Polska nie tylko zreformowała nauczanie, ale też zmieniła kulturę szkoły. Podajemy ją za przykład - mówi Andreas Schleicher, dyrektor departamentu edukacji w OECD odpowiedzialny m.in. za badanie PISA.

Justyna Suchecka: Na międzynarodowych konferencjach często chwali pan Polskę. Dlaczego?

Andreas Schleicher: Polska ma na koncie jeden z największych edukacyjnych sukcesów w Europie. Spójrzmy na badanie PISA: z poziomu 490 punktów i wyniku poniżej średniej dla państw OECD w 2003 r. polska szkoła w 2012 r. wskoczyła na miejsce powyżej tej średniej – uczniowie zdobyli 518 punktów. Szczególne wrażenie robi zmniejszenie liczby uczniów najsłabszych z 22 do 14 proc. i równoczesny wzrost tych z najlepszymi wynikami – z 10 do 17 proc. To oznacza też, że uczniowie z mniej uprzywilejowanych środowisk mają teraz znacznie większe szanse na osiągnięcie sukcesów w szkole.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Dajcie spokój. Ci międzynarodowi eksperci to na pewno same lewactwo, które chce zniszczyć władzę wspaniałego prezesa i jego "wybitnych" ekspertów.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Żabowatej ekspert urzęduje na Nowogrodzkiej i aby utrzymać się przy korycie, kłamie i nic nie słyszy.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Zgodnie z zapowiedziami wyborczymi POLSKA W RUINIE aby odbudowywać trzeba wpierw zrujnować i P i S zaczyna od szkół . – Różne państwa mają różne tradycje i doświadczenia , w Polsce pozostała tylko jedna tradycja , a jest nią kościół , A kościół to nie wiara to tradycja , to uzależnienie to narkotyk . Niemowlaka puki niema własnego zdania ,jak najprędzej ochrzcić tzn. wpisać na listę wiernych , on nie zaprotestuje , i już go mają następnie tresura nauka chodzenia do kościoła od małego choć nic nie rozumie ale narkotyk zaczyna działać, trochę zachęty na prezenty i do pierwszej komunii. Potem szkoła obowiązkowa religia , i bierzmowanie , trzeba być bierzmowanym , bo potem kłopoty ze ślubem , a to tradycja ślub kościelny , i następne uzależnienie , bo będzie dziecko , i tradycyjnie trzeba ochrzcić , bo co powiedzą sąsiedzi , i od nowa Polska ludowa tradycja to tradycja choć brak wiary , ale pozostaje tradycja . Bez religii niema szkoły , bez biologii , fizyki , chemii , może szkoła istnieć ale bez religii nie. Wobec tego należy powywracać wszystko do góry nogami aby po nowemu poustawiać co nie znaczy lepiej ale po nowemu i w tym jest sęk że tradycji nie można się doczekać bo co rząd to odnowa . MEN musi coś robić reformować przerabiać nie musi to być na lepsze ale za darmo pensji się nie dostaje.,więc róbmy błędy aby się na nich można było uczyć.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Porażka jest MUROWANA. Przecież za kilka lat nieunikniona jest ogólna frustracja wszystkich tych, których dotkną skutki "reformy" - dzieci, które nie dostaną się na studia (jak starsze dzieci sąsiadów) - bo i miejsc na uczelniach będzie dzięki Gowinowi coraz mniej, odmowy ze strony wymarzonych uczelni zagranicznych (bo polska szkoła straci renomę), kłopoty z akceptowalnością polskiej matury na świecie (choć zapewne nieoficjalnie), mniejszy prestiż z ukończenia podstawówki niż z ukończenia gimnazjum, konflikty w szkołach (7 latki z 17 latkami w jednym budynku), bezrobocie wśród nauczycieli, itd ...+ spadek w badaniach PISA jako wymierny dowód fiaska. Nawet największym wielbicielom będzie wówczas trudno głosować na PiS. Są 3 możliwości dlaczego PiS to z uporem ciągnie: - Kaczyński to jednak żaden bystrzak i nie widzi nieuchronności katastrofy - wcale nie chce długo rządzić - postawi pomniki i pójdzie spać - lub planuje utrzymywanie się przy władzy w sposób niedemokratyczny (!)
    @befana Ostatni punkt jest prawidłowy, a reforma jest nie ze względu na edukację, a na koszty, które obciążą samorządy, co da pretekst to ich likwidacji i stworzenia systemu centralnie sterowanego.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    I komu to przeszkadzało? Aha, PiSowcom, no tak.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    no to ta pis-ministra ma problem i to duzy po wypowiedzi eksperta oecd, teraz musi definitywnie zniszczyc i zrujnowac polskie szkolnicto!! jest ona za dobre i jest cenione a to zasluga p. Tuska!!! pis-ministra dostanie wytyczne od tego kaczy....: zniszczyc+rozwalic+zrujnowac, bo p. Tusk doprowadzil do poprawy jakosci edukacji w Polsce!! takze pis-ministra do ro roboty i rujnuj!!!!!!
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Ta reforma to demontaż edukacji. Kim trzeba być, żeby odbierać młodym Polakom szansę na lepsze funkcjonowanie w świecie i skazywać ich na zaduch polskiej prowincjonalności!!?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Ta "znakomita szkoła" wyhodowała młodociany zajadły, czarnosecinny elektorat prawicy, więc jeśli PiS w samobójczym szale chce to zniszczyć, to ja jestem za. Roczniki z "chowu" ośmioklasowego są "lewackie", czyli normalne.
    @Saint Just Kaczyński i jego świta są z ośmioklasowego "chowu". Podobnie Marian Kawalski, Grzegorz Braun i wielu innych
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @mach92 To prawda, ale jednak wg statystyk należą do mniejszości w swoich grupach wiekowych. Najbardziej zaś fanatycznie prawicowy jest hitlerjugend z gimnazjów.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @Saint Just Mylisz się. Zajadły, czarnosecinny elektorat prawicy wyhodował się MIMO szkoły. Głównie dzięki wysiłkom neoliberałów, robiących z Polski Bangladesz i jakoś nie kumających, że ta g ó w n i a ż e r i a bez pracy i bez perspektyw też ma prawo głosu. Na PiS - jeśli mocno katolicka i d u p o w a t a, albo na KuKu - jeśli przedsiębiorcza i samodzielna.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @Saint Just Teoria ta może spokojnie konkurować w kategorii zidiocenia z trzema wybuchami w Tupolewie i Kaczyńskim jako liderem strajku w Stoczni Gdańskiej :-)
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @nikanor To też prawda, ale nie ma tu sprzeczności. Wychowanie i edukacja szkolna powinny dawać narzędzia ochrony przed fanatyzmem nacjonalistycznym. Być może to jedno z ich podstawowych zadań. Jeżeli nie uchroniły, to o kant d. z nimi. Nie ma po czym płakać.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @befana Jaka "teoria"? Dane statystyczne i zwykłe obserwacje "marszów niepodległości" to nie "teoria". Wybuchy zaś w tupolewie i Kaczyński jako Wałęsa to właśnie wśród gimnazjalistów najpopularniejsza wersja historii. Zresztą nie tylko, bo także twój "bezkompromisowy" sposób "brawurowej argumentacji" też zdradza tę proweniencję. :D
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @befana Poza tym kiedy ja na tym forum zwalczałem PiS i "wybuchy", a nawet wcześniej, Ty jeszcze nie słyszałeś /aś o Gazecie Wyborczej, bo nie pamiętam tego nicka. Dlatego gęba w kubeł z tą tanią demagogią i pomawianiem w stylu JarKacza..
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @Saint Just Saint Juście, w pełni się tu z Tobą zgadzam; chciałam sama napisać taki post. Edukacja jest odpowiedzialna za wychowanie i, co za tym idzie, za kształt społeczeństwa. To wręcz jej zasadnicze zadanie. W oczywisty sposób nie wywiązała się z niego. Dziwne, że do tej pory nikt na to nie zwrócił uwagi. Kształtowanie poglądów pozostawiono kościołowi, skutki widzimy. Swoją drogą, "reforma" czy jej brak tutaj nic nie zmienią, nie warto bawić się w kosztowne rozwalanie obecnego systemu, żadnego pożytku z tego nie będzie. Taka opinia znalazła się w wywiadzie: "Myślę o odwadze, uczciwości, ciekawości, przywództwie, odporności, empatii. Nasze szkoły muszą przygotowywać uczniów do życia i pracy z osobami o innym pochodzeniu kulturowym. Do życia, w którym potrafimy doceniać różne pomysły, poglądy i wartości. Trzeba między ludźmi budować zaufanie". Mmmm... Papier jest cierpliwy, wszystko zniesie. Doprawdy, jeśli obecny system szkolny ma jakieś zalety, to przecież nie takie! Ktoś, kto to mówi, na pewno polską szkołę zna tylko ze sprawozdań - a tworzenie papierowej fikcji to jedna z jej najmocniejszych stron.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @mach92 W tamtym czasie chów był siedmioklasowy.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @Saint Just No cóż współczesna szkoła nie jest doskonała. Nie jestem za rozwalaniem tego, co jest, a za modernizacją, wyrzuceniem kościoła ze szkoły (irracjonalne marzenie), pozbyciem się przemocy. Podejrzewam, że po zmianach szkoła stanie się znacznie gorsza, ale może w drodze oporu społeczeństwo zacznie się na nią patrzeć bardziej trzeźwo, jak to miało miejsce w PRL. Należy jeszcze doliczyć koszty związane ze zmianami, a te będą pokaźne i w całej reformie o to chodzi. Nie chodzi o zmianę szkoły, zmianę systemu, bo wszystko jest pod publiczkę, a pobudki są zupełnie inne. Zmiana systemu w szkolnictwie zakłada nie wywiązanie się z obowiązków przez samorządy, które są na to za biednie, a dla populistów będzie powodem do ich likwidacji i do powrotu centralnego sterowania, zatrudniania własnych ludzi i to jest sedno reformy edukacji. Czyli zrobić kipisz, zrobić krzywdę dzieciom, społeczeństwu dla pobudek totalnego przejęcia kontroli nad państwem. W końcu znów obudzimy się w państwie totalitarnym.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0