Od 2010 roku Polacy nie mieli tak pozytywnej opinii o USA - wynika ze światowego badania instytutu PEW. W Europie tylko Francuzi i Włosi są większymi zwolennikami Stanów Zjednoczonych. Ale mamy swoje granice: zdecydowana większość z nas jest przeciwnikiem podsłuchów i użycia dronów w wojnie.

Kryzys i wojna na Ukrainie spowodowały, że zaufanie światowej opinii publicznej do Rosji i do prezydenta Władimira Putina zanurkowało do najniższego poziomu od czasów zimnej wojny.

Jak pokazują najnowsze wyniki Centrum Badań PEW równocześnie ze spadkiem zaufania do Rosji, w Europie wzrósł odsetek osób, które patrzą przychylniejszym okiem na Stany Zjednoczone.

Lubimy USA jeszcze bardziej

W Polsce, w badaniu przeprowadzonym między 17 marca a 8 kwietnia na reprezentatywnej grupie 1 tys. obywateli powyżej 18. roku życia 73 procent osób odpowiedziało, że ma pozytywny wizerunek USA. To więcej o 6 punktów procentowych w stosunku do ubiegłego roku i druga największa wartość od początku XXI wieku.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Jak ktoś ma trochę czasu może postudiować cały raport. Z niego dowie się również że drastyczny spadek poparcia dla Ameryki zanotowano w Niemczech, Angli a żeby było śmieszniej na Ukrainie. No ale tego z omówienia Wyborczej się nie dowiecie.
    @alakyr a jak ktos przestudiuje bardzo dokladnie to sie dowie ze na Ukrainie drastycznie wzroslo poparcie dla Rosji...
    już oceniałe(a)ś
    6
    1
    Lepiej być ciemiężonym pod butem amerykańskiego światowego żandarma i jeść prostowane banany z Brukseli, niż zażywać przyjemności słoninowo - onucowo - cmentarnej "cywilizacji" Władymira Władymirowicza. Tu nie ma innej alternatywy
    @saint_just mhm :-) :-) :-) Tego nauczylem sie 40 lat temu ( o juz troche ponad) ... wtedy w paskudnym USA Nixona opozycja byla skazana na Monterey Pop... a w ZSRR na Magadan - oczywiscie alakyr bez wahania wali na Magadan :-)
    już oceniałe(a)ś
    7
    1
    @robert6_666666 Tacy jak on , "podejrzani etnicznie" nigdy stamtąd nie wracali.
    już oceniałe(a)ś
    9
    0
    @saint_just no nie no, chyba nie podejrzewasz go o to ze jest Polakiem?
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    @robert6_666666 Fakt.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    @saint_just Macie rację i nie macie. Jestem Ślązakiem.
    już oceniałe(a)ś
    0
    3
    Kasjerka w sklepie w USA stoi przy kasie I pakuje sprawunki w plastikowe torby . Butelki I sloiki wklada do papierowych torebek aby sie nie potukly . Jest uprzejma I usmiechnieta I zyczy ""milego dnia"". Kasjerka w Polsce siedzi I ma grozna mine jak minister Sikorski ! . . Rzuca artykulami spozywczymi ktore wytresowani klienci szybko pakuja . Jesli nie umiesz szybko pakowac , kasjerka I ludzie w kolejce rzucaja nienawistne komentarze I spojrzenia . I polska kasjerka jest rozgoryczona , bo jej za malo placa !!!! Spoleczenstwo amerykanskie jest przeciwne zwiekszaniu wydatkow na obrone leniwych Polakow ! Koniec poldarmowych F-16 , koniec darmowej tarczy . Polska wydaje na obrone 1,6 PKB I jak stwierdzil Obama , polowa z tego jest rozkradziona ! Obama stwierdzil , ze wydatki na zbrojenia w Polscepowinny wynosic powyzej 8% PKB . Podwojenie akcyzy na benzyne , 25% VAT na jedzenie , obnizenie wydatkow na opieke zdrowotna , 0,5% podatek od nieruchomosci - to amerkanskie propozygje na rozwiazanie problemu z finansowaniem obronnosci .
    @rockville Typowy polaczyna z Jackowa. Odreagowuje dorywcze wbijanie gwoździ na budowie za 5$ i stałe zagrożenie deportacją sączeniem zawistnego i kłamliwego bulgotu w necie.
    już oceniałe(a)ś
    10
    3
    @rockville A tak po prostu to co wlasciwie chcesz przekazac? Sprobuj sformulowac jedno proste zdanie, ktore mialoby sens. Bo narazie to emitujesz ciagle jakis strumien swiadomosci....ok synapsa o synapse zahacza.... nauczyl cie ktos pisac... ale o co ci wlasciwie chodzi? No tak jednym zdaniem...
    już oceniałe(a)ś
    7
    3
    Porażka propagandystów z Czerskiej Prof. Wiesław Binienda, dziekan Wydziału Inżynierii Cywilnej Uniwersytetu w Akron w stanie Ohio, został doradcą prezydenta Stanów Zjednoczonych. Barack Obama zaprosił go do współpracy w Komitecie Wykonawczym Partnerstwa Zaawansowanych Technologii Przemysłowych. Warto podkreślić, że komitet jest elitarną grupą zrzeszającą najwybitniejszych naukowców. W tym kontekście widać prymitywizm polskich prorządowych dziennikarzy, którzy bez opamiętania atakowali prof. Biniendę, ponieważ „odważył się” zostać ekspertem parlamentarnego zespołu badającego katastrofę smoleńską pod kierownictwem Antoniego Macierewicza. Wystarczy przypomnieć skandaliczny tekst Agnieszki Kublik w „Gazecie Wyborczej”, która w zmanipulowany sposób opisała zeznania prof. Biniendy złożone w Wojskowej Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Za te publikacje Kublik otrzymała nagrodę dziennikarską miesięcznika „Press” w kategorii news, co skrytykowali nawet jej koledzy z tej samej prorządowej frakcji. Nominacja prof. Biniendy potwierdziła, że prawda sama się obroni. Bez względu na ilość manipulacji oraz siły używane do jej zakrzyczenia przez armię propagandystów.
    @uhha Zamiast Hellfire's - eksplodujące parówki !!!
    już oceniałe(a)ś
    14
    4