Wielkie mocarstwa? Obywatele Europy sądzą, że to raczej podmioty niepaństwowe, czyli firmy i najbogatsze jednostki, tworzą najbardziej wpływowe grupy we współczesnym świecie.

Ivan Krastev jest prezesem Centrum Strategii Liberalnych w Sofii i członkiem Instytutu Nauk o Człowieku (IWM) w Wiedniu

Mark Leonard jest współzałożycielem i dyrektorem think tanku Europejska Rada Spraw Zagranicznych (ECFR), ostatnio wydał „The Age of Unpeace"

***

Czy zimna wojna powróciła, jak chcieliby tego publicyści? Czy „wolny świat" ponownie stoi w cieniu rosnącego autorytaryzmu? Czy powrót rywalizacji wielkich mocarstw zadziała jako zewnętrzny czynnik federacyjny dla Zachodu? Bez wątpienia, jeśli nowy sojusz bezpieczeństwa na obszarze Indo-Pacyfiku – nazwany AUKUS i ogłoszony przed paroma tygodniami przez USA, Wielką Brytanię i Australię – jest jakąkolwiek wskazówką, to jest to zdecydowane „tak".

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Chiny to wielkie zagrożenie dla świata, wolności, ekosystemów i klimatu. Każda nacja, której jest stosunkowo dużo - jest takim zagrożeniem. Mentalność tych ludzi jest taka, że jednostka się nie liczy - liczy się państwo i jego interesy.
    @wcurwionyobatel
    Ty ku... skonczony matole byles w chinach ? Rozmawiales z wyksztalconymi chinczykami ? Niewyksztalceni chnczycy niczym nie różnią sie od idiotów w usa nie mówiac o idiotach z polski . Znalazl sie znafca chin.
    już oceniałe(a)ś
    3
    20
    @KogoToObchodziWhoCares
    Rozmowa z wykształconym niewolnikiem z jednopartyjnego, zamordystycznego kraju musi być duchową ucztą :)
    już oceniałe(a)ś
    20
    1
    @pedro.666
    Ty pewnie takich rozmow przeprowadziles wiele . Rozmawiales kiedys z amerykaninem ? Albo brytyjczykiem ? Bo ja tak i wiem jak maja zryte berety przez tą swoja propagande wspaniałosci i lepszości od innych takze spie...j z tą swoją antychinska propaganda wyssana z dupy kaminskiego i jego kolegów . Pisowiec
    już oceniałe(a)ś
    1
    15
    @KogoToObchodziWhoCares
    Rozmawiałem z Amerykaninem i nie miał zrytego beretu.
    Dzięki tej rozmowie wiem, że Amerykanie są subtelni, inteligentni, są kobietami w średnim wieku i grają na harfie
    już oceniałe(a)ś
    7
    1
    @pedro.666
    Ku... stary jakim trzeba byc zjebem zeby wrzucac 1.400.000.000 do jednego wora ?? Jestes typowym polaczkiem a mulaci to ciapaci co ? Żałosne palanty
    już oceniałe(a)ś
    1
    9
    @wcurwionyobatel
    Są różni Chińczycy. Mnie zaskoczyło jak daleko posunięty jest materializm szanghajczyków. Tematy, które są ważne dla Europejczyków (wolność i takie tam) są nieistotne o ile nie da się ich przełożyć na pieniądze. Nieistotne w tym sensie, że nawet nie istnieją w bardzo dalekiej orbicie tematów do rozmowy.
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    @KogoToObchodziWhoCares
    Czy piszac po polsku trzeba ublizac , uzywac ordynarnych slow , to nowa forma wpisow w GW..?
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    "Znamienne jest, że Europejczycy postrzegają konflikt z Rosją jako bardziej realny niż z Chinami"

    Znamienne jest też, że Rosjanie (ci świadomi) postrzegają to na odwrót: tzn boją się głównie Chin.
    Tyle że nieoficjalnie.
    Oficjalnie bardzo się przyjaźnią i kochają :)
    już oceniałe(a)ś
    19
    1
    Pekin jest tak daleko, że nikt nie wie jak bardzo. To po pierwsze. Po drugie od wielu lat Waszyngton wywołując lub biorąc udział w różnych konfliktach niczego nie dość, że nie doprowadził do końca to i nie wygrał. Przykład to najlepszy to decyzja prezydenta Busha seniora o wstrzymaniu się przed obaleniem Saddama w początku lat 90. Później to dalej Afryka, Afganistan, Korea Płn. itd. itp. Jaką są Amerykanie gwarancją i dla kogo?
    Myślę, że postrzeganie wielu Europejczyków roli Brukseli wynika z dobrobytu. Po co się angażować w coś co zepsuje wakacje, szkołę, dochody. Chiny mając świetną propagandę omamili wielu Europejczyków i Amerykanów. Dobre Chiny róbmy biznes.
    Wszyscy się Chinami zachwycali. W Polsce nieżyjący już prof. Dziak był wielkim ich orędownikiem.
    A to jest bardzo duży błąd. Należało naprawdę studiować Konfucjusza i Mao. Zimna wojna jaka się toczy, którą zresztą Chiny wywołały. Chiny nie są w stanie zaspokoić potrzeb społeczeństwa, które sami rozdmuchali. Bogate wybrzeże Chin i biedny interior to duży dyskomfort dla mieszkańców. Stąd jak nie ma chleba to trzeba stworzyć igrzyska. Powodowanie konfliktów z Wietnamem, Filipinami czy, najniebezpieczniejszy wydaje się, z Tajwanem pozwoli Chinom na odsunięcie problemów Chińczyków na przyszłość. I przyjdzie kolejny tłum biznesmenów i polityków, który z Rosją lub bez będzie się podlizywać kolejnym sekretarzom KPCh.
    @Wujekibomba
    Ogólnie plus, ale to nie Chiny wywołały zimną wojnę, tylko poprzednia ekipa w Białym Domu.
    już oceniałe(a)ś
    3
    7
    Chiny zżerają ich ambicje imperialne i chęć odwetu za czas wojen opiumowych. Państwowa propaganda podsyca te nastroje. Z drugiej strony gdyby Chiny chciały osiągnąć przestrzeń życiową porównywalną z USA, czy Kanadą, to potrzeba dodatkowo 2 kul ziemskich, by to zagwarantować. Co zatem idzie, muszą walczyć.
    już oceniałe(a)ś
    6
    1
    Oczywiście, że nie ma łatwych analogii. Wtedy wolny świat miał przewagę gospodarczą nad imperium zła, dzisiaj jest odwrotnie.
    @miszcz_wincenty
    Imperium zła ? Moze zapytaj co to znaczy ofiarom bomby atomowej w japonii albo zdeformowanym ludziom od czynnika pomaranczowego w wietnamie matole skonczony . Tym czy Zssr byl i jest dla europy wschodniej tym samym byl i jest nadal usa dla ameryki poludniowej
    już oceniałe(a)ś
    3
    17
    @KogoToObchodziWhoCares
    Tyle że prawie każdy mieszkaniec ZSRR chciał żyć wtedy w USA
    W drugą stronę jakoś to nie działało
    A przez mur berliński też ruch był wyłącznie jednostronny

    Ot, taka drobna różnica między dwoma "Imperiami Zła" :)
    już oceniałe(a)ś
    12
    1
    @miszcz_wincenty
    A teraz nie ma przewagi gospodarczej? O matko. Sięgnij po statystyki.
    już oceniałe(a)ś
    4
    1
    @art30000
    No właśnie, sięgnij, ale po te istotne i prawdziwe.
    już oceniałe(a)ś
    2
    2
    @miszcz_wincenty
    Ekonomicznie Chiny wyprzedziły Stany w tej dekadzie. Jeśli chodzi o "materiał ludzki" Stany są o lata świetlne przed Chinami i finalnie to ma znaczenie.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Chciałęm zauważyć, że opinie ludzi często maja sie nijak do akietowanego problemu.
    już oceniałe(a)ś
    4
    2
    chciałem przypomnieć ze w dużym stopniu sytuacja migrantów na granicy z Białorusią jest konsekwencja wojen rozpętanych przez USA. A tera wzięli dupę w troki i TO NIE MY. Teraz szykują nowa wojnę z nowym wrogiem.
    już oceniałe(a)ś
    2
    3
    Taka ciekawostka : Jednym z warunków jakie usa postawiło angolom do przystąpienia do 2 wojny światowej bylo oddanie ( podzielenie sie) wszystkimi wynalazkami i patentami w tamtym czasie a nie dobrodusznosc amerykanow . 2 wojna swiatowy to byl najlepszy interes ameryki w historii no i jako jedyna wyszla po konflikcie najlepiej jako jedyne mocarstwo pod wieloma wzgledami . Rosja miala tylko armie i kilka bomb atomowych .
    @KogoToObchodziWhoCares
    Nie, no jasne - powinni byli zbawiać świat altruistycznie, bo na tym wszak polega realna polityka :)
    już oceniałe(a)ś
    9
    2
    @KogoToObchodziWhoCares
    Po wojnie ZSRR nie miał broni atomowej, a Amerykanie zbudowali swoją dzięki fizykom z Europy. Nawet jeden z nich był z Polski Stanisław Ulam.
    już oceniałe(a)ś
    9
    0