CO DZIŚ W ROSJI PISZCZY? Bez Rosji rozpoczął się w niedzielę szczyt G7 (do niedawna G8) w Bawarii. Przywódcy siedmiu najpotężniejszych ekonomicznie państw Zachodu sporo będą rozmawiać o sprawach rosyjskich, ale bez Władimira Putina. On solidnie zapracował na to, by wylecieć z tego ekskluzywnego klubu, i szanse na powrót doń ma bardzo mizerne.

Mówi się dziś, że Moskwa już dawno, bo w 1997 r., została przyjęta do grupy gigantów "na piękne oczy". A to nieprawda.

Rosja, a konkretnie jej ówczesny prezydent bardzo na to zasłużył. To był czas, kiedy w Moskwie rządziły "młode wilki Borysa Jelcyna", dwaj prozachodni, prorynkowi "pierwsi" wicepremierzy Anatolij Czubajs i zamordowany kilka miesięcy temu Borys Niemcow. Wydawało się, że wielki kraj na Wschodzie ku pożytkowi swych obywateli wpisze się w porządek europejski.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Rosja co najwyżej może się ubiegać o przewodnictwo w klubie państw terrorystycznych mając obok siebie Korę Północną w roli sekretarza generalnego.
    już oceniałe(a)ś
    68
    20
    jak tepy jest to kraj niech swiadcza wpisy onucowych troli pod kazdym tematem dotyczacym zachodu /pod tym tez/. blazenada, chamstwo, glupota i prymitywizm. te wpisy tylko poglebiaja pzepasc miedzy nimi a zachodem. sami sobie wykuli ten ostracyzm.
    już oceniałe(a)ś
    45
    14
    G7 tak wielkiego znaczenia znowu nie ma, ale dla narodu mającego tak straszliwe kompleksy, sprawa jest bardzo bolesna.
    @wmc-33 Moze i nie ma ale.... G7 ma w dalszym ciagu 45% swiatowej produkcji (Chiny 19%, Indie 7%, Rosja 3%) - dane z 2014. (a 2015 raczej pozycji Rosji nie poprawi). Udzial G7 w swiatowym handlu to tez cos kolo 50%.
    już oceniałe(a)ś
    12
    1
    @wmc-33 sdfsf
    już oceniałe(a)ś
    0
    6
    Z tą "solidnością" Jelcyna to bym nie przesadzał. Jak był trzeźwy, to może... Ale rzadko bywał.
    @roncalli Byl Jelcyn z czasow koncowki ZSRR, puczu komunistow, rozwiazania ZSRR i partii komunistycznej, szturmu na Rade Najwyzsza, reform pierwszej kadencji i partnerstwa dla pokoju... i byl tez Jelcyn drugiej kadencji czlowiek, ktory przegral niestety szanse Rosji i sporej czesci Eurazji z wlasnym nalogiem. Nalezy ich odrozniac.
    już oceniałe(a)ś
    15
    1
    No i co z tego? Mocne i dynamiczne gospodarki Tadzikistanu czy Uzbekistanu to dla Moskwy znacznie lepsi i bardziej odpowiedni partnerzy, niz jakis tam Mercedes czy Chewrolet. Wpieriod, rebiata, podbijcie swiat slonina i wodka. Moze uda mi sie jeszcze dozyc czasow, ze zobacze, jak sie kacapia w gruzy wali?
    już oceniałe(a)ś
    18
    5
    G7 ??? ????????? ??????????? ?????? ??? ????? ???? ??????. ??? ?????? ??? ??? ?? ?????????. ??? ??????? ????????????? ?????? ???????? ???? G20. ????? ?????? ???? ???? ???????? ??????? ??? ????? ???????? ????? ??? ?????, ?????. ??? ???? ??????? ??? ?????? ????????????? ??????? , ??? ???????
    @????? ?????? G7 ??? ??????????? ????? ?????????????? ????? ????? ???????? ??????? ???????? ? ????????????, ??? ??-??????. ??-??????, ??? ?????? ? ??????? 20 ????? ?????? ????????????? ?????? ????????, ????? ???? ?? ????? ??????? ? ?????????, ????? ? ??????? ????? ?? ????? ????? ?? ??????. ?-???????, ?? ??????? ????? ????????? ??????? ?????? ??????? ??? ???????
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    Putin umieścić na duże i grube G7.
    już oceniałe(a)ś
    5
    5
    za Die Zeit: Sama w sobie bliskość do zachodniego świata nie jest już bezwzględną wartością dla współczesnej Rosji, która stara się podążać suwerenną polityką zagraniczną, przekonuje niemiecka Die Zeit pisząc o zbliżającym się spotkaniu szefów państw „wielkiej siódemki”, które znów odbędzie się bez udziału rosyjskiego przywódcy. „Czy prezydent Rosji w niedzielę usiądzie na Kremlu i będzie się smucił, że przywódcy G7 zebrali się w zamku Ellmau bez niego? Raczej nie. Czasy, kiedy rosyjski prezydent dążył do tego, aby po prostu stanąć obok swoich zachodnich kolegów, bezpowrotnie minęły”, — pisze gazeta. Według gazety zachodni świat stracił dla Rosji ten bezwarunkowy blask, który odbijał w jej stronę natychmiast po rozpadzie Związku Radzieckiego. Rosja rozczarowała się zarówno Europą, jak i Stanami Zjednoczonymi, które wykazały w stosunku do niej hipokryzję i niezdecydowanie. Dziś europejscy przywódcy jeden za drugim przyjeżdżają do Rosji i mowa bynajmniej nie tylko o greckim premierem Alexisie Tsiprasie. Moskwę dopiero co odwiedził premier Słowacji Robert Fico. Kilka dni później Władimir Putin wybiera się do Rzymu, aby odwiedzić rosyjski pawilon na międzynarodowej wystawie „EXPO-2015”. W Watykanie weźmie on udział w prywatnej audiencji u papieża Franciszka. „Zgodzicie się, że samotność i izolacja wygląda jakoś inaczej”, — ironizuje wydanie. Kontakty w ramach Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SOW), do której wkrótce wstąpią Indie i Pakistan, a następnie być może także Iran, intensywna współpraca z Chinami — na tle aktywności polityki zagranicznej Kremla nieuczestniczenie w szczycie G7 wygląda trochę jak nieznaczący epizod, zauważa Die Zeit. Gazeta uważa, że w obecnej sytuacji Kreml tylko wygrywa odzyskując większą swobodę w prowadzeniu własnej niezależnej polityki i wybawiając siebie od potrzeby pójścia na jakiekolwiek dodatkowe kompromisy z szefami czołowych krajów.
    @dirxml Tak oczywiscie, nie uczestniczenie w G7 to nieznaczący epizod, w odróżnieniu od wizyty prezydenta tak potężnych krajów jak Grecja i Słowacja. Nie mówiąc już o światowej randze odwiedzenia przez Putina pawilonu na Expo... A jeśli przywołujesz Die Zeit, to może napisz też, że ten artykuł to nie opinia gazety, tylko ich korespondencja z Moskwy napisana z podobnym przekąsem przez odpowiednika p. Radziwinowicza w Die Zeit, zaś jej treść oddaje to, co słychać Moskwie, gdzie po wyrzuceniu z G7 trudno powiedzieć cokolwiek innego, niż to, że sami chcieli wyjść.. Zainteresowani mogą sprawdzić całość artykułu na stronach Die Zeit, autorem jest Johannes Voswinkel
    już oceniałe(a)ś
    20
    7
    @wed no świetnie, można powiedzieć tak Die Zeit ma gimbazy redaktorów naczelnych którzy publikują wszytko co im ich korespondenci napiszą bez analizy ich zawartości, rewelacja, po prostu ---- a najgorsze jest to, że ten tekst pokazuje, że sprawa nie jest tak oczywista jak nam przedstawiają nasze media z gazetą na czele ..... co zresztą wielu polaków już widzi i coraz bardziej zaczyna powątpiewać w informacje nam dostarczane
    już oceniałe(a)ś
    6
    14
    @dirxml w odróżnieniu od waszego sowieckiego zamordyzmu w wolnych krajach redaktor naczelny czy prowadzący wydanie nie jest cenzorem.
    już oceniałe(a)ś
    14
    2
    @dirxml Oczywiście masz rację, jeśli ktoś zamiast prawdziwych owoców morza woli surimi.
    już oceniałe(a)ś
    3
    1