Jak podczas upałów zabezpieczyć lekarstwa z apteczki? Po czym poznać, że dany lek się nie nadaje do zażycia, mimo że nie minęła jego data ważności? Jak zabezpieczyć przyjmowane systematycznie leki na czas podróży?

Często zapominamy, że wysoka temperatura i wilgotność bardzo szkodzą przyjmowanym przez nas lekarstwom. Warto przejrzeć domową apteczkę, również wtedy, gdy nie bierzemy leków systematycznie, dla własnego bezpieczeństwa.

Jak przechowywać leki podczas upałów?

W zasadzie wszystko mamy napisane na ulotkach, ale co to znaczy "przechowywać w temperaturze pokojowej"? Panujące obecnie temperatury z całą pewnością pokojowe nie są. Zwykle producenci leków, pisząc o temperaturze pokojowej, mają na myśli temperatury ok. 22-25 stopni. Jeśli mamy klimatyzację, mieszkamy w kamienicy, mamy pokój od strony północnej, możemy trzymać lekarstwa blisko podłogi (ale nie w łazience) - nie powinno się im stać nic złego. Jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić takich warunków lub mamy do czynienia z bardziej wrażliwymi rodzajami leków - włóżmy je do lodówki, najlepiej do pojemników umieszczonych na drzwiach, tam zwykle panuje temperatura około ośmiu stopni.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Komentarze