Henryk Sienkiewicz był wysoko honorowany. Na jubileusz w 1900 roku darowano mu pałacyk w Oblęgorku, a w 1905 roku otrzymał Nagrodę Nobla. Żyjący w tej samej epoce Bolesław Prus stronił od zgromadzeń, uciekał od fotografów, peszył się na uroczystościach "ku czci". A w 2012 r. - bez rozgłosu minęła setna rocznica jego śmierci. Czy jesteśmy skazani na zapomnienie autora "Faraona", "Anielki" czy "Emancypantek"?

Marek Górlikowski: Mało obeszła nas w tym roku 100. rocznica śmierci Bolesława Prusa. Czy nie boi się pan profesor, że za kilka lat również jego powieści umrą dla uczniów bezpowrotnie?

- Prof. Józef Bachórz*: - Rocznica śmierci Prusa rzeczywiście przeszła w naszych mediach publicznych bez śladu. Sejm na wniosek Komisji Kultury i Środków Przekazu ustanowił rok 2012 rokiem Piotra Skargi - 400-lecie śmierci, Kraszewskiego - 200-lecie urodzin, i Janusza Korczaka - 100-lecie założenia przezeń Domu Sierot i 70-lecie śmierci w Treblince, ale nie wiem, dlaczego brakło miejsca na 100-lecie śmierci Prusa, i nie rozumiem, dlaczego przemilczano tę rocznicę w gazetach i telewizji. Pamiętali ją organizatorzy Olimpiady Polonistycznej i nie przeoczyły środowiska uczelniane.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Sienkiewicz posiadał zdolność jaką posiada wiele współczesnych młodych ludzi czyli: dużo o sobie powiedzieć (nie potrafiąc dokonać tego "mówionego") czyli popularna reklama. Prus tej własności nie posiadał i pomimo twórczości która dla mnie jest o wiele wartościowsza niż Sienkiewicza utknął na wewnętrznej emigracji. Innym problemem między tymi pisarzami a który pogłębił to zapomnienie autora Lalki było to np. że byłem wychowany w komunie na tzw. patriotyźmie co znaczy że każdy który machał szabelką był bardziej wartościową postacią, od tego który uczciwie uczył się, pracował i także płacił podatki. W czasach komuny ludzi pokroju Wokulskiego czyli tacy co uczciwie dorobili się byli pogardzani, bo to przecież kapitaliści. Poza tym powiedzmy sobie uczciwie Prus otwarcie mówił nam gdzie leżą nasze słabości narodowe które doprowadziły do rozbiorów Polski a kto lubi słuchać pouczeń i kazań? Niestety jego wypowiedzi o naszych narodowych wadach nic nie straciły na aktualności.
    @nowy-trend1 wokulski nie dorobil sie uczciwie- doszedl do fortune na szemranych wojennych dostawach dla carskiej armii- czyli na polski- dzieki lapowkom wreczanym bez zenady.
    już oceniałe(a)ś
    6
    12
    @bumcykcykhopsiup Tak, tak. Czerwony Kapturek też uradł koszyk z Supermarketu. Pan Wokulski na dodatek był synem żyda. Matka była zagorzałą komunistką. W wolnych chwilach organizowała zjazdy partii. A już całkiem podejrzana sprawa ze smokiem wawelskim. To napewno jakaś kreatura z GMO.
    już oceniałe(a)ś
    15
    2
    @nerwus0 przeczytaj sobie lalke jeszcze raz. i zazyj melise.
    już oceniałe(a)ś
    5
    7
    @bumcykcykhopsiup Lapowki przy KAZDYCH dostawach wojskowych,to rzecz wrecz NORMALNA,czy sadzisz,ze w obecnym,tym "odrodznietym" polskim wojsku jest inaczej???Rzecz jednak w tym,ze wg."Lalki" Wokulski NIE oszukiwal na jakosci dostarczanego towaru,co szczegolnie w ramii carskiej bylo na porzadku dziennym
    już oceniałe(a)ś
    18
    1
    @cracken001 powszechnosc danego procederu nie czyni go automatycznie uczciwym. szczegolnie ze przez 8 miesiecy z 30 tysiwecy zrobil 300...
    już oceniałe(a)ś
    1
    2
    Pewnie, że Prus nie zasługuje na pamięć - bo dlaczego mamy szanować kogos, kto ma racje, jest mądry i potrafi pisać powiesci i nowele, które dają się czytać. Wolimy bezmyslnego Sienkiewicza gloryfikującego wojnę, podniecającego się okrucieństwem, piszącego bogoojczyźniane knoty i komiksy i nie różniącego sie od Mniszkównej.
    już oceniałe(a)ś
    40
    4
    Jeszcze jedno. Promowanie gniotów zawsze dobrze nam szło. W malarstwie promujemy Matejkę , który nie jest rozchwytywany na światowych aukcjach, zapominamy o Siemieradzkim, i Czachórskim, którzy na aukcjach światowych dzieł sztuki osiągają wielkie sumy. Tylko Oni są cenieni za technikę i uniwersalizm dzieł, Wielu spyta kim byli , odpowiedź brzmi kimś kto przez kunszt jest ceniony w Europie.
    już oceniałe(a)ś
    29
    2
    A ja juz dawno doszedlem do wniosku-karmienie dzieci i mlodziezy sienkiewiczowszczyzna powinno byc zabronione-dla ich dobra. W kazdej kulturze mozna spotkac takiego genialnego szarlatana jakim byl bez watpienia Henryk Sienkiewicz. Wszedzie zostali oni zdemaskowani-tak jak sobie na to zasluzyli. Tylko nie w Polsce, co mialo i ma badzo szkodliwy wplyw na jakis zdrowy rozwoj .
    już oceniałe(a)ś
    38
    16
    Ważniejsze jest to że jeden z aktywnych działaczy PO ogłosił publicznie że jest gejem. Przynajmniej ta informacja znajduje się aktualnie na "pierwszej" stronie internetowej gazety.pl
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    --- "A w 2012 r. - bez rozgłosu minęła setna rocznica jego urodzin." Tak typowe, że argument naczelnego o "pośpiechu w serwowaniu 'najnowszych' wiadomości" jest naśmiewaniem się z czytelników. Tak Panie Kurski. Król JEST nagi. 19"02
    Teraz będziesz się onanizował sprawdzając co chwilę ile czasu minie aż ktos wprowadzi korektę? A może nikt nie zauważy?
    już oceniałe(a)ś
    5
    4
    @wozi-woda --- Wyobraź sobie, ze dopiero teraz zaglądnąłem do komentarzy. Do artykułu drugi raz- nie, więc nie wiem, czy poprawiono. Znam przyjemniejsze warianty onanizowania się- np. 'petting'. Nie oceniaj innych według siebie. Twój gust nie musi wszystkim odpowiadać. Z uszanowaniem, Z. J. Kamiński- "eggerger" 18:35
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    'Faraon' jest jedną z najczęściej czytywanych przeze mnie książek, 'Lalka' już nie ale doceniam jej klasę. Co do pojedynku Prus vs. Sienkiewicz, to ten drugi, coby o nim nie mówić, był tzw. 'człowiekiem sukcesu', a więc choćby z tego powodu powinno się go cenić w dzisiejszej 'żeczywistości'. Trzeba też przyznać że 'Faraon' jest chyba jeszcze bardziej odległy od 'prawdy' historycznej niż Trylogia, a Sienkiewicz nigdy nie wprowadał u siebie wątków napdrzyrodzonych z taką powagą jak zrobił to Prus (np. cuda Beroesa). Tym niemniej jeśli chodzi o charakter postaci, dowcip i ironię etc to Prus bezapelacyjnie bije Sienkiewicza na głowę (aczkolwiek gdyby Sienkiewicz poszedł w tym kierunku jaki pojawia się w 'Szkicach węglem'... nie mogłem uwierzyć że to on to napisał. Otwarta płciowość, cynizm, triumfujące i nieukarane zło. 'Bartek zwycięzca' też nie jest gorszy, no ale potem twórczość Sienkiewicza pojechała na Zadnieprze...).
    @ale.sobie.konto.wymyslilem Pełna racja, z dwiema uwagami: jeśli chodzi o Sienkiewicza, bardzo dobre są też jego teksty "amerykańskie", nawet rzewnawe "Za chlebem" jest rzeczą zwyczajnie niezłą. Co do Prusa: też masz zupełną rację, ale jeśli odrzucić egipski sztafaż (wiadomo, od końca XIX wieku egiptologia poczyniła pewne postępy) i naprzyrodzonego hopla, to zostaje naprawdę świetna opowieść o tym, czym jest władza.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Prus jest proszę Pana nieśmiertelny, więc nie obchodzi mnie w ogóle czy umarł sto czy 500 lat temu. A co by było gdybyśmy używali systemu trójkowego?
    już oceniałe(a)ś
    3
    0