W Brazylii zeszły rok był rekordowy, jeśli idzie o przypadki śmiertelne spowodowane wirusem Zika, a bieżący rok - o czym wiadomo już od czerwca - pobije tamten rekord. W całym 2022 roku doszło tam nieco ponad 1,4 mln zachorowań, tymczasem do połowy tego roku było już 1,3 mln. Badacze z Uniwersytetu Michigan prognozują w związku z tym, że w ciągu 30 lat wzrost zachorowań będzie 20-procentowy.
To, jak szybko rozprzestrzenia się wirus i co mu sprzyja, to ważne pytania nie tylko dla Brazylii. Komar egipski i komar tygrysi żyją już na południu Europy, w Polsce nie tworzą stabilnych populacji, choć co jakiś czas pojawiają się medialne doniesienia o obserwacjach komara tygrysiego, część zresztą szybko okazywała się nieprawdziwa.
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze
Unazapalnik raczej... Nawet to potrafią spieprzyć.
Jak inne matołki nauczą się czytać i uważać na biologii
Na czuja to możesz sprawdzać temperaturę. Lekarze sprawdzają więcej objawów, żeby rozróżnić choroby.
Jedną Ale jeszcze nietoperze jej nie znalazły ?
na ścianie domu dla nietoperzy niekoniecznie, za to w ogrodzie na drzewach mam 10
Dlaczego nietoperzy? Jerzyki są niemodne?
Mam nadzieje ze ty nie masz za wiele. Dla wszystkich podobnych asów jak @utios - nietoperze są jednym z największych rezerwuarów wścieklizny. To ja już wole dengę.
Bredzisz. Nie stwierdzono przypadku śmiertelnego zakażenia wścieklizną nietoperzową w Polsce. Jeśli jakimś cudem sprawisz, że nietoperz cię ugryzie to idziesz do lekarza, dostajesz bezbolesną i darmową szczepionkę na wściekliznę i możesz dalej snuć swoje opowieści z mchu i paproci o wściekłych nietopyrzach.
Oj weź, on woli wściekliznę kocią. Koty są miłe.
Dane oficjalne są kilkaset razy mniejsze.
To są oszacowania naukowców na podstawie liczby rozpoznanych zachorowań i wyrywkowych testów. W znakomitej większości przypadków przebieg jest łagodny lub lekceważony i nie trafia do statystyk. Podobne oszacowania były już podczas epidemii w 2015 roku.
O ile mi wiadomo, nie prowadzi się masowych testów, a oficjalne dane epidemiologiczne są bardziej zaniżone niż polskie.
Nie znasz dnia ani godziny. Zanim uznasz, że jakiejś epidemii należy się bać, może być już za późno - dla całej ludzkości.
nu, może i dla ludzkości albo i dla ludności, ja dam radę, mam puszki, świeczki i bimber, jestem przygotowany
Zrób sobie jedną świecę, a raczej znicz.
Statystyka. Jeśli ryzyko zachorowania po ugryzieniu to 1%, to zachoruje 1 na 100 ugryzionych. Jeśli jednego wieczora ugryzie cię 10, to już liczby robią się konkretne.
Na południowej wyspie Nowej Ziemi?