczna jest pilnie i teraz!
    już oceniałe(a)ś
    14
    4
    Kapitalny pomysł! Kto jest autorem?
    @swadharma
    Już doczytałam ;) "Marcin Nowak, dyrektor kreatywny w agencji MullenLowe Warsaw tłumaczy, że kampania ma pokazać, iż Polska bez tej społeczności nie jest kompletna.(...)To kampania patriotyczna, bo nasze dziedzictwo narodowe, z którego jesteśmy tak dumni, jest efektem różnorodności polskiego społeczeństwa."
    Świetne!
    już oceniałe(a)ś
    9
    2
    Homofobia, ktira przed tokiem 2015 zaczęła być wstydliwa dostała pożywkę od pisu. Wszystko co wstrętne w Tymktaju to efekt ich działań.
    @halice1
    Homofobia nie potrzebuje wsparcia PISu.

    Tak w zbiorowym jak i indywidualnym wymiarze jest skierowana przeciwko realnemu zagrożeniu.
    Dlatego jest uzasadnioną, normalną reakcją.
    A nie powodem do wstydu. To tylko wtedy, gdy obawami tłumaczymy wrogość.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    @januszw.jankowski
    A to zagrożenie to...?
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @halice1
    Spójrz w ostatni sondaż Gallupa opublikowany w lutym 2021.
    Pokazuje jak bardzo w USA wzrosła i stale rośnie procentowa wielkość osób identyfikujących się nieheteroseksualne w najmłodszej generacji. To teraz 16,5 procent. Ale to dane łączne dla obojga płci, ale w tej grupie jest około 2,5 razy więcej kobiet niż mężczyzn.
    Potrafisz policzyć, ile jest teraz kobiet niehetero procentowo?

    Głównie ten wzrost dotyczy ilości osób biseksualnych, i w tej grupie najbardziej dotyczy to kobiet. Więcej jak 20 procent w najmłodszym pokoleniu dorosłych.

    Dlaczego psychologowie wszystkich oszukiwali (lub nie wiedzieli) jeszcze 10-15 lat temu, że to pewne, że ilość osób homo i biseksualnych na we wszystkich nacjach i kulturach jest stała i wynosi około 2-3 procent?

    Nie da się tak wielkich, kilusetprocentowych wzrostów wytłumaczyć tym, że teraz ludzie łatwiej się przyznają bo jest ku temu akceptacja społeczna. Ponieważ chodzi o sondaże gwarantujące pełną anonimowość. A pokazują one jasno, że w starszym pokoleniu homo-biseksualność jest na poziomie tylko koło 2%, a w najmłodszym aż około 15% (średnio dla K i M).
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    @januszw.jankowski
    nie, pokazują jasno, że ludzie wychowujący się w społeczeństwie bardziej tolerancyjnym i z lepszą edukacją seksualną są bardziej otwarci w badaniach.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @tarczynski/dehnel
    Badania są dlatego właśnie przeprowadzane z gwarancją anonimowości uczestników, żeby nie można było ich wyników podważać właśnie takim argumentem jakim posługują się Panowie. Tzn., że wzrost (wielokrotny !) odsetka osób bi/homo seksualnych (a zwłaszcza trans-) w ostatnim czasie jest tylko i wyłącznie efektem poprawy społecznego stosunku do okazywania publicznie homoseksualnej odmienności. I w ogóle pojawienia się społecznej akceptacji dla tych zjawisk, dawniej jednoznacznie uznawanych za choroby, jako dla rzeczy oczywistych i normalnych. Nie są takimi - to ideologia, niestety stojąca za stanowiskiem psychologii, tak je przedstawia. Ale teraz ujawniają się nieprzewidziane przez seksuologów konsekwencje (właśnie świadczące o bardzo mocno prawdopodobnym dużym wpływie kulturowej akceptacji na rozwój tożsamości psychoseksualnych i orientacji), które trzeba uwzględnić - i stanowisko naukowe zweryfikować.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    @januszw.jankowski
    Na tym poziomie dyskusja jest bezcelowa. Pisanie bzdur wyklucza dyskusję.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0