Mamy maj, jest coraz cieplej. Struktura demograficzna kraju nie pozostawia złudzeń, jesteśmy starzejącym się społeczeństwem. To właśnie dzieci, osoby chore, ale też ludzie starsi są bardziej podatni na negatywne skutki wysokich temperatur - mówi dr Agnieszka Kuśmierz.

Ewa Furtak: Rozpoczęły się prace nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu. Na taki plan zdecydowało się województwo śląskie. Z jakimi problemami musi się zmierzyć?

Dr Agnieszka Kuśmierz (ekspertka ds. ocen oddziaływania na środowisko i adaptacji do zmian klimatu z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego): - Województwo śląskie jest przede wszystkim bardzo zróżnicowane. Na południu są tereny górskie. Centralna część to tereny przemysłowe, w tym górnicze i pogórnicze, bardzo silnie zurbanizowane. Im bliżej województwa łódzkiego, tym więcej jest terenów rolniczych.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Nothing to add, nothing to subtract aeromonasie. W punkt.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Polska mogłaby otrzymać na adaptację klimatyczną sporo know how i pieniędzy z Green Deal i Nature Restoration Law, ale odrzucając te niezbędne narzędzia, nie dostanie ani grosza. Cały świat dostosowuje swoje rolnictwo, energetykę i inne dziedziny gospodarki do zmian klimatu, tylko Polska chciałaby robić "business as usual". Polska - kraj postpańszczyźnianej ciemnoty zawsze jest hamulcowym postępu.
    już oceniałe(a)ś
    4
    2
    Mnie interesuje, jaka jest metoda wyliczania tych 6 mld? Co chwilę podawane są rozmaite kwoty i liczby, np. te o liczbie osób które umierają rocznie z powodu smogu. Odnoszę wrażenie, że głównym kluczem jest przypisanie do tzw. katastrofy klimatycznej, wszystkich możliwych negatywnych zdarzeń, od śmierci z powodu porażenia słonecznego, przez powodzie, po awarie sieci energetycznych. Nie twierdzę, że zmiany klimatu nie występują, ale przypisywanie im takiej uniwersalnej sprawczości, wydaje się zbyt proste, aby mogło być prawdziwe.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1