Według danych GUS w ubiegłym roku ponad 400 tys. Polaków przeprowadziło się na stałe do innego województwa lub za granicę. Do Polski przybyło też na stałe 14 tys. osób z zagranicy.

W całym 2012 roku 21,2 tys. Polaków wyprowadziło się na stałe za granicę. To trzy razy mniej, niż wynosi liczba tych, którzy na miejsce zamieszkania wybrali Mazowsze - takich osób było prawie 65 tys.

Dlaczego? Adrian ze Szczytna, który przeniósł się do Warszawy, wymienia powody przeprowadzki: - Lepsza praca, większa anonimowość w dużym mieście i różnorodność sklepów.

Kuba z Częstochowy ocenia, że znalezienie pracy jego marzeń było możliwe tylko w Warszawie. Narzeka też na niski poziom nauki w jego rodzinnym mieście. A Marcin z Poznania docenia w stolicy wielość możliwości spędzania wolnego czasu.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    "Gdzie najchętniej przeprowadzają się Polacy?" -Raczej dokąd. Bo "gdzie" oznacza miejsce zdarzenia, kierunek to "dokąd" "Qvo vadis" -dokąd idziesz, a nie gdzie idziesz. .
    już oceniałe(a)ś
    11
    1
    autor artykulu w swojej przenikliwosci zapomnial dodac, ze Poznaniacy i Gdanszczanie przeprowadzaja sie pod miasto i obie te aglomeracje rosna (nawet szybciej niz wroclawska). Dzis myslenie kategoriami miasta administracyjnego traci myszka. Pod Poznaniem mieszka juz prawie tyle ludzi ile w samym Poznaniu, podobnie wyglada w trojmiescie. Te dwa osrodki sa zbyt atrakcyjne, zeby ludzie tak sobie "odplywali". Nastepnym razem proponuje przedstawic bardziej rzetelna analize...W ciagu ostatnich kilkunastu lat owszem, w Poznaniu ubylo ponad 50 tys ludzi, ale w powiecie poznanskim (pierscien gmin wokol miasta) przybylo 150 tys ludzi. Bilans dla calej aglomeracji to okolo 100 tys in plus od konca lat 90tych, srednio rocznie 6-7 tys w plusie. Wyglada na to, ze taka bardziej wnikliwa analiza jest juz poza zasiegiem pana redaktora. Szkoda, ze sie czytelnikow karmi tyle powierzchowna, co polprawdziwa informacja...
    @ciboulette to że redaktor nie ma pojęcia o czym pisze to fakt, ale twoje rewelacje nie są lepsze. Podaj źródło skąd wziąłeś takie dane nt. migracji. Coś mi się wydaje że mylisz migrację z przyrostem naturalnym
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    to jakaś propaganda urzędasów grobelnego ?!
    już oceniałe(a)ś
    1
    4
    to jest dosc powszechna wiedza na temat powiatu poznanskiego, daleko nie trzeba szukac , jest masa informacji na ten temat, wystarczy sie troche wysilyc, poszukac i poczytac, to nie boli :-)
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @tom.plamka niczego nie myle, poszukaj o powiecie poznanskim i jego przyroscie od lat 90tych (glownie migracja) i sie nie kompromituj! koncowki w j. francuskim "ette" sugeruja rodzaj zenski, tutaj tez mozesz sie troche doszkolic...
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @ciboulette skoro podajesz takie informacje to do ciebie wieśniaku należy obowiązek podania źródła. Inaczej to tylko twoje "wydaje mi się". Podaj źródło, to nie boli.
    już oceniałe(a)ś
    1
    2
    @tom.plamka wbij sobie w google powiat poznanski, aglomeracja poznanska tudziez metropolia poznanska i wszystko znajdziesz; takie informacje sa rozsiane po wielu linkach, nie bede zbierac bibliografii dla jakiegos nierozgarnietego lenia patentowanego, dla ktorego taka prosta czynnosc przekracza mozliwosci intelektualne.
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    Warszawa jako stolica dalej nie ma nawet 2 milionów mieszkańców więc szału nie ma :)
    aglomeracja ma 3.5 mln i najszybciej w kraju rosnie
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @eduardo70 fajnie by było gdyby 2 milionów nie miała ale niestety twoi znajomi zza miedzy przyjeżdżają i korki robią
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Nie chodzi o lepszą pracę a o głupotę i nieznajomość języków obcych.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @ciboulette Taka prosta czynność jak użycie polskich znaków diakrytycznych i interpunkcji, przekracza Twoje możliwości intelektualne. A teraz już stąd idź. Tfu!
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Te dane nie są chyba wiele warte bo niekoniecznie wszyscy zgłaszają urzędowi wyjazd z kraju czy przeprowadzkę. Ja na przykład wyjechałem 10 lat temu ale nigdzie tego nie zgłaszałem. A wcześniej i tak mieszkałem gdzie indziej niż byłem zameldowany, jak chyba większość ludzi w Polsce...
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Zapraszamy na gościnną, z fruktów i folkloru sławetną - Ziemię Łowicką !
    już oceniałe(a)ś
    0
    0