Choć w gimnazjach nie ma lekcji przedsiębiorczości, a tylko 15 proc. badanych nastolatków ma konto w banku, polscy uczniowie z finansami radzą sobie całkiem nieźle. W najnowszej odsłonie badania PISA uzyskali 510 punktów przy średniej dla państw OECD - 500.

Poradzisz sobie? Sprawdź, jak wyglądały zadania dla 15-latków!

 

- Uczniowie wykazali się śmiałością i kreatywnością w rozwiązywaniu zadań - mówi Michał Federowicz z Instytutu Badań Edukacyjnych. Efekt? W najnowszej odsłonie badania PISA (Programme for International Student Assesment) na temat kompetencji finansowych polscy uczniowie uzyskali średnio 510 punktów. 15-latkowie z Polski wyprzedzili m.in. młodych Amerykanów, Rosjan, Francuzów i Hiszpanów.

Najlepiej w badaniu, uzyskując 603 punkty, wypadli uczniowie z Szanghaju przed uczniami z Belgii (541) i Estonii (529).

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    I tak ludzie klikną w artykuł przez zdjęcie atrakcyjnej gimnazjalistki.
    @heresy Chyba nie widziałeś atrakcyjnej gimnazjalistki.
    już oceniałe(a)ś
    5
    11
    @heresy Fajna ta ruda, z łóżka bym nie wypuszczał.
    już oceniałe(a)ś
    11
    4
    No bo posiadanie konta w banku pozwala się trochę nauczyć na temat ekonomii. Można to zadedykować sami wiecie komu...
    @pan-kabak pewnie nie pozwala, ale pomaga zwiększyć obycie w świecie pieniędzy. Tutaj przykładowe zadania: <a href="http://wyborcza.pl/1,75478,16296470,A_ty_poradzilbys_sobie_z_zadaniami_dla_15_latkow_.html" target="_blank" rel="nofollow">wyborcza.pl/1,75478,16296470,A_ty_poradzilbys_sobie_z_zadaniami_dla_15_latkow_.html</a>
    już oceniałe(a)ś
    6
    2
    @justyna.suchecka Problem w tym, że w świetle wyników badania dla znajomości finansów trochę nielogiczne jest stwierdzenie: "Co ciekawe, na lepsze wyniki w tej części PISA wyraźnie wpływało posiadanie konta w banku. Ma je tylko 15 proc. spośród badanych polskich nastolatków - tymczasem średnia dla OECD to aż 58 proc." Być może posiadacze kont rzeczywiście wypadają lepiej w tym badaniu, ale samo odwołanie się do średnich świadczy wręcz o zależności odwortnej (Polacy, z ktorych tylko 15% ma konta wypadli średnio lepiej niż inne nacje, w których konta posiada średnio aż 58% badanych).
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    @pan-kabak Płemiełowi Tuskowi? Faktycznie, nie posiada konta.
    już oceniałe(a)ś
    2
    8
    @zelazna_logika Logika z pewnością ci zardzewiała. Wszyscy wiedzą który z chwilowych premierów trzymał swe pieniądze u mamusi.
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    @koxiarz spróbowałam to rozpisać, żeby było jaśniej. W srednich oczywiście tego nie widać, chodzi o porównanie konkretnych uczniów - ci, którzy mają konta (również w Polsce) wypadają lepiej od tych bez. Tak wewnątrzkrajowo ;-)
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Super! Będą szybciej liczyć siedząc na kasie w Biedronce!!!
    @amorvertical ... i pisali "Belgii" przez jedno "i" na końcu jak autor artykułu. Przejdź my już lepiej na angielski, bo poprawną polszczyzną, niestety, mało kto się przejmuje... Żena
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Nasze swojskie wręcz narodowe kombinowanie i dbanie o własny interes nazywa się śmiałością i kreatywnością:)) "To, co wiedzą, to umiejętności nabyte m.in. na wiedzy o społeczności czy matematyce, ale przede wszystkim z domów. To nie są rzeczy, które można było wykuć na blachę, nauczyć się ich na pamięć." Właśnie!! Z Domów!! Z miejsca gdzie siedząc na śmieciówce, bez szans na polepszenie bytu słuchając propagandy sukcesu wygłaszanej przez polityków wpier*alających osmiorniczki na koszt podatników - udaje się utrzymać rodzinę i nie zeszmacić się.
    już oceniałe(a)ś
    21
    9
    świetnie z finansami radzą sobie gimnazjaliści, a zwłaszcza galerianki :D
    już oceniałe(a)ś
    14
    5
    uż od 5 lat czytam o znakomitych wynikach polskiej młodzieży w testach PISA. Po raz pierwszy takie krzepiące wieści nadeszły w 2009 r. Teraz ówczesne piętnastolatki są już na studiach i ja mam z nimi do czynienia. Stwierdzam, że najprostsze nawet zadania z zakresu matematyki finansowej - np obliczenie podstawy opodatkowania, mając daną wielkość podatku (i oczywiście wszystkie potrzebne wzory zawarte w tabeli podatkowej) jest nie do zrobienia dla 80-90% spośród nich. Ba, nawet banalne obliczenie podatku wg tabeli nader czesto sprawia kłopot. Obawiam się, że te testy PISA to jest jakiś humbug. Bardzo szkodliwy, bo przesłania liczne zjawiska świadczące o poważnym regresie polskiej edukacji. Nie wiem, skąd sie te świetne wyniki biorą, ale na pewno nie ze świetnego wykształcenia. Preselekcja uczniów uczestniczących w teście (np przez zachęcenie najsłabszych, by w dniu testu poszli na bezkarne wagary)? Powszechne ściąganie z pomocą "życzliwych" nauczycieli? Nie wiem, ale coś tu jest nie tak. Cenę zapłaci polska młodzież, która opuszcza i będzie opuszczać szkolne mury niedokształcona.
    @oblomoff Jaki jest wspaniały poziom edukacji polskiej młodzieży pokazują ostatnie wyniki z matematyki na maturze. Pewnie gdyby wyeliminować z egzaminu tych co ściągnęli poziom okazałby się jeszcze niższy. Najważniejsze aby absolwenci mieli ugruntowaną wiedzę o bogu watykańskiej.
    już oceniałe(a)ś
    5
    3
    Miernikiem jakości kształcenia są zastępy Azjatów. Zajrzałem ostatnio na Uniwersytet Warszawski a tam tabuny Azjatów. Japończycy , Chińczycy , Wietnamczycy , Koreańczycy. Tłumy czekające na wykłady światowej sławy polskiej myśli humanistycznej. Kiedy z pobliskiej Kancelarii dotarli na Uniwersytet trzej tenorzy polskiej nauki prawa i filozofii : Profesor Ćwiąkalski , Roman Giertych i sam szef MSW Sienkiewicz zastępy Azjatów skłoniły w nabożnym szacunku swoje głowy czując jak przenika je moc moralności i etyki bijąca od ludzi wojskowych służb informacyjnych. Te same obrazki widziałem w gimnazjach i liceach. Świat padł na kolana przed polską nauką. To szczyt edukacyjnej maestrii tak wychować społeczeństwo by z uznaniem i szacunkiem odnosiło się do powszechnego w elitach złodziejstwa , krętactwa, oszustwa i nepotyzmu.
    @badziewiak66 Jakoś wolę wymienionych słuchać niż Pawłowicz czy Jaroslawa. Mają lepiej poukładane w swych głowach niż pisuarowe profesorstwo.
    już oceniałe(a)ś
    1
    4
    To, że wyprzedziliśmy Amerykanwów i Rosjan to pikuś ale, że pobiliśmy na głowę młodych mieszkańców Izraela w finansach to już napawa optymizmem. Albo zmusza do zastanowienia się nad prawidłowością testu, czy aby ten test nie sprawdza tylko umiejętności rozwiązywania testów.
    już oceniałe(a)ś
    8
    2