Nie tracąc uśmiechu, nie podnosząc głosu, z chłodną precyzją 59-letnia filipińska dziennikarka Maria Ressa tłumaczy, że mimo otrzymania Pokojowej Nagrody Nobla w 2021 r., mimo uznania jej za Człowieka Roku przez magazyn „Time" trzy lata wcześniej, nadal grozi jej spędzenie reszty życia w więzieniu. Przez kilkadziesiąt lat była reporterką CNN w Azji, ale dojście do władzy prezydenta Rodrigo Duterte na Filipinach sprawiło, że stała się globalnie rozpoznawalną postacią walczącą o wolność słowa.
Wszystkie komentarze
Szybko okazałoby się, że niemożliwe jest jednak możliwe, a Facebook jednak potrafi zadbać o bezpieczeństwo użytkowników.
Poczytaj "zasady użytkowania" i "politykę prywatności" Facebooka. To kilka godzin klikania i nieco wyobraźni, ale warto. Naprawdę.
Zasady użytkowania i polityka prywatności mediów takich jak Facebook powinny być narzucone przez ustawodawcę?
I tu jest pies pogrzebany.
Są inne wyszukiwarki, np. DuckDuckGo. Polecam.
you(kropka)com to świetna wyszukiwarka bazująca na sztucznej inteligencji. Niestety wyszukiwanie obrazów nie funkcjonuje jeszcze najlepiej. Ale nie ma żadnych reklam, więc wyniki są często lepsze niż w Google.
Ale wiem: Google to nie tylko wyszukiwarka, ale również Android.
Tak. Ale FB ma twojego "klona". Powiązania Google z FB są silne - wymieniają się danymi. Niemal do każdego portalu masz link do logowania przez Google Facebooka i Twittera (lub GitHub - klon Google). Nie musisz mieć konta w mediach społecznościowych, żebyś był ich pożywką.
Nie przesadzaj. Po prostu zawsze i wszędzie należy używać szarych komórek i starać się weryfikować to co ktoś głosi, twierdzi, nie ulegać psychozie tłumu. Ludzie są tylko ludźmi zawsze skłonnymi do błądzenia.
I nie mają prawa zatajać ważnych informacji, nawet a raczej szczególnie gdy mogą mieć negatywny wpływ na zysk.
Właściwie każdą działalność można uzasadnić poprzez dbanie o zyski swoich akcjonariuszy.
Zresztą nie jest to apel do dobrego serca wielkich koncernów, a do polityków, którzy powinni wprowadzić podobne regulacje, jak w przypadku stacji telewizyjnych i radia.
Jeśli na Facebooku można bez żadnej reakcji przeprowadzić nagonkę przeciwko prywatnej osobie, albo przeprowadzić kampanię dezinformacyjną, to Facebook powinien stracić koncesję i zostać zablokowany na terenie całego kraju.
Bardzo szybko okaże się, że jednak można zadbać o bezpieczeństwo użytkowników. Niemożliwe stanie się możliwym.
Podobnie jak firmy farmaceutyczne. Ale mamy regulacje, że leki muszą mieć stosowne testy i nie interesuje nas, że to obniża zysk akcjonariuszy.
Zysk akcjonariuszy dosyć często koliduje z dobrem wspólnym. Politycy powinni pilnować, żeby tworzyć regulacje, które sprzyjają dobru wspólnemu. A my musimy pilnować polityków.
Nie widzę powodu, dla którego akurat akcjonariusze Facebooka czy google mieliby być wyjęci spod tej zasady.