Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar rozważa złożenie do Trybunału Konstytucyjnego wniosku w sprawie ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej wbrew woli rodzin. To nowy pomysł RPO w reakcji na oświadczenie prokuratury o braku możliwości skargi na postanowienie ekshumacji

RPO Adam Bodnar powiedział w Poranku Radia TOK FM, że w ciągu kilku dni zdecyduje, czy złożyć do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie braku możliwości odwołania się rodzin od decyzji prokuratury o ekshumacji.

Kilka dni temu RPO napisał do rodzin, które zwróciły się do niego o pomoc w przeciwdziałaniu ekshumacji, że mogą wypróbować drogę sądową: zaskarżyć tam postanowienie prokuratury o ekshumacji. Wprawdzie nie ma przepisu, który wprost mówi, że można takie odwołanie złożyć, ale konstytucja daje każdemu prawo do sądu w razie naruszenia jego konstytucyjnych praw i wolności. Prokuratura Krajowa wydała oświadczenie, że RPO nie ma racji i skarga na postanowienie o ekshumacji nie przysługuje. Jednak sądy mogą stosować konstytucję bezpośrednio, a więc uznać się za właściwe do rozpatrzenia skargi rodzin.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Cytat z tekstu: “Problem w tym, że, jak przypomniał Bodnar w TOK FM, władza nie uznaje orzeczeń Trybunału.” Pan Bodnar jak zwykle wypowiada kompletne bzdury, a później ma pretensje do rządu PiS o krytykę jego wypowiedzi. Panie Bodnar jakich to orzeczeń TK rząd PiS nie uznaje? Po prostu, trzeba być zaślepionym nienawiścią do PiS, po to, żeby wypowiadać bzdury o tym, że rząd PiS nie uznaje orzeczeń TK. Informuję pana Bodnara, któremu nienawiść do PiS odebrała rozum, że premier Szydło drukuje wszystkie orzeczenia TK na bieżąco. Premier Szydło nie wydrukowała jednego orzeczenia TK, ponieważ to orzeczenie TK zostało podjęte bez oparcia o obowiązującą ustawę sejmową. Jest oczywiste dla wszystkich, że pani premier nie wydrukuje tego jednego konkretnego orzeczenia, ale wszystkie inne orzeczenia są drukowane na bieżąco. Co oznacza, w sposób jasny i oczywisty dla wszystkich, że PiS, wbrew bzdurnym wypowiedziom pana Bodnara, uznaje orzeczania TK.
    @arawin321 I ta cała kolesiowska hołota, profesorowie prawa i sędziowie mogą się cmoknąć w pompę. Razem z Komisją Wenecką. To jest oczywiste dla wszystkich. Urzekłeś mnie swoją argumentacją i kulturą wypowiedzi.
    już oceniałe(a)ś
    4
    7
    @arawin321 twierdzisz, że wszystkie orzeczenia TK zostały bezzwłocznie opublikowane?
    już oceniałe(a)ś
    6
    12
    @tymon99 Tak jak napisałem, zostały wydrukowane wszystkie "stare" orzeczenia TK, z wyjatkiem jednego, o czym wspomniałem. Natomiast są drukowane na bieżąco, kolejne orzeczenia TK, bez żadnych wyjątków. To znaczy, że TK pracuje normalnie, a rzad PiS drukując orzeczenia TK, uznaje ich znaczenie prawne. Co tylko pokazuje, jak bardzo pan Bodnar kłamie, gdy mówi o tym, że rząd PiS nie uznaje orzeczeń TK.
    już oceniałe(a)ś
    8
    7
    @arawin321 czyli rząd drukuje lub nie, zależnie od widzimisię prezesa. czyli łamie konstytucję, a TK jest sparaliżowany. tylko pisowskie kvrwy jak ty twierdzą coś innego.
    już oceniałe(a)ś
    4
    7
    @arawin321 Takiej ciemnoty to nawet murzyn blondynce nie wciska. Tu lista nieopublikowanych wyroków, natenczas: 1. Wyrok z 9 marca 2016 r. w sprawie K 47/15, publicznie ogłoszony 9 marca 2016 r. W dniu 9 marca 2016 r. Prezes Trybunału Konstytucyjnego zarządził ogłoszenie wyroku w Dzienniku Ustaw. 2. Wyrok z 11 sierpnia 2016 r. w sprawie K 39/16, publicznie ogłoszony 11 sierpnia 2016 r. W dniu 11 sierpnia 2016 r. Prezes Trybunału Konstytucyjnego zarządził ogłoszenie wyroku w Dzienniku Ustaw. 3. Wyrok z 27 września 2016 r. w sprawie SK 11/14, publicznie ogłoszony 27 września 2016 r. W dniu 27 września 2016 r. Prezes Trybunału Konstytucyjnego przekazał wyrok do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. 4. Wyrok z 11 października 2016 r. w sprawie SK 28/15, publicznie ogłoszony 11 października 2016 r. W dniu 12 października 2016 r. Prezes Trybunału Konstytucyjnego przekazał wyrok do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. 5. Wyrok z 11 października 2016 r. w sprawie K 24/15, publicznie ogłoszony 11 października 2016 r. W dniu 12 października 2016 r. Prezes Trybunału Konstytucyjnego przekazał wyrok do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. 6. Wyrok z 18 października 2016 r. w sprawie P 123/15, publicznie ogłoszony 18 października 2016 r. W dniu 18 października 2016 r. Prezes Trybunału Konstytucyjnego przekazał wyrok do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. 7. Wyrok z 25 października 2016 r. w sprawie SK 71/13, publicznie ogłoszony 25 października 2016 r. W dniu 25 października 2016 r. Wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego przekazał wyrok do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
    już oceniałe(a)ś
    2
    3
    @piciu600 16 sierpnia 2016 rząd Beaty Szydło opublikował 21 zaległych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego – 18 w Dzienniku Ustaw i 3 w Monitorze Polskim. Nie dokonano druku 2 wyroków – z 9 marca i 11 sierpnia. W zasadzie orzeczenie TK z 9 marca 2016 dotyczące aktualizacji ustawy o TK jest nieaktulane, ponieważ zostało zastąpione orzeczeniem TK z dnia 11 sierpnia 2016. Innymi słowy, premier Szydło nie musi drukować orzeczenia TK z 9 marca, ponieważ to orzeczenie straciło na aktualności. Natomiast, oczywiście, orzeczenie TK z dnia 11 sierpnia nie będzie drukowane, ponieważ TK procedował w sprawie orzeczenia niezgodnie z obowiązującą ustawą sejmową o TK. Pozostałe orzeczenia TK wspomniane przez autora komentarza, a jeszcze nie wydrukowane przez premier Szydło, oczekują w kolejce do drukowania. Żaden z polityków PiS nie mówił o tym, że wspomniane orzeczenia nie będą wydrukowane, więc zakładam, że druk tych orzeczeń nastąpi w bardzo krótkim czasie.
    już oceniałe(a)ś
    2
    2
    @tymon99 TK działa, pracuje, wydaje orzeczenia drukowane w Dzienniku Ustaw lub Monitorze Rządowym. Więc autor komentarza pisząc o tym, że TK jest spraliżowany, po prostu, bezczelnie kłamie.
    już oceniałe(a)ś
    5
    4
    @arawin321 Sam bezczelnie kłamiesz. Wystarczy jedno niewydrukowane - to z 11 sierpnia jako dowód. A tu się okazuje, ze są jeszcze zaległe sprzed 3 tygodni. Sam PiS twierdził, że drukowanie bezwłocznie to max 2 tygodnie. WIdać, jak traktują TK.
    już oceniałe(a)ś
    2
    2
    @arawin321 władza wykonawcza nie ma prawa zakwestionować choćby jednego orzeczenia TK,. Teoria wg pisu jest taka, że każda ustawa cieszy się domniemaniem konstytucyjności. Zapomina jednak dodać, że domniemanie to nie odnosi się do TK który jest jedynym organym uprawnionym do kontroli konstytucyjności oraz obalenia tego domniemania. TK nie mogło orzekać nt ustawy X działając na podstawiej tej samej ustawy bo byłby to absurd. Ustawa była niezgodna z Konstytucją RP, jeśli TK by się do niej zastosował to wyrok także byłby wadliwy.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    dlatego pis od początku swoich rzadow zablokował TK,by lekceważyć Polaków i Konstytucję i tak będzie do następnych wyborów !!!!
    już oceniałe(a)ś
    11
    10
    Problem ekshumacji to poszerzony dylemat Antygony, która wybierała pomiędzy prawem boskim (pochowaniem brata zgodnie z zasadami religijnymi) i prawem ludzkim (postępowanie zgodnie z prawem ). Różnica jest taka, że: - nie chodzi o zasady ściśle religijne (Kościół tutaj, jak Piłat, umył ręce), ale o ogólne zasady etyczne, które wyznają, jak mówi Konstytucja „zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł”. - dowody (właściwie na co?) można zdobyć w inny, nie tak drastyczny sposób. Dobrze, że rzecznik kieruje zapytanie do TK, bo dosadnie uświadomi to ludziom, że Trybunał, to nie tylko worek treningowy dla Ziobry i Kaczyńskiego, ale organ stojący na straży obywatelskich praw podstawowych.
    @jerjar Zaskarżenie w trybie stwierdzenia niekonstytucyjności, to rozprawa po 30 dniach. TK będzie musiał skorzystać z tego przepisu kc o zabezpieczeniu przedmiotu sporu. A najlepsze, że to nie wyczerpuje drogi odwoławczej, bo można jeszcze dokonać interpretacji tych przepisów przez Sąd Najwyższy i zawsze jest Strasburg. Oj, rozbiegają się pisim żółwie.:- ))
    już oceniałe(a)ś
    1
    2
    Bardzo słusznie jak władza Kubie tak Kuba władzy. Słusznie i naukowo.
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    tym bardziej chrzanić władzę
    już oceniałe(a)ś
    3
    3
    "Problem w tym, że - jak przypomniał Bodnar w TOK FM - władza nie uznaje orzeczeń Trybunału." To jest urojony problem. To czy pis zastosuje się do orzeczeń TK i orzeczenie TK to sa dwie rożne sprawy i nie należy ich łączyć. TK musi wykonywac swoja konstytucyjna powinność a pis może przestrzegać istniejące prawo albo nie. Napewno nadejdzie czas kiedy pis będzie rozliczony czy złamał prawo czy nie. Niemniej jednak łamanie prawa przez pis nie upoważnia nikogo do nie przestrzegania istniejącego prawa.
    @01obserwator01 Bełkot towarzyszu belkot
    już oceniałe(a)ś
    0
    4
    @mareczek60 Dla ciebie może i bełkot. Nic na to poradze i niech tak juz zostanie.
    już oceniałe(a)ś
    4
    6
    Na wokandzie TK, do tej pory, NIE MA żadnej zaskarżonej pisowskiej ustawy. O służbie cywilnej, o proturaturze, o mediach itd. Ciekawe, np. kto by podpisywał umowy z zarządem telewizji, gdyby zakwestionowano prawomocność wyboru prezesa? Przecież za chwilę nowa prezeska załatwi ich bezkarność. Dlaczego demokracja udaje, że nie ma narzędzi do obrony Konstytucji?
    @lukasiklukasik Wokanda, to sprawy zaskarżone ze znanym terminem rozprawy, do tego w TK ułożone miesiącami. Oglądałeś październik, a najbliższe rozprawy masz w listopadzie. Wszystkie zaskarżone i rozpoznawane sprawy są w innej zakładce. TV też tam mają, dla koneserów argumentacji i języka polskiego, polecam.:- ))
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    @piciu600 Dziękuję, ale np Ustawa antyterrorystyczna K 35/16 nie ma wyznaczonego terminu, żadna z ważnych go nie ma, a od grudnia wyznaczanie terminów TYCH ustaw może stać się marzeniem ściętej głowy.
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    @lukasiklukasik Nie da się ukryć, że TK jest głównie angażowany do obrony samego siebie. Ponadto pisi sędziowie migają się od prowadzenia spraw. Sprawy są przydzielone sędziom, oni je opracowują, dyskutują i wypracowują propozycję wyroku, tak to z grubsza wygląda. Brak terminu rozprawy oznacza, że propozycja wyroku nie została całościowo opracowana, albo nie zdobyła uznania większości składu orzekającego, że podniesiono jakieś wątpliwości, dotąd w propozycji wyroku nie uwzględnione. Tak nawiasem zaskarżenia są bardzo obszerne i zmierzają do uwalenia tych ustaw w całości, mam na myśli te ważne. Dlatego orzekający TK, nawet bez prezesa jest lepszy dla nas, niż TK z pisim prezesem i nieorzekający lub, co gorsza, orzekający stronniczo. A "ostatnia walka Apacza" o TK odbędzie się między 7 XI, a 19 XI.
    już oceniałe(a)ś
    1
    2
    Co będzie jeśli zainteresowana rodzina - przeciwna ekshumacji - stanie murem i nie dopuści do barbarzyńskiego bezczeszczenia zwłok? Czy Pierwszy pogrzebacz poza prawnej Komisji Smoleńskiej z Prokuratorem Generalnym staną przed Trybunałem Stanu? Wówczas milczący "Kościół" ich nie obroni!
    już oceniałe(a)ś
    7
    8