Powoli przyzwyczajamy się do wydłużających się upałów, ale nasze życie będzie niedługo zależeć od dostępności klimatyzatorów. Dosłownie.

Ekstremalne upały mogą być dla ludzi śmiertelne. Do tej pory w dyskusjach o adaptacji do zmiany klimatu szczególną uwagą zwracano, co jasne, na osoby starsze, słabsze i chorujące. Ale wysokie temperatury już nieco powyżej 30 stopni Celsjusza w warunkach wysokiej wilgotności mogą się okazać śmiertelne także dla dorosłego zdrowego człowieka. Wystarczy sześć godzin takiego wilgotnego upału, oczywiście jeśli człowiek nie jest przystosowany do takich warunków.

Broniąc się przed przegrzaniem, człowiek się poci. Woda ma dużą pojemność cieplną, więc odbiera ciepło z organizmu, a parując, oddaje nadwyżkę do atmosfery. Wszystko świetnie działa, dopóki samo powietrze nie jest gorące i jednocześnie bardzo wilgotne.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Napisać artykuł o "temperaturze mokrego termometru" i nie wyjaśnić pojęcia...
    Myślę, że większość ludzi nie ma jednak pojęcia, co to jest i dlaczego jest to tak cholernie ważne.
    Żeby nie szukać na ślepo, polecam rzetelny tekst
    -> naukaoklimacie.pl/aktualnosci/mokry-termometr-a-nasze-przetrwanie-106/
    -> anomaliaklimatyczna.com/2010/06/17/co-to-jest-temperatura-mokrego-termometru-i-dlaczego-kiedys-moze-zalezec-od-niej-nasze-zycie/
    @KJPKJP
    Tak to jest jak dajemy coś do tłumaczenia maszynowego, bez rozumnej korekty.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Nagłówek sprzed tygodnia z Guardiana. Może rzeczywiście lepiej AI tłumaczące artykuły zatrudnić... Szybciej na pewno, spore szanse że i lepiej.
    @YZAC
    Dobrze, że i chociaż tak się pisze ,bo nikt inny w Polsce nie pisze o tym...
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @YZAC
    ale ja nie czytałem artykułu tydzień temu w "Guardianie" , więc fajnie że ktoś tutaj napisał. poza tym "Guardian" nie wymyślił tematu temperatury mokrego termometru
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Ludzkość radośnie piłuje tę gałąź.
    już oceniałe(a)ś
    14
    3
    "życie będzie zależało od sztucznego chłodzenia "

    Czyli jak zawsze u nas
    Jedyna różnica, że dotąd zależało od sztucznego dogrzewania (te wszystkie ogniska, piece, kaloryfery, etc)
    @PiekielnyPedro-dawniej.666
    różnica polega na tym, że można się ciepło ubrać i przeżyć zimno, ale bycie nagim nie spowoduje wystarczającego schłodzenia się
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    W USA coraz częściej funkcjonuje skala Heat Index (wiki), uwzgęldniająca w skomplikowanym wzorze temperaturę suchego t. i wilgotność względną, ma to lepiej obrazować muggy weather.
    Samo zjawisko będzie przełomowe. Skala HI określa jako krytyczne dla życia poziomy już występujące na gęsto zaludnionych terenach, tj. HI =135 oF (35 oC i 85% RH), tymczasem scenariusze IPCC zakładają sporadyczne występowanie po 2050 temperatury mokrego t. > 35 oC, czyli HI>160 oF.
    HI>135 oF oznacza śmierć po kilkugodzinnym przebywaniu osób osłabionych.
    HI>160 oF oznacza śmierć wszystkich znajdujących się na obszarze osób w ciągu mniej niż 1 godzina.
    Teraz proszę o uruchomienie wyobraźni - co się stanie w Bombaju, albo w Dhace gdy tam za 20 lat wystąpi HI=150 oF? Mieszkańcy rzucą się do ucieczki, ratować życie.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Bez przesady z tą histerią i umieraniem. Zawsze można napełnić wannę zimną wodą, wleźć do niej i oddawać ciepło bez konieczności parowania. Globalne ocieplenie globalnym ociepleniem, ale aktywizm jeszcze nie anulował fizyki.
    @xandra
    Szczególnie tam, gdzie już wody brakuje. Nie mówiąc o zimnej.
    W tym rzecz, że ta fizyka zacznie ludzi zabijać.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @xandra
    ale wiesz, że ten artykuł jest o tych upałach w których woda ma temperaturę minimum 35C? Wejdź do wanny z wodą o takiej temperaturze. Jest niezwykle orzeźwiająco ;).
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    @xandra

    nie, w rurach nie leci woda z kostkami lodu, jej temperatura też jest jakąś funkcją temperatury powietrza
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    prawica niszczy nam klimat
    @Esiotrotka
    Bredzisz kobieto
    już oceniałe(a)ś
    0
    2
    @IlTrovatore13Hal_Bregg
    Jesteś z prawicy mężczyzno?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Trochę to dziwnie napisane. Chodzi o tzw "punkt rosy" i jest związane z chodzeniem naszej skóry przez pot. Pot, przechodząc przez naszą skórę, paruje. parowanie przy zmianie stanu z ciepłego na ciepły powoduje skokowe obniżenie się temperatury o ok 10 stopni (wykorzystywane jest t też w pompach ciepła) Wtedy mimo upału, nasza skóra jest chłodna, oblewamy się zimnym potem.

    Jednak po przekroczeniu punktu rosy (zależne od temperatury, wilgotności oraz ciśnienia) nie ma już tego efektu przejścia ze stanu ciekłego gdyż kondensat nie osadza się na powierzchni skóry i ciało może się po prostu zagotować.

    najgorsze miejsce na Ziemi to Oman - tam są bardzo wysokie temperatury a niekiedy przychodzi monsunowa mgła, wtedy jest tam pogoda niebezpieczna dla życia.
    @gandharwa-2
    sformułowanie "temperatura mokrego termometru" bardziej obrazowo ilustruje to zagadnienie
    już oceniałe(a)ś
    0
    0