Te ptaki są okryte złą sławą, ponieważ odżywiają się padliną. Jednak ewolucja tego padlinożercy ukształtowała kreatywny, przebiegły i wszechstronny umysł.

Dwa sępy uszate przebywały ze sobą zaledwie od kilku miesięcy. Ale te masywne ptaki o czujnych oczach i pozbawionych piór twarzach gargulców i ciemno-płowym upierzeniu tak przypominającym plusz, że wygląda prawie jak futro, już opanowały ptasią wersję małpowania zachowań.

Dlaczego to właśnie sępy mogą być najinteligentniejszymi ptakami?

Kenya, samica, wskoczyła na pień drzewa stojący na środku ich wybiegu w zoo w stanie Maryland. Shredder, samiec, wskoczył na inny pień w sąsiedztwie. Kenya zeskoczyła z powrotem na ziemię. Shredder odczekał chwilę i zrobił to samo. Podszedł do narożnika wybiegu i rozłożył szeroko skrzydła na prawie 7 stóp (ponad 2 metry), odsłaniając puszyste białe pióra, które zakrywają jego nogi niczym krótkie spodenki. Kenya ustawiła się kilka centymetrów za nim, naśladując w nowy sposób: rozłożyła najpierw jedno skrzydło, potem połowę drugiego, a następnie drugą połowę: Ta-dam!

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Kto by pomyślał, że ptak do złudzenia przypominający Terleckiego, może być tak sympatyczny, inteligentny i przyrodniczo cenny.
    Czego i Terleckiemu życzę
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    "wykształciła w tym zwierzęciu kreatywny, przebiegły i wszechstronny umysł."
    - Śmiało można je porównać do ludzi mniej zamożnych, wychowanych w niedostatku, wręcz w biedzie. Co wcale nie oznacza, że ze środowisk tych nie wyrastają wspaniali ludzie dzięki temu, że musieli być jak te wspaniałe ptaki ponieważ musieli być bardziej kreatywni, pomysłowi i więcej uwagi poświęcać by zdobyć pożywienie. Stali się bardziej zaradni w życiu, lepiej i szybciej odnajdują się w każdej życiowej sytuacji.
    To często oni właśnie, mimo gorszego wykształcenia są prekursorami, wynalazcami, zakładają firmy które istnieją do dziś.
    Gorzej już radzi sobie ich potomstwo, wychowane w dostatku, nie mające potrzeby szukania nowych rozwiązań, nowych dróg i przecierania szlaków. Chyba że odziedziczyły po protoplastach żyłkę innowatorów, wynalazców, tych co to się nie boją eksperymentować i stawiać na swoim wykorzystując sprawdzone doświadczenia.
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    Świetny artykuł! Sępy to wspaniałe ptaki, mam nadzieję, że wszelkie zagrożenia ze strony człowieka zostaną zminimalizowane i sępy odbudują swoje populacje.
    @robekal
    A co z wszystkimi gatunkami do zniszczenia których się przyczyniliśmy?
    Puścić to w zapomnienie ??? Lub powiedzieć tylko że byliśmy głupi
    i nieświadomi jako wytłumaczenie i i pogodzenie się z faktami ?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    I ponownie ktoś ,,światły" próbuje nam wytłumaczyć przewagę jednego
    gatunku istot nad innymi, absolutnie nie zwracając uwagi na to że każdy
    gatunek ma swoje prawa i uwarunkowania bytowe. Co ma być miarą tych
    porównań? Szansa przeżycia, jednego gatunku nad drugim? To żadna
    wykładnia o czym informuje nas już bardzo odległa historia życia na Ziemi.
    A tym bardziej, skoro nie mamy nawet szansy na poznanie przyszłości w
    tym względzie nie znając również odpowiedzi na pytanie co było pierwsze?
    Jajko? Czy kura?
    już oceniałe(a)ś
    0
    4