Wieki nadmiernego wypasu zwierząt hodowlanych oraz wylesiania w Irlandii wyeliminowały większość rodzimej flory. Miejscami powstało coś, co ekolodzy postrzegają jako stworzoną przez człowieka pustynię. Rośnie jednak ruch renaturyzacyjny, którego celem jest zmiana tego stanu rzeczy.

Zachodnia Irlandia słynie z wybrzeża, o które rytmicznie uderzają fale, i nagich, kamienistych gór, gdzie w zagłębieniach i dolinach rośnie niewiele karłowatych drzew. Rosną pochylone, smagane przez srogie sztormy wiejące z północnego Atlantyku.

Linia brzegowa, owiewana zimnymi, czystymi wiatrami, z ciągle zmieniającym się niebem, sprawia wrażenie nietkniętej, pierwotnej, naturalnej. W 2014 roku irlandzki rząd wyznaczył wzdłuż wybrzeża trasę turystyczną o długości 1550 mil [około 2494 kilometrów] i nazwał ją "Dziką Drogą Atlantycką".

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Irlandia podoba mi się coraz bardziej.:)
    już oceniałe(a)ś
    26
    1
    A u nas w nawiązaniu do apeli o strzelanie do wilków i niszczeniu siedlisk bobrów, wycinaniu drzew w Parkach Narodowych itd można stwierdzić cytując Smolenia "chłop żywemu nie przepuści jak się żywe napatoczy nie pożyje se a juści"
    już oceniałe(a)ś
    26
    2
    Jak można w podeszłym wieku zacząć wszystko od początku i zdziczeć w Irlandii? Ktoś wie...
    już oceniałe(a)ś
    7
    4
    Pisać o wycieętych lasach Irlandii i nawet się nie zająknąć, że przez ponad trzy stulecia lasy wycinały angielskie władze okupacyjne... Cała Royal Navy, panująca na morzach świata, zbudowana była z tych lasów.
    Jeszcze nawet w XX wieku, popatrzcie choćby, gdzie budowano Titanica.

    Ogromny rozwój hodowli przyszedł potem, gdy już lasów prawie nie było i na ich miejsce powstawały pastwiska.

    I to Irladczyk jest autorem...
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Przez 4 miesiące nic nie robiłem w ogrodzie i żona zagroziła rozwodem.
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    U nas też jest taki program renaturacyjny pod Zawierciem. Unia tam rolnikom płaci a oni w zamian nic nie uprawiają i pola porastaja zagajnikami.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Pan Aleksander Gurgul wziął za tłumaczenie pieniądze, które powinien dostać ChatGPT. Albo wręcz zwykły tłumacz google'a.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Wszystko bardzo ładnie ale teraz by wyżywić Irlanczyków i ich durne pomysły niszczy się przyrodę gdzieś indziej. Jeśli ktoś naprawdę kocha ziemię powinien się natychmiast zabić lub przynajmniej wysterylizować.
    @Ghj2354
    O nadprodukcji żywności w Europie i poza nią nie słyszałeś?
    już oceniałe(a)ś
    8
    1