Eksperci wyliczyli dług krajów, które od początku rewolucji przemysłowej palą paliwa kopalne względem państw rozwijających się. Pierwszy dzień na COP29 obfitował w emocje: odbyła się demonstracja ws. tego, co dzieje się w Strefie Gazy, a wysłannik Białego Domu mówił o rozczarowaniu z powodu wygranej Donalda Trumpa. Czy teraz to Chiny staną się klimatycznym liderem?

Korespondencja z Baku.

***

Tasneem Essop, dyrektorka Climate Action Network, ważnej międzynarodowej organizacji klimatycznej zaczęła COP29 w Baku z wysokiego C, zarówno politycznie, jak i finansowo. Eksperci i dziennikarze spodziewali się, że ten szczyt klimatyczny będzie o liczbach, ale Essop zaskoczyła wielu najpierw wyliczając, że już 404 dni trwa "ludobójstwo" w Strefie Gazy, od 30 dni jest ona oblężona od północy, ponad 43 tys. ludzi zginęło, w tym 70 proc. to kobiety i dzieci. A największa grupa wiekowa osób, które zginęły w Gazie to dzieci w wieku 5-9 lat. Do tego Essop dodała kilka tysięcy osób, które zginęły w Libanie i 85 tys. ton bomb, które spadły do tej pory na Gazę.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    tylko 5?
    bez kozery powiem pinset!
    już oceniałe(a)ś
    11
    3
    "Eksperci wyliczyli dług krajów, które od początku rewolucji przemysłowej palą paliwa kopalne względem państw rozwijających się"

    Długi trzeba spłacać! Ciekawe jestem tylko ile mają do zapłacenia Austro-Węgry albo Imperium Rosyjskie.

    Nie wiem też co ze sprawą Śląska. Mam nadzieję, że jakoś dogadamy się w tej kwestii ze Związkiem Niemieckim, Cesarstwem, Republiką Weimarską i III Rzeszą.
    już oceniałe(a)ś
    11
    5
    Dajcie te pieniądze Afryce, a lokalne rządy na pewno dobrze ją spożytkują. Na kolejne domy w Szwajcarii, tajne konta na Kajmanach, luksusowe samochody i zakupy dla żon i kochanek w Paryżu. W Afryce od lat 60-tych nie ma kolonializmu. I gdzie oni teraz są? Jak to jest że Polska, bankrut w latach 80-tych, jakoś dała radę doszlusować do Zachodu w ciągu 30 lat, a Afrykańskie kraje (poza nielicznymi wyjątkami) nie? Chiny wyrosły na potęgę, ba, Indie się podnoszą, a Afryka jak była bajzlem, tak jest. Ile można winić tzw. Zachód za kolonializm? Afryka ma nieprzebrane bogactwa naturalne, młode społeczeństwa i (w większości krajów) biedę aż piszczy. Weźmy takie Zimbabwe: garstka białych farmerów zapewniała produkcję żywności i ten kraj był jednym z większych jej eksporterów na kontynencie. W latach 90-tych, gdy do władzy dorwał się Mugabe, przeprowadził m.im. swoją 'reformę' rolną która polegała na tym, że odebrał ziemię białym farmerom i rozdał swoim towarzyszom w walce partyzanckiej. W wyniku czego kraj ten z eksportera żywności stał się jej importerem i bankrutem. I co, znowu to wina zachodu? A może skorumpowanych, zepsutych i klanowych lokalnych rządów? Ile można winić innych za swoje niepowodzenia?
    już oceniałe(a)ś
    7
    3
    Lewakom już do końca odwaliło
    już oceniałe(a)ś
    7
    3
    Prędzej to globalne południe wyparuje po ataku nuklearnym niż dostanie choćby bilion.
    już oceniałe(a)ś
    5
    2
    O! Świetny plan. Brzmi jakby wymyślony przez Niemcy. Oddamy im 5 mld w pomocy rzeczowej. Wyślemy tam BMW i Mercedesy, na które jest coraz mniej chętnych szczególnie jak w Europie zakażemy samochodów spalinowych. Tam i tak nie będą produkować co2 bo paliwo będzie drogie. Oczywiście to wszystko na kosz europejskiego podatnika ;)
    już oceniałe(a)ś
    4
    2
    Tiaaa poowinna zapłacic te pierdyliony by mieszkańcy południa mogli opłacić przemytników którzy przerzucą ich do Europy by tam mogli zyć na koszt europejskiego podatnika
    zaiste zacny plan
    już oceniałe(a)ś
    4
    3
    Nie powinna.
    już oceniałe(a)ś
    3
    2