Porównajmy, ile kosztuje pozyskiwane z lasu drewno w stosunku do wartości wody, jaka w tych lasach powstaje. Albo policzmy koszty, jakie musiałaby ponieść gmina, gdyby straciła jedyne źródło wody pitnej - przekonuje hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop. W walce o powiększenie rezerwatu Madohora w Beskidzkie Małym chodzi nie tylko o przyrodę.

Piaskowce, które można oglądać np. na szczycie Szczelińca Wielkiego, posiadają liczne szczeliny i pory, w których zbiera się woda. Podobne właściwości mają także niektóre odmiany wapieni. Te skały należą do grupy tzw. skał zbiornikowych. Polskie Karpaty od południowej części województwa śląskiego przez Małopolskę aż po województwo podkarpackie zbudowane są przede wszystkim z łupków, które nie mają zdolności do gromadzenia wody. Gdy pada deszcz, woda zamiast zostawać w górach, szybko spływa w dół, jak po rynnie.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Wyciąć , zabić , zburzyć czy my nic innego nie umiemy ?
    @jozzamojskiego
    Potrafimy jeszcze zalać betonem. Robi się coraz smutniej
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @jozzamojskiego
    Kraść.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Dla LP. liczy się tylko zysk, wytyczne co do tego idą z góry.
    @Kawusia
    U nich to się nazywa PUL - Plan Urządzenia się Lepiej.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Spokojnie. Jan Paweł II lubił, to może i zrobimy rezerwat?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0