Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zarekomendowała kandydatury Jana Czekaja, Stanisława Nieckarza i Mirosława Pietrewicza na członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

Jest to rekomendacja zgodna z oczekiwaniami, gdyż kandydatury te zostały ustalone przez kluby parlamentarne Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD), Unii Pracy (UP) i Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL), a te ugrupowania dysponują większością bezwzględną w Sejmie. Za wyborem Czekaja, który jest już obecnie członkiem RPP głosowało 21 posłów, przeciw było 14, trzech wstrzymało się od głosu. W przypadku Nieckarza, 26 posłów było za, 10 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. Pietrewicz uzyskał poparcie 31 posłów, sześciu było przeciwko jego kandydaturze, a jeden poseł wstrzymał się od głosu. Głosowanie komisji jest jedynie rekomendacją złożoną Sejmowi. Wybór członków do RPP odbędzie się prawdopodobnie w czwartek. Pozostali trzej kandydaci do RPP, Stefan Kurowski (popierany przez Ligę Polskich Rodzin), Artur Piotrowicz (popierany przez Samoobronę) i Jan Winiecki (popierany przez Platformę Obywatelską), nie uzyskali rekomendacji komisji. Kandydaci zarekomendowani przez komisję uznali dotychczasową politykę banku centralnego dążącą do redukcji inflacji za zbyt restrykcyjną i bolesną społecznie.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze