W Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku utworzono dział, który zajmie się tylko sprawami związanymi z błędami medycznymi. - Dzięki temu do minimum zostaną ograniczone niezasadne akty oskarżania na lekarzy, ale też nie będziemy podejmować decyzji o niezasadnym umorzeniu spraw - mówią śledczy.

Jak wynika z danych Prokuratury Krajowej, w 2015 r. w prokuraturach na terenie całego kraju prowadzono łącznie 3394 postępowania o przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przez lekarza. Tylko w 2015 r. wszczęto 1772 takie postępowania.

W tych polskich miastach najchętniej spędzamy wakacje. Numer 1? Wcale nie nad morzem

- Należy podkreślić, że sprawy dotyczące błędów medycznych są inicjowane przede wszystkim zawiadomieniami od osób pokrzywdzonych, a w niewielkim procencie zawiadomieniami od lekarzy ze szpitali. Spośród spraw dotyczących błędów medycznych zakończonych w 2015 r. tylko 4 proc. z nich zakończono skierowaniem aktu oskarżenia lub wniosku o ukaranie, a 45 proc. spraw umorzono - mówi Ewa Bialik, rzecznik Prokuratury Krajowej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze