Duże drzewa powinny być traktowane jako zasób nieodnawialny. Jeśli tylko jedno magazynuje trzy tony węgla, a dzięki liściom produkuje tlen, który wystarczyłby człowiekowi na wiele dni, to nie jesteśmy tych funkcji w stanie w łatwy sposób zastąpić - mówi Kamil Witkoś-Gnach, prezes Nature-Based Tree Management.

W ramach akcji setki drzew w Europie zostały oznaczone specjalnymi ekologicznymi etykietami TreeTag. Każdy taki plakat zawiera szczegółowe informacje o wartości ekosystemowej danego drzewa, w tym o ilości przechwytywanej wody opadowej oraz zanieczyszczeń i produkcji tlenu. Wszystkie te drzewa można również znaleźć na interaktywnej mapie

Kampania ma na celu podkreślenie znaczenia drzew, szczególnie tych o dużych koronach, które odgrywają istotną rolę w łagodzeniu skutków zmian klimatycznych i nagłych zjawisk pogodowych, takich jak intensywne opady.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    To tylko i aż akcja promocyjna, niestety o niewielkim zasięgu. Na PRze w samorządach się kończy - bo gdy przychodzi do decyzji, to zawsze ważniejsze jest szybkie wydanie dwz i szybka realizacja bez przeszkód inwestycji. Zostaje ładne zdjęcie polityka.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    W Piasecznie jest olbrzymia stara topola. Kogo zawiadomić, żeby została objęta ochroną jako pomnik przyrody?
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Jak to się ma do promowania budowania z drewna jako rozwiązania ekologicznego? Teraz na topie nie jest już szkielet drewniany zastąpiony szkieletem stalowym, ale budowanie z materiałochłonnego CLT czyli drewna klejonego wielowarstwowo, z którego prefabrykuje się całe pełne ściany o grubości kilkunastu centymetrów. Z ekologią nie ma to nic wspólnego - gdyby zastąpić taką technologią konstrukcje żelbetowe to w ciągu kilkunastu lat stracilibyśmy resztki naszych lasów.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0